Acer Aspire V5 to jedna z najnowszych serii notebooków w ofercie firmy Acer, skupiająca maszyny, które stanowić mają funkcjonalną alternatywę dla Ultrabooków. Ostatnio w nasze ręce wpadł model V5-171 – nieduży i lekki komputer mobilny, wyposażony w wyświetlacz o przekątnej równej 11,6″ i procesor Intela drugiej generacji.
Czy warto zainwestować w ten sprzęt? Czy może on być sensowną alternatywą dla droższych ultracienkich maszyn? Sprawdźmy.
Wideo test Acer Aspire V5
Budowa / jakość wykonania
Wersja sygnowana oznaczeniem V5-171 to nieduży (285 x 202 mm), smukły (19 mm w najwęższym miejscu) i lekki (1,34 kg) notebook. Wykonaną z tworzywa sztucznego obudowę wzmocniono w górnej części o pokrycie ze szczotkowanego aluminium – całość utrzymana jest w stalowym kolorze i prezentuje się naprawdę nieźle. Nieduży pulpit roboczy tworzy pojedynczy, wyprofilowany na brzegach i w części tylnej, plastikowy panel – pozostaje on w pewnym stopniu odsłonięty nawet po złożeniu klapy. Pokrywa wspiera się na dwóch zgrabnie zaprojektowanych zawiasach, które pozwalają na odchylenie wyświetlacza aż o 160 stopni. To wystarczy, by móc swobodnie korzystać z komputera w każdych warunkach – czy to w biurze, czy w czasie jazdy pociągiem.
Wyświetlacz osadzono w ramce wykonanej z tworzywa sztucznego. Jej powierzchnia jest błyszcząca i utrzymana w czarnej kolorystyce. Spasowanie wszystkich elementów nie budzi wątpliwości. Z wyjątkiem bardzo cienkiej pokrywy, która łatwo wygina się pod naciskiem, konstrukcja zachowuje należytą sztywność na każdym odcinku.
Tylna listwa kryje jedynie komorę akumulatora, wszystkie złącza trafiły więc na boki komputera. Po prawej stronie znajdziemy wejście audio (kombo mikrofon + słuchawki), gniazdo ładowarki i dwa porty USB w standardzie 2.0. Na lewy bok trafiły cztery pozostałe złącza – USB w standardzie 3.0, VGA, HDMI i LAN. Gniazdo kart SD ulokowano we frontowej części maszyny. W kontekście ergonomii rozwiązanie przyjęte przez tajwańskich konstruktorów sprawdza się dość dobrze w wypadku osób praworęcznych – najczęściej używane złącza nie powinny Wam przeszkadzać w codziennej pracy z komputerem. Jeżeli dla odmiany jesteście leworęczni, irytujące może być ulokowanie portu USB blisko przodu komputera.
Akumulator
Acer Aspire V5-171 wyposażony został w wymienny akumulator litowo-jonowy, o stosunkowo niedużej pojemności – 2 600 mAh mAh. W testach sprzęt uzyskał następujące wyniki (rozładowanie do 5%)
- 320 minut (5 godzin i 20 minut) dla komputera obciążonego w sposób niewielki. Parametry: wyłączona łączność WiFi, jasność ekranu zmniejszona do 30%, wyłączone wygaszanie wyświetlacza, uruchomiony edytor dokumentów i czytnik PDF, obciążenie procesora nie przekraczało 28%. Przykładowy scenariusz wykorzystania: praca z dokumentami, czytanie e-booków.
- 169 minut (2 godziny i 49 minut) pracy dla komputera funkcjonującego w sposób przeciętny. Parametry: włączona łączność WiFi, aktywne połączenie z siecią (internetowe radio), jasność ekranu zmniejszona do 30%, wyłączone wygaszanie wyświetlacza, uruchomione odtwarzanie pliku wideo w rozdzielczości Full HD, obciążenie procesora nie przekraczało 28%. Przykładowy scenariusz wykorzystania: oglądanie filmów, aktywne przeglądanie zasobów Internetu.
- 101 minut (1 godzina i 41 minut) dla komputera obciążonego w sposób mocny. Parametry: włączona łączność WiFi, aktywne połączenie z siecią (internetowe radio), jasność ekranu ustawiona na 100%, wyłączone wygaszanie wyświetlacza, uruchomiony Benchmark Battery Eater, procesor obciążony w 100%. Przykładowy scenariusz wykorzystania: granie, zaawansowana obróbka mediów.
Pomimo niedużej pojemności, akumulator w V5-171 pozwoli na ponad 5 godzin pracy w trybie energooszczędnym. To wynik, który stawia maszynę Acera wyżej, niż niektóre ultrabooki (dla porównania ASUS Zenbook UX21E wytrzymuje niespełna 5 godzin z daleka od gniazdka) lub typowo mobilne komputery konkurencji (choćby Toshiba Satellite L830).
Temperatura / hałas / wyposażenie
Model V5-171 nie jest demonem wydajności, co pociąga za sobą jedną, niepodważalną zaletę – sprzęt jest cichy i nie ma tendencji do przegrzewania się nawet pod dużym obciążeniem. Kluczowym punktem układu chodzenia jest główny kanał wentylacyjny, zakończony wylotem ulokowanym na prawej listwie maszyny, któremu towarzyszą kratki wentylacyjne umieszczone na spodzie notebooka. W normalnych warunkach temperatura procesora oscyluje w okolicy 45 stopni C, pod obciążeniem rosnąc do około 70 stopni C. Obudowa nagrzewa się przede wszystkim w części spodniej.
Poziom hałasu utrzymuje się na akceptowalnym poziomie (około 32 dB) nawet przy maksymalnym obciążeniu procesora. Najgłośniejszym elementem wyposażenia maszyny jest dysk twardy – barwa dźwięku jest jednak na tyle niska, że hałas nie przeszkadza w codziennej pracy z notebookiem.
Sprzęt jest cichy i nie ma tendencji do przegrzewania się.
Przejdźmy teraz do wyposażenia laptopa. System operacyjny i pliki użytkownika przechowywane są na dysku twardym o pojemności 500 GB, wirującym z prędkością 5 400 RPM. Model marki WD cechuje się przyzwoitą wydajnością i spokojnie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu notebooka. Potwierdzają to wyniki benchmarków.
W przeciwieństwie do droższych maszyn posiadających wsparcie Dolby Home Theater, V5-171 wyposażony został tylko w dwa malutkie głośniki, ulokowane po spodniej stronie komputera. Grają stosunkowo czysto, ale cicho – maksymalna głośność nie przekracza 70 dB. Nie jest również niespodzianką niedostatek tonów niskich – w maszynach klasy Aspire V5 na dodatkowy subwoofer zwyczajnie nie ma miejsca. Do kompletu producent dorzucił jeszcze mikrofon o standardowych osiągach i kamerkę internetową o rozdzielczości 1 Mpix, która zapewnia możliwość transmisji obrazu w standardzie HD (1 280 x 720 pikseli).
W kwestii modułów komunikacyjnych producent postawił na duet podzespołów produkcji Broadcom (WiFi 802.11 b/g/n + Ethernet 1000 Mbps), uzupełniony przez Bluetooth 4.0. Wszystkie trzy moduły pracują stabilnie i w czasie testów nie mieliśmy do nich zastrzeżeń.
Do dyspozycji mamy również pakiet oprogramowania – wraz z systemem Windows 7 dostaniemy takie aplikacje, jak clear.fi Photo i clear.fi Media (obie stworzono z myślą o łatwym udostępnianiu danych w domowej sieci), Acer Backup Manager (pozwala stworzyć kopie bezpieczeństwa ważnych plików) i usługi sieciowe – między innymi gry z pakietu Acer Games.
Ekran / klawiatura / gładzik
11,6-calowy wyświetlacz, który znajdziemy w V5-171 to model AU Optronics AUO325C, który pracuje w rozdzielczości 1 366 x 768 pikseli. Ekran pokryty został błyszcząca powłoką i cechuje się przyzwoitą jasnością sięgającą 235 cd/m2 i stosunkowo równomiernym podświetleniem (różnice między partią górną, a dolną sięgają 44 cd/m2).
Kąty widzenia wypadają zadowalająco – największa deformacja kolorów widoczna jest przy patrzeniu na ekran pod kątem, od dołu. Krzywa kolorów wskazuje na dominantę niebieską – warto o tym pamiętać, jeżeli szukacie sprzętu na którym często obrabiać będziecie zdjęcia.
Osadzona w jednoczęściowym, plastikowym panelu klawiatura jest typu wyspowego, z długimi klawiszami Shift i Backspace oraz jednopiętrowym Enterem. Z racji niedużych gabarytów komputera, nie znajdziemy tutaj wydzielonego bloku alfanumerycznego, a segment strzałek wraz z klawiszami PgUp i PgDn został zmniejszony i dociśnięty do bloku zasadniczego. Klawisze są gładkie, lekko zaokrąglone i cechują się sprężystym skokiem – na V5 pisze się szybko i sprawnie.
Gładzik jest nieduży i zintegrowany został z dwoma, średnio wygodnymi, przyciskami odpowiadającymi za prawy i lewy klik myszy. Płytka dotykowa obsługuje dotyk wielopunktowy (możemy wykorzystać dwa palce do szybkiego oddalania/przybliżania).
Wydajność
Acer Aspire V5-171 to przede wszystkim notebook typowo mobilny, dedykowany osobom szukającym poręcznego narzędzia do pracy w podróży. Nie znajdziemy tutaj zatem wyśrubowanych podzespołów, co nie znaczy, że sprzęt nie jest wydajny. Sercem maszyny jest procesor Intel Core i3-2367M drugiej generacji (Sandy Bridge), dysponujący 3 MB pamięci podręcznej L3. Nominalna częstotliwość taktowania to 1,40 GHz. Do tego producent dorzucił 4 GB szybkiej (1 600 MHz) pamięci RAM – pozwala to laptopowi sprawnie radzić sobie także z zaawansowanymi aplikacjami. Według oceny systemu Windows 7, sprzęt zasługuje na 4,5 pkt – poniżej znajdziecie szczegółowe wyniki dla tego, oraz trzech innych popularnych benchmarków: Nova Bench, PC Mark 7 i PC Mark Vantage.
Podobnie jak i większość ultrabooków, tak i ten model nie jest maszyną dla graczy – wydajność komputera w takich zadaniach jest niska. Zintegrowana karta Intel HD Graphics 3000 poprawnie radzi sobie z odtwarzaniem filmów czy starszymi tytułami, ale już przy zaawansowanych grach, takich jak Brink czy Deus Ex: Human Revolution nie ma co liczyć na płynną rozgrywkę. W syntetycznym teście CineBench dla OpenGL sprzęt uzyskał wynik 6,78 fps.
Podsumowanie, ocena i opinia
Acer Aspire V5-171 to nieduży i bardzo poręczny komputer mobilny, który oferuje wydajność pełnowymiarowego laptopa w bardzo kompaktowej oprawie. Z uwagi na niedużą wagę i stylowy wygląd, spokojnie może być traktowany jako budżetowa alternatywa dla droższych ultrabooków.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
- WYPOSAŻENIE7
- CZAS PRACY NA JEDNYM ŁADOWANIU6
- MOBILNOŚĆ8
- TEMPERATURA / HAŁAS8
- EKRAN7
- KLAWIATURA / TOUCHPAD8
- WYDAJNOŚĆ W GRACH3
- WYDAJNOŚĆ W APLIKACJACH7
ZALETY
|
WADY
|
Alternatywna propozycja
Jeżeli szukacie lekkiego i ultramobilnego komputera, a Acer Aspire V5 nie przypadł Wam do gustu, zerknąć powinniście na Acer Aspire S5 – jeszcze lżejszego ultrabooka bazującego na wydajniejszym procesorze. Warto również zerknąć na tańsze, choć też mniej wydajne propozycje, jak netbook Acer Aspire One D270 oparty o platformę Intel Cedar Trail.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
czy klawiatura jest podświetlana?
Nie, nie jest.
Proszęudostępnijcie techmaniakową tapetę w rozdziałce Full HD 🙂
Obiecujemy, że już wkrótce to zrobimy. 🙂