Acer Iconia Tab B1-A71 jest urządzeniem nietypowym, bo pierwszym w ofercie tajwańskiego koncernu tabletem budżetowym. Producent pozycjonuje ten model jako sprzęt dla najmłodszych. Niedawno mogliście przeczytać nasze pierwsze wrażenia, teraz zaś zapraszamy do lektury maniaKalnej recenzji nowego tabletu Acera.
Wideo recenzja Acer Iconia Tab B1-A71
Budowa / jakość wykonania
Projektanci B1 postawili na mobilność.
Tablet może się pochwalić nieco futurystycznym, miłym dla oka wzornictwem. Panoramiczna, czarna i z pozoru mało krzykliwa konstrukcja została ozdobiona niebieskim paskiem ciągnącym się wzdłuż belek bocznych. Z pewnością spodoba się to najmłodszym użytkownikom – grupie docelowej założonej przez producenta. Tafla ochronna nie przykrywa całego frontu, a raczej wpada w niewielką, profilowaną niszę. Naroża zostały mocno wyokrąglone. Projektanci B1 postawili na mobilność. Postarali się zatem, aby sprzęt był odpowiednio smukły i lekki. To wykluczyło wykorzystanie metalowych osłon – obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego. Jakość montażu stoi na dobrym poziomie. Łączenia są szczelne, ale tylny panel lekko się ugina pod naciskiem. Nie rzutuje to jednak na funkcjonalność urządzenia.
Tylny panel został wykonany z gładkiego plastiku. Na froncie znajdziemy specjalną łatkę spoczynkową dla kciuka, w jednym z narożników. Jej obecność w niewielkim stopniu zwiększa ergonomię pracy. W ogólnym rozrachunku, sprzęt dobrze leży w dłoni i nie nagrzewa się podczas pracy. Tafla ochronna nie jest oporna w dotyku i nie wpływa na komfort użytkowania panelu dotykowego. Przyciski są w bezpośrednim zasięgu palca wskazującego.
Na liście wyposażenia znajdziemy pojedynczą kamerkę, która charakteryzuje się rozdzielczością 0,3 Mpix. Oferuje przeciętną jakość obrazu, ale pozwoli na przeprowadzenie wideokonferencję. Mikrofon działa poprawnie i dobrze zbiera głos. Głośnik wylądował na tylnym panelu, przez co możliwe jest zasłonięcie go dłonią podczas pracy. Jakość dźwięku wyraźnie się pogorszy, jeśli położymy urządzenie na łóżku, poduszce lub innej wytłumiającej powierzchni.
Ekran
Ekran jest dobrze skalibrowany.
Tablet został wyposażony w panoramiczny ekran LCD, o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. Wyświetlacz cechuje się równomiernie rozłożoną siłą podświetlenia (różnice są niezauważalne gołym okiem) i jasnością umożliwiającą pracę już przy 50% mocy. Matryca nie migoce w żadnym punkcie, również w trakcie ładowania. Jak większość ekranów LCD, tak i model wykorzystany w B1 oferuje stosunkowo wąski zakres użytecznych kątów widzenia (deformacja kolorów i kontrastu jest widoczna przy odchyleniu w każdym kierunku). Urządzenie nie posiada czujnika światła.
Ekran obsługuje technologię multidotyku z pięcioma punktami nacisku. Rozdzielczość punktów jest wysoka. Czujnik został stosunkowo dobrze skalibrowany i nie gubi się przy klasycznych dla Androida gestach (przesunięcie, uszczypnięcie, rozciągnięcie itp.). Dotyk zazwyczaj jest rozpoznawany bez opóźnień. Podczas testów nie zauważyliśmy efektu „jacuzzi” (charakterystyczne bąble powietrza pod ekranem), nawet przy mocnym nacisku na ekran.
Wyposażenie
Tablet wyposażono w moduł GPS.
Tablet został wyposażony w skromny zestaw portów. Na pokładzie znajdziemy złącze microSD (obsługuje karty do 32 GB) ukryte za plastikową zaślepką, gniazdo jack 3,5 mm do którego podłączymy słuchawki lub głośniki oraz port microUSB dedykowany zarówno komunikacji z komputerem, jak i ładowaniu akumulatora (do zestawu jest dołączona odpowiednia ładowarka USB z wymienną końcówką). Złącze nie obsługuje zewnętrznych akcesoriów (pamięci, dysków, myszek i adapterów 3G). Istnieje prawdopodobieństwo, że funkcja ta zostanie odblokowania po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji bądź zrootowaniu tabletu.
W kwestii komunikacji bezprzewodowej możemy liczyć na nieco więcej. Mamy dostęp do karty WiFi oraz modułu Bluetooth. W czasie testów nie zanotowaliśmy spadków napięcia, ani utraty stabilności połączenia. Z poziomu ustawień możemy nakazać karcie ciągłą pracę, nawet przy wyłączonym wyświetlaczu. Ciekawym dodatkiem jest moduł GPS, dzięki któremu możemy zamienić urządzenie w nawigację samochodową.
Akumulator
Akumulator oferuje 4-godzinny czas pracy.
Acer Iconia Tab B1-A71 został wyposażony w zintegrowany z obudową akumulator litowo-jonowy. Charakteryzuje się pojemnością 2 710 mAh. Jednostajna praca w trybie przeglądarki wyczerpie baterię w przeciągu przeszło 4 godzin, przy zachowaniu komfortowych warunków użytkowania.
Test akumulatora tabletu (jasność ekranu ustawiona na 50%):
- praca w trybie konsoli, sieć WiFi aktywna, uruchomiona gra – ubytek 25% w przeciągu godziny;
- praca w trybie konsoli, sieć WiFi nie aktywna, uruchomiona gra – ubytek 23% w przeciągu godziny;
- praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi aktywna, odtwarzany film w trybie pełnoekranowym – ubytek 30% w przeciągu godziny;
- praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi nie aktywna, odtwarzany film w trybie pełnoekranowym – ubytek 28% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki (WiFi), uruchomiona przeglądarka internetowa – ubytek 22% w przeciągu godziny.
Oczywiście wiele zależy od jasności ekranu. Zwiększając ten parametr do 100% (względem przedstawionych scenariuszy) musimy się liczyć z podwyższonym zużyciem (o około 40%).
Wydajność
Do dyspozycji mamy Androida w wersji 4.1.2.
Tablet zbudowany jest w oparciu o dwurdzeniowy procesor Mediatek MTK 8317T zaprojektowany w architekturze ARMv7. Jednostka obliczeniowa charakteryzuje się nominalnym taktowaniem 1,2 GHz. Poszczególne procesy i aplikacje mogą korzystać z 512 megabajtów pamięci RAM DDR3. Po odjęciu stałych systemowych procesów zostaje około 250 MB. Jako magazyn danych wykorzystać możemy 8 GB pamięci użytkowej. Oczywiście część przestrzeni magazynowej jest zajęta przez system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.
Na pokładzie urządzenia znajdziemy Androida w wersji 4.1.2 (Jelly Bean). Nawigacja jest płynna, a system operacyjny pracuje bez zarzutu. Jedyne przestoje wystąpiły przy uruchamianiu lub wyłączaniu niektórych aplikacji. Nie wpływa to jednak mocno na komfort pracy. Warto zauważyć, że nakładka producencka zmienia nieco wygląd interfejsu. Zamiast klasycznego tabletowego Androida, przyjdzie nam pracować na wariancie dedykowanym zwykle telefonom.
Zanim przejdziemy dalej, warto zobrazować wydajność tabletu cyferkami. Przeprowadziliśmy trzy popularne benchmarki – AnTutu (6852 pkt.), Quadrant (2982 pkt.) oraz An3DbenchXL (24921 pkt.). W zestawieniu z modelem A510 od razu widać różnicę. Producent jednak dedykuje nowy tablet przede wszystkim najmłodszym. Dla nich, wydajność B1 zobrazowana cyferkami benchmarków będzie wystarczająca, podczas gdy model A510 został zaprojektowany z myślą o bardziej wymagających użytkownikach.
Klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków. Bez względu na układ, klawisze są równomiernie rozłożone na całej szerokości wyświetlacza. Z uwagi na panoramiczny format tabletu, w praktyce klawiatura jest wygodna tylko przy układzie horyzontalnym. Po obróceniu tabletu o 90 stopni, przyciski stają są zbyt zbite, co trochę obniża komfort pracy. W układzie pionowym urządzenie jest dobrym narzędziem do czytania PDFów i przeglądania stron, do pisania lepiej raczej korzystać z układu poziomego.
Acer Iconia Tab B1-A71 od strony użytkowej prezentuje się bardzo dobrze. Sprawdzi się w roli czytnika PDFów, jak i odtwarzacza muzyki. Sprawdziliśmy to na bazie szeregu różnych plików muzycznych i ciężkich „ebooków”. Uruchomimy na tablecie większość aplikacji z platformy Google Play – również zaawansowane graficznie gry (np. Mass Effect: Infiltrator). Warto przy tym zauważyć, że płynność w grach stoi na dobrym poziomie.
Przeglądarka internetowa pracuje bez zarzutu. Obsługuje technologię Adobe Flash oraz strumieniowanie audio i video. Funkcja została sprawdzona na stronach oferujących streaming wideo – np. drhtv.com.pl). W przypadku gier musimy się liczyć jedynie z wolno przetwarzanymi danymi (funkcja sprawdzona na bazie gry Settlers Online).
W trakcie testów sprawdziliśmy pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
- mkv, 1080p, h264; 40mbps
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts; napisy
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 720p, h264, 600kbps; aac / mp3.
Tablet odtworzył wszystkie powyższe pliki, ale miał problemy z poprawnym przetworzeniem materiału o wysokiej przepustowości (40 i 10 mbps) – obraz nie był płynny. Odmówił również współpracy ze ścieżką dźwiękową w standardzie dts.
Podsumowanie, ocena i opinia
Acer Iconia Tab B1-A71 jest atrakcyjną propozycją jeśli szukamy niedrogiego, a jednocześnie przyzwoitego tabletu. Sprzęt faktycznie nie spełni oczekiwań wymagających użytkowników, ale też nie po to został stworzony – osoby szukające konstrukcji prostej i „wystarczającej”, która posłuży jako pierwszy tablet dla dziecka, powinny być usatysfakcjonowane.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA6
- EKRAN6
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA5
- WYDAJNOŚĆ6
- OPROGRAMOWANIE8
- WYPOSAŻENIE6
ZALETY
|
WADY
|
Alternatywne propozycje
Jeśli szukacie jednak sprzętu mocniejszego, możecie zerknąć chociażby na model Acer Iconia Tab A510. Został uzbrojony w układ Tegra 3 oraz bardzo mocną baterię. Inną alternatywą jest Acer Iconia Tab A211 – dla tych, którzy szukają tabletu z wbudowanym modemem 3G.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Jest problem z ANDROIDEM w B1-A71- wgrana wersja RV03RC05 lud RV04RC04 nie da się aktualizować przez Wi-Fi wyskakuje błąd po pobraniu (na stronie ACER serwisu można o tym się dowiedzieć). Wgrany soft powoduje, iż nie można podłączyć USB, zmienić pewnych ustawień (tak jakbyś nie był administratorem tylko użytkownikiem)- żaden z programów dostępnych na PLAY nie pomoże tylko Update Andoid’a. Acer Firmware Update RV05RC06 – można poprawić błędy, ale tylko dla wprawionych użytkowników.
Moja ocena Oprogramowanie 3.
Czemu niby w Biedronie, a ty gdzie kupileś co ?
KAMAN ! Testowałem to cudo. Zdecydowanie TYLKO dla dziecka ;). Tandetne wykonanie przekreśla każdego plusa tego cuda. 650 to nie aż tak mało. Dla malucha można zakupić sprzęt w Biedronie 😉
Polecam Tablet kupiłem w Media Markt za 650 zł i naprawde bardzo dobrze się sprawuje .Warto ! 🙂
mediatek tylko nie to