Rynek tabletów budżetowych przeżywa obecnie najlepszy okres. Zewsząd pojawiają się propozycje urządzeń wycenionych poniżej 1000 złotych, ale trudno spotkać urządzenie będące atrakcyjną i naprawdę dobrze działającą propozycją. W tym kontekście bardzo cieszy nas decyzja Acera, który z Iconią A1-810 ma ogromne szanse na sukces.
Skrótem, czyli wideorecenzja Acer Iconia A1-810
Budowa i jakość wykonania
Budżetowo, ale solidnie
Jak to się mówi: jest plastik i jest „plastik”. Zależnie od producenta i ceny możemy dostać sprzęt skonstruowany albo dobrze, albo byle jak. Iconia A1-810 należy zdecydowanie do tej pierwszej grupy. Po otwarciu ciekawie, kolorowo zaprojektowanego pudełka zauważymy wpływ nowej polityki Acera: producent postanowił bowiem postawić na ekologię, używając materiałów, które bez trudu można podpiąć do kategorii zdatnych do recyklingu. Stylistycznie opakowanie stoi na wysokim poziomie – jest przy tym inne od tych, do których jesteśmy w redakcji przyzwyczajeni.
Sama Iconia została wykonana solidnie, choć z dbałością o niski koszt. Nawet jak na tablet w całości plastikowy, urządzenie nie wydaje z siebie żadnych niepokojących dźwięków. Wymiary 209x146x11 milimetrów przy masie rzędu 395 gramów są gwarantem komfortu, potwierdzanego dodatkowo przez świetne proporcje 7,9-calowego ekranu (stosunek boków to 4:3), zoptymalizowane pod kątem surfowania po sieci.
Na przednim panelu znajdziemy, poza ekranem, jedynie małe oczko aparatu i ramki, odpowiednio o szerokości 12 i 23 mm. Z tyłu Tajwańczycy umieścili swoje logo, aparat główny i głośnik, na bokach – zestaw portów (gniazdo słuchawkowe, slot na karty microSD, Micro HDMI) i przycisków, odpowiednio do włączania i regulacji głośności. Guziki zostały pewnie osadzone, żaden z nich nie „lata”, nie ma z nimi najmniejszego problemu.
Tablet świetnie leży w dłoni. Jest na tyle gruby, by umożliwiać pewny chwyt, i na tyle lekki, by nie męczyć ręki nawet przy kilkugodzinnej sesji filmowej.
Zdjęcia możemy tu wykonać aparatem głównym o rozdzielczości 5 megapikseli, zdolnym też do filmowania w jakości 720p. Z przodu znajdziemy skromny aparat do wideorozmów, oferujący rozdzielczość 0,3 megapiksela.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe filmy:
Ekran
IPS o odpowiedniej rozdzielczości
Acer zastosował w Iconii A1 wyświetlacz o rozdzielczości 1 024 x 768 – takiej samej, jak w dwukrotnie droższym tablecie Apple. Przy 7,9-calowej przekątnej przekłada się to na gęstość 182 PPI, co nie jest wartością rewelacyjną, ale w dalszym ciągu wystarczającą do większości zadań. Przykładowo, filmy w jakości XviD wyglądają tu bardzo dobrze. Proporcje zapewniają z kolei lepszą widoczność stron internetowych.
Odwzorowanie kolorów stoi na wysokim poziomie, co potwierdzają wyniki kalibracji. Neutralna temperatura barwowa skutkuje dokładną bielą, nieodchodzącą w żadnym kierunku – ani ciepłym, ani chłodnym. Cena od 699 złotych w górę wymusiła eliminację czujnika natężenia światła zastanego, co jednak nie przeszkadza dzięki implementacji Androida 4.2.2 Jelly Bean i możliwości wygodnej modyfikacji jasności z menu szybkiego dostępu.
Ekran jest też odpowiednio czuły, nie mieliśmy żadnych problemów z jego obsługą. Kąty widzenia również stoją na odpowiednim poziomie.
Jasność wyświetlacza jest zadowalająca. W maksymalnym ustawieniu luminancja wyniosła 301 cd/m2, co jest wynikiem pozwalającym na komfortową pracę nawet przy świetle dziennym. Nierównomierność podświetlenia sięga 13 procent.
Wyposażenie
Solidny standard
Za komunikację bezprzewodową odpowiada karta Wi-Fi pracująca w standardzie 802.11 b/g/n, zapewniająca połączenie stabilne i o dobrym zasięgu. Wi-Fi Analyzer przedstawił bardzo dobre wyniki po podpięciu do routera ASUS RT-N13U, nie zauważyliśmy też najmniejszych kłopotów związanych z ewentualnym uśpieniem sieci.
Tablet może pracować w trybie USB OTG, rozpoznając zdecydowaną większość pendrive’ów i dysków zewnętrznych, tych z i bez zasilania zewnętrznego. Z drugiej strony, 16 gigabajtów przestrzeni w tablecie wystarczy sporej części użytkowników.
Po podpięciu do peceta nie mamy możliwości ustawienia trybu zewnętrznej pamięci masowej, ale są za to MTP i PTP, co w zupełności wystarczy większości użytkowników. Na pokładzie znajdziemy też moduł Bluetooth i GPS, który błyskawicznie reaguje na polecenia i „łapie fixa” w przeciągu zaledwie kilku sekund w otwartej przestrzeni.
Iconia A1-810 nie obsługuje modemów zewnętrznych podpinanych przez USB, ale zawsze możecie zainwestować w router mobilny. To wygodniejsze i bardziej efektywne rozwiązanie, które dodatkowo pomoże zaoszczędzić nieco baterii.
Tablet pozwala też na transmisję multimediów przez HDMI.
Akumulator
Mocny punkt Iconii
W zestawie dołączona jest ładowarka USB, która jest w stanie uzupełnić energię wbudowanego, litowo-jonowego ogniwa o pojemności 5 280 mAh w przeciągu 4-6 godzin, zależnie od tego, czy na tablecie równocześnie pracujemy, czy też pozwalamy mu ładować się bez naszej ingerencji.
Wyniki pracy na baterii są godne podziwu i plasują się zdecydowanie powyżej średniej. Wszystkie testy wytrzymałościowe przeprowadzaliśmy na jasności 120 cd/m2.
Wydajność i funkcjonalność
4-rdzeniowy Mediatek radzi sobie wyśmienicie
Iconia A1-810 wyposażona została w SoC MediaTek MT8125, oparty o procesor ARM Cortex A7 taktowanym częstotliwością 1,2 GHz, wydajną, 4-rdzeniową grafikę PowerVR SGX 544 MP1 oraz 1 GB pamięci RAM.
W praktyce podzespoły sprawdzają się dobrze, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę obecność Androida 4.2.2, doskonale zoptymalizowanego pod kątem tego modelu. Osobiście ceniłem sobie najbardziej opcję stworzenia kilku kont dla osobnych użytkowników, co w przypadku użytkowania tabletu przez różne osoby jest sprawą kluczową. Wielki plus dla Acera wędruje właśnie za najnowsze wydanie Jelly Bean.
Bardzo fajną sprawą jest też dodane przez Acera Touch WakeApp, ułatwiający szybkie wybudzenie tabletu przez dotknięcie ekranu pięcioma palcami jednocześnie. Alternatywnie, możemy też w trybie portretowym umiejscowić na zablokowanym wyświetlaczu dwa kciuki.
Nowy Android i użyteczne aplikacje od producenta
Tablet jest kompatybilny z większością gier, które próbowałem zainstalować. W kilku testowych pozycjach, takich jak Asphalt 7, Dead Trigger czy Drag Racing, Iconia A1-810 radziła sobie świetnie. Mniej zaawansowane pozycje to również czysta przyjemność grania. Nawet po zainstalowaniu kilkudziesięciu aplikacji tablet działał płynnie, co jest ogromnym wyróżnieniem, zwłaszcza w segmencie budżetowym. Urządzenie pracuje stabilnie i niezawodnie. Byliśmy naprawdę zaskoczeni.
Poniżej znajdziecie wyniki z kilku popularnych benchmarków – im więcej punktów, tym lepiej.
Tablet wyposażony w MX Playera i najnowsze kodeki (ARMv7 Neon) radzi sobie ze wszystkimi plikami 720p i większością 1080p; odpadają tylko te z dźwiękiem DTS. Iconia nie jest też w stanie odtworzyć plików w rozdzielczości 4K (ani 3840×2160, ani 4096×1716 pikseli).
Testowane pliki:
- mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy
- mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio
- mp4, 720p, h264, 3mbps, aac
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts (problem z dźwiękiem)
- mts, 1080p, h264, 12mbps
- mkv, 1080p, h264, 40mbps
- mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (nie odtwarza)
- mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności)
Podsumowanie, ocena i opinia
Acer Iconia A1-810 jest tabletem tanim, wydajnym i opłacalnym. Oszczędzając na rodzaju materiałów (ale nie na ich jakości!) producentowi udało się stworzyć jedno z najlepszych urządzeń w swoim progu cenowym.
4-rdzeniowy SoC od MediaTeka dostarcza optymalnej mocy obliczeniowej, wystarczającej w zupełności do uruchomienia popularnych gier, nawet tych bazujących na grafice 3D, zapewnia też energooszczędność i świetną kompatybilność z nowym Androidem 4.2.2 Jelly Bean.
Jedynym minusem Iconii jest brak współpracy z zewnętrznymi modemami 3G.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA7
- EKRAN7
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA9,6
- WYDAJNOŚĆ7
- OPROGRAMOWANIE9
- WYPOSAŻENIE8
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Tablet zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Dobry zakup“.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Jestem szczęśliwą posiadaczką tego tableta i jestem jak najbardziej zadowolona z zakupu 😉 tylko do wad dodałabym łatwo rysujące się plecki tableta i polecałabym zainwestować w etui do niego ;p polecam nic się nie tnie wszystko jest dobrze dobra cena zdecydowanym plusem jest wspomniany w artykule touch wakeapp 😀 polecam polecam i jeszcze raz polecam
Mimo wcześniejszego zachwytu tym tabletem musze odnotować dość przykra wpadke dot. wykonania – padlo gniazdo karty microSD. Nie wiem czy jest to tylko przypadlosc mojego egzemplarza, czy inni tez maja z tym problem? Gdzies czytałem ze gneralnie konstrukcja tego gniazda jest dość delikatna i należy uwazac.
Zastanawiam się nad tym tabletem i Samsungiem Galaxy 2 lub 3 7′ – który wybrać? trochę gier, internetu może kilka programów użytkowych.. w tym modelu ekran trochę słabo świeci, reszta jest OK. co proponujecie?
Drodzy recenzenci a czy tablet ten obslyguhe adobe Flash oraz strumieniowanie audio i video??
i tak jak kolega wyzej jak z ogladaniem na serwisach np kinomaniak
Witam… A ja mam pytanie jak z ogladaniem np. filmow na kinomaniaku i zalukaj??
Oraz czy ktos uzywal gps z automapa albo innym programem tego typu (sygic, mapamap)??
Ogolnie szukam wlasnie tableciku do neta, filmow, czasem w cos zagrac no i jako navi do samochodu…. Szukam do 800-900zl i poki co to nastawiam sie chyba wlasnie na acera…
z gory dziekuje za pomoc
U mnie niestety lekko odłazi tylna pokrywka w rogu po lewej stronie. Nie wiem czy reklamować czy ten typ tak ma?
Jak na taki sprzęt za taką cenę osobiście polecam. Na 100% nie pożałujecie. Szkoda tylko, że apek nie da się przerzucić na microSD ;(
Witam wszystkich serdecznie. Czy pojawiły się już jakieś potwierdzone empirycznie informacje o zgodności wbudowanego w wersji 811 modemu 3G z Aero2? Będę wdzięczny za informacje.
Przecież masz pan kurna na dole, cena z ceneo…
w podsumowainiu powinna zawsze byc podana cena
Kupiłem ten tablet dla żony kilku dni temu i muszę powiedzieć ze jest naprawdę ok. Jak za ta cenę jest naprawdę spoko. Bateria jest naprawdę super wydajna. Dodam tylko ze nie jest to mój pierwszy tablet przerabiałem juz kilka jak Asus Transformer, Shiru, NTT, Galaxy Tab itp
Co do filmów DTS nie wiem dlaczego MX Player nie działa / możne nie ma kodeków do tego konkretnego procesora MediaTek / ale inne odtwarzacze z DTS nie maja problemu np. śliczny Archos Video Player czy prosty Android Media Player.
Pozdrawiam.
Panowie rozdzielczość tego tabletu nie dawała mi spokoju i wczoraj pojechałem do Saturna zobaczy jak wyglądają tablety 8” z rozdzielczością 1024×768.
Niestety z 8” włączony był tylko Modecom 8014 (jeśli dobrze pamiętam) i iPad mini. Jak zacząłem się bawić Modecomem to byłem delikatnie mówiąc rozczarowany ekranem.. niestety ale na białym tle widać coś jakby pixele ale nie dokładnie.. nazwijmy to „równomierną nierównomierność” np. białego tła (równomiernie powtarzające się prostokąciki ale dużo większe niż pixel).. ale gdy podszedłem do iPada mini który ma taką samą rozdzielczość obraz był zupełnie inny, tzn białe tło było równomierne, „gładkie”..
Teraz pytanie do Was czy ktoś może powiedzieć (może autor recenzji) jak się mają relacje jakości matrycy/ekranu:
Modecoma 8014 do Acera A1-810
oraz
Acera A1-810 do iPada mini..?
Jeśli obraz na A-810 jest taki jak na iPadzie mini to taki obraz mi pasuje, jeśli taki jak na Modecomie to lipa..
Pisałem już wyżej że rozdzielczość ekranu nie zawsze świadczy o jego jakości iPAD z ekranem 1024×768 tak jak i Galaxy tab 2 ma lepszą jakość ekranu niż Nexus 7 z 1280×768 (matryca takiego ekranu jabłuszek czy samsunga jest lepszej jakości, jaśniejsza i idealnie równomiernie podświetlona). Wg. mnie Acerowi będzie bliżej do Modecoma niż do iPada mini 🙁 – na pocieszenie powiem, że i tak ekran powinien być lepszy niż w Modecomie ale najlepiej sprawdź sam!
Ja podobnie jak Xbora czekam na wersję z 3G (811), ale nigdzie nie ma dokładnej daty jej premiery, podobno ma być w sierpniu.
Zbadaj temat routerów mobilnych, np. ZTE MF60, oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś. Plusy: oszczędność baterii w tablecie, większa funkcjonalność (komórka, laptop), możliwość pracy i jednoczesne ładowanie baterii, więc w aucie na ładowarce zasuwa do oporu, wymienna bateria routera, możliwość pracy po kabelku. Cena identyczna jak typowa różnica w cenie między tabletem w wersji bez 3G oraz tym samym modelem z modemem. Wady: dodatkowy przedmiot do noszenia.
Dzięki za recenzje, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują mi na ten tablet 🙂
Zaskoczyliście mnie baterią, 8h :))
Przedwczoraj szukając 8″ tabletu natrafiłem na tego Acera i BARDZO mi się spodobał z uwagi na płynność działania systemu, slot kart pamięci, BT, GPS, baterię i co ważne 24mies gwarancji nie jak u typowych chińczyków 12mies. Pierwsze recenzje jakie znalazłem w sieci utwierdziły mnie w przekonaniu że to udana konstrukcja. Również jestem nastawiony że to będzie mój nowy nabytek.. chociaż kusi również niedostępna jeszcze wersja z 3G (A1-811) która powinna nie być wiele droższa od tego (~250zł). A1-810 muszę jeszcze „pomacać” przed ewentualnym zakupem..
czy pewny jesteś że 24 miesiące gwarancji
Tutaj mnie zastrzeliłeś.. sugerowałem się x-kom’em w który piszą, że gwarancja wynosi 24mies, a 12 m-cy ograniczonej gwarancji jest dla firm.. w niektórych faktycznie piszą 1rok.. ale są również sklepy w których wpisana jest gwarancja 24mies.. Warto zatem sprawdzić przed zakupem ile gwarancji podaje dany sklep… napiszę do x-kom’u i zapytam ile jest gwarancji na ten tablet..
Otrzymałem potwierdzenie z x-komu, że gwarancja wynosi 24 mies.
Sugeruję uderzyć do supportu Acera, ale najlepiej nie do polskiego oddziału, a do centrali. Gdy kupowałem kiedyś lapka, to w gwarancji był zapis o 12 miesiącach (kolejne 12 ciążyło na sklepie). Jednak gdy chciałem pchnąć do sklepu na wymianę wiatraczka (po 20 miesiącach), to dostałem info, że mogę skorzystać z gwarancji door-to-door Acera. Zdziwiony zacząłem szukać informacji i okazało się, że chociaż w gwarancji miałem zapis o 12 miesiącach, to zgodnie z zaleceniami unijnymi świadczą już gwarancję przez 24 miesiące i mogę lapka odesłać. Fakt faktem, że do tego nie doszło (nie mogłem zostać bez komputera, więc wiatraczek wymieniłem samodzielnie), ale takie informacje otrzymałem od Acera.
Panowie macie błąd na filmiku, rozdzielczość ekranu jest 1024×768 a podajecie 1280×768…
Faktycznie – dzięki wielkie za info. Bierzemy się za poprawki. Pozdrowienia
I ma jedną mega wadę tylko 8 gb ramu to o wiele za mało tablecik niewiele lepszy od samsunga galaxy tab 2 (troszke lepszy proc i kamerka ale brak glonasa) który jest teraz do kupienia za niecałe 600 zł! Gdyby miał 16 gb to za 700 zł bym może kupił!
Po pierwsze nie 8 GB RAMu tylko pamięci wewnętrznej (RAMu ma 1GB), po drugie są wersje z większą ilością pamięci np. 16GB, po trzecie ma idealne proporcje jeśli chodzi o przeglądanie stron internetowych (choć to subiektywne odczucie 7″ wg mnie za małe 10″ nie poręczne).. Uważam że to BARDZO ciekawa propozycja w tej cenie z takimi dodatkami jakie ma ten tablet..
Pod każdym względem lepszy od taba 2
kupisz dobrą SDHC i masz 32gb
Rozpędziłem się z tym ramem ale 8 gb to o wiele za mało (bo tak naprawdę jest to 4,4 gb)! Karty SD nie pomogą bo nie zainstalujesz na nich aplikacji (jedynie filmy muzę czy zdjęcia) acha wersja 16 gB jest ale droższa chyba o 150 zł!!! Lepszy od Galaxy taba 2? no nie wiem za jeden cal dopłacić 100 zł to trochę dużo – Acer to jednak nie Samsung to gorsza firma i gorsze wykonanie – zapomnij na Acerze o jakości ekranu z Galaxy taba 2 czy o tej samej jakości GPSu (i nie mam tu na myśli B-1 – bo to zupełnie inna klasa- tylko właśnie A-1 810)! Tablet fajny ale za drogi jak na specyfikację i wykonanie z 16Gb bym może kupił ale z 8 za 700 zł to za dużo!!!
Acha dodam jeszcze – Asus MeMO Pad HD 7 ME173X 16GB – ten tablecik – cena ta sama (bebechy też) ale lepsze wykonanie większa rozdzielczość ekranu mimo, że tu 7 a tam aż 8 cali no i ma 16 GB – tu macie linka http://www….bhtml#opis
koleś, wskazany Asus nie ma 3G
za ten ekran powinno się projektantom łeb ukręcić… chociaż coś w okolicy HD mogli wsadzić a nie archaiczną rozdzielczość, raczącą nas pikselami wielkości ziarna kus-kus…
1. Jest chyba również wersja z modeme 3G (A1-811?)… Jak zwykle pytanie, czy obsługuje Aero2?
2. Z ciekawych budżetowców z modemem po Fonepadzie i Ikonii został do przetestowania jeszcze Lenovo A3000 — czekamy…
Lenovo jeszcze nie jest dostępne, ale to zaraz się zmienii.