Acer Aspire M3-581PTG to jedna z ostatnich nowości w ofercie tajwańskiego giganta. Następca testowanego przez nas kilka miesięcy temu modelu Acer Aspire M3-581T, zadebiutował w wersji z ekranem dotykowym i systemem Windows 8. Na liście wyposażenia znalazł się również napęd optyczny i dedykowana karta graficzna GeForce GT 640M – wszystko zamknięte w smukłej obudowie, o grubości 23 mm.
Odświeżony notebook wyceniony został na 3 999 zł. Czy faktycznie sprzęt wart jest takiej inwestycji? Poznajcie naszą opinię na temat Acer Aspire M3-581PTG.
Wideo recenzja Acer Aspire M3-581PTG
Budowa / jakość wykonania
Producent kwalifikuje model Acer Aspire M3-581PTG jako komputer ultracienki, stawiając go tym samym w rzędzie z niedużymi ultrabookami Aspire S3, Aspire S5 i Aspire S7 oraz z większym Aspire M5. I faktycznie – pomimo ponad 2 kg wagi (2,22 kg), sprzęt mierzy zaledwie 23 mm grubości (dokładne wymiary: 376 x 252 x 23 mm), a zatem mniej, niż tablet Iconia Tab W510 z podpiętą stacją dokującą.
Pomimo niedużej grubości, obudowa (większą jej część wykonano z tworzywa sztucznego) zachowuje należytą sztywność. Wierzchnią warstwę pokrywy tworzy aluminium. Całość utrzymano w ciemnej tonacji, dzięki czemu komputer prezentuje się bardzo stylowo. Matowe wykończenie podkreśla elegancki charakter notebooka, pełniąc jednocześnie rolę praktyczną – w przeciwieństwie do większości powierzchni lakierowanych na „błysk”, nie jest tak mocnym lepem na odciski palców.
Spasowanie elementów konstrukcyjnych nie budzi wątpliwości. Pulpit roboczy jest dwuczęściowy (płytę z klawiaturą zamontowano w wyprofilowanej niszy) i został zaprojektowany w taki sposób, by po zamknięciu pokrywy nie pozostawały odsłonięte szczeliny. Klapa wspiera się na dwóch solidnych zawiasach, umożliwiających odchylenie ekranu o 150 stopni. Mechanizm stawia zauważalny opór, dzięki czemu nawet podczas korzystania z panelu dotykowego, stabilność położenia pokrywy jest zadowalająca.
Wyświetlacz osadzono w wąskiej ramce wykonanej z tworzywa sztucznego i wykończonej macie. Całość przykryto warstwą błyszczącego szkła. Pokrywa, choć cechuje się niewielką grubością, jest na tyle sztywna, że nawet silniejszy nacisk z zewnętrznej strony nie zakłóci pracy ekranu i panelu dotykowego.
Acer Aspire M3-581PTG to elegancki komputer mobilny, który dobrze wpasuje się zarówno w klimat biznesowych spotkań, jak i w zacisze domowego salonu.
Notebook wyposażony został w zestaw podstawowych portów – z wyjątkiem gniazda kart SD (ulokowanego na lewej listwie, zaraz obok napędu optycznego), wszystkie trafiły na tył obudowy. Znajdziemy tam złącza kombo audio (słuchawki + mikrofon) i ładowania, pojedynczy port USB w standardzie 3.0, dwa porty USB 2.0 oraz po jednym gnieździe LAN i HDMI. Takie rozmieszczenie sprzyja sensownemu zaplanowaniu przestrzeni roboczej – zarówno w wypadku osób prawo, jak i lewo ręcznych, wszystkie kable oraz urządzenia peryferyjne pozostają za komputerem, a zatem w żaden sposób nie utrudniają komfortowego korzystania z laptopa.
Na spodzie obudowy na próżno szukać przycisku zwalniającego blokadę akumulatora – podobnie, jak w wypadku większości ultracienkich notebooków, dostęp do akumulatora mieć będziemy dopiero po rozkręceniu obudowy. Łatwiej dostaniemy się natomiast do zatoki dysków – tu wystarczy odkręcić tylko trzy śrubki mocujące plastikową osłonę.
Akumulator
Acer Aspire M3-581PTG wyposażony został w niewymienny akumulator litowo-jonowy, o pojemności 55 000 mWh (5 093 mAh). Z uwagi na obecność dwóch układów GPU (Intel HD + GeForce), system korzystać może z zalet energooszczędnej technologii NVIDIA Optimus. Po serii testów (jasność ekranu ustawiona na 50%) uzyskaliśmy następujące wyniki dla akumulatora:
- praca w trybie konsoli, sieć WiFi aktywna, uruchomiona prosta gra – ubytek 22% w przeciągu godziny;
- praca w trybie konsoli, sieć WiFi nie aktywna, uruchomiona prosta gra – ubytek 21% w przeciągu godziny;
- praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi aktywna, odtwarzany film Full HD w trybie pełnoekranowym – ubytek 16% w przeciągu godziny;
- praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi nie aktywna, odtwarzany film Full HD w trybie pełnoekranowym – ubytek 15% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki (WiFi), uruchomiona przeglądarka internetowa – ubytek 20% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki (zewnętrzny modem 3G), uruchomiona przeglądarka internetowa – ubytek 24% w przeciągu godziny;
- praca w trybie komunikatora, uruchomiony program Skype, aktywne połączenie przez WiFi – ubytek 24% w przeciągu godziny.
W trybie pełnego obciążenia (rozładowanie do 5%, maksymalnie obciążony procesor i GPU) komputer wytrzymał 2 godziny i 5 minut.
Acer Aspire M3-581PTG na tle Acer Aspire M5-481TG i Acer Aspire M3-581TG
Do komputera dołączono standardową ładowarkę marki Chicony (wyjście 19V; 3,42A; 65W).
Temperatura / hałas / wyposażenie
Ultracienkie notebooki często mają problemy z właściwym odprowadzeniem ciepła z wnętrza obudowy. Jak jest w wypadku testowanej maszyny? Aspire M3-581PTG „grzeje się” zauważalnie mocniej, niż recenzowany przez nas w sierpniu ubiegłego roku model Acer Aspire M3-581TG – to przede wszystkim „zasługa” mocniejszego CPU (i5 zamiast i3). Pomimo to, temperatura na procesorze utrzymuje się na poziomie akceptowalnym, nie przekraczając 73 stopni C nawet przy dużym obciążeniu. Za pewną wadę poczytać można natomiast fakt, że obudowa lubi się nagrzewać w środkowej, spodniej części – warto o tym pamiętać trzymając komputer na kolanach.
Podobnie jak poprzednik, M3-581PTG nie jest hałaśliwym notebookiem. W normalnych warunkach (praca z kafelkami, przeglądanie sieci, oglądanie filmów) hałas generowany przez pracujący aktywny układ chłodzenia jest niemal niesłyszalny. Przy dużym obciążeniu system wchodzi na wyższe obroty, co owocuje wzrostem hałasu do około 35 dB (więcej, w wypadku pracującego napędu optycznego). Barwa dźwięku nie obniża mocno komfortu pracy.
Przegląd wyposażenia zacząć wypada od napędu optycznego, który w smukłych notebookach gości dość rzadko. W tym wypadku do dyspozycji mamy model HL-DT-ST DVDRAM DVD+R DL, obsługujący płyty DVD, w tym również nośniki DL. System operacyjny i pliki użytkownika przechowywane są na szybkim dysku SSD marki LITE-ON IT (sygnatura LMT-128M3M) pracującym na magistrali SATA III, o pojemności 128 GB. To niedużo w porównaniu z klasycznymi „twardzielami”, ale braki w ilości GB sprzęt nadrabia wydajnością. W benchmarkach dysk osiągnął wynik zdecydowanie lepszy, niż układ eMMC obecny w tablecie Iconia Tab W510 i porównywalny (a pod niektórymi względami nawet lepszy) z dyskiem SSD marki SanDisk, zamontowanym na pokładzie laptopa Acer Aspire M5-481TG.
Co bardzo ważne, w przeciwieństwie do niektórych komputerów mobilnych, w wypadku M3-581PTG, z zalet wydajnego nośnika skorzystają także aplikacje – dysk nie jest zarezerwowany wyłącznie na rozruch systemu, ale posłuży także w codziennej pracy. Docenią to zwłaszcza osoby korzystające z zaawansowanych programów, mocno eksploatujących nie tylko RAM, ale i magazyn pliku wymiany (np. narzędzia Adobe, pokroju After Effect).
Komputer wyposażono w system audio Dolby Home Theater, o sygnaturze „Professionally Tuned” (podobne rozwiązanie widzieliśmy między innymi w modelu Acer Aspire S5), co gwarantować ma wysoką jakość dźwięku. Jak jest w praktyce? Zadziwiająco nieźle. O ile w wypadku ultrabooka reklamowanego przez Kiefera Sutherland’a jakość głośników była co najwyżej przeciętna, tak tutaj mamy do czynienia z sensownie zaprojektowanym układem. Choć basów tu nie uświadczymy, przez co wszystkie dynamiczne sceny w filmach i grach nieco tracą na jakości, to czystość dźwięku jest dobra, a maksymalna głośność bardzo wysoka (przekracza 70 dB). Do tego producent dorzucił jeszcze kamerkę HD (720p), po którą sięgnąć możemy w czasie wideo konferencji, oraz przeciętnej klasy mikrofon.
Listę wyposażenia zamykają moduły komunikacyjne (karta Ethernet Broadcom BCM57780 o przepustowości 1 000 Mbps, moduł WiFi Atheros AR5BWB222 pracujący w standardzie 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 4.0) oraz system Windows 8 wraz z klasycznym dla Acera pakietem oprogramowania. Pośród najprzydatniejszych aplikacji warto na pewno wymienić słynny Acer Ring (nakładka przywołująca świetnie zaprojektowane i konfigurowalne koło opcji i skrótów do wybranych aplikacji i procesów) i Acer Backup Manager (pozwala stworzyć kopie bezpieczeństwa ważnych plików).
Ekran / klawiatura / gładzik
Acer Aspire M3-581PTG wyposażony został w ekran dotykowy, o przekątnej 15,6″ i rozdzielczości 1 366 x 768 pikseli. Matryca TN (sygnatura AUO B156XTN03) przykryta została taflą szkła, co z jednej strony podnosi walory obrazu (kolory są żywsze), z drugiej zaś, generuje niechciane odbicia – zwłaszcza w słoneczne dni lub w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Maksymalna jasność wyświetlacza (dla komputera podpiętego do sieci elektrycznej) wynosi 205 cd/m2, co w zupełności wystarczy do komfortowej pracy z maszyną. Nieco gorzej wypada równomierność podświetlenia – różnica między skrajnymi punktami (prawy górny narożnik i lewy dolny narożnik) wynosi w sumie 38 cd/m2 – ale w dalszym ciągu utrzymuje się w graniach akceptowalnych dla tej klasy urządzeń.
Matryce TN nie słyną ze spektakularnie szerokich kątów widzenia, nie ma więc się co spodziewać, że ekran w Aspire M3-581PTG będzie tu wyjątkiem – deformacja kolorów jest widoczna przy odchyleniu w każdą stronę, ale w płaszczyźnie poziomej rzadko kiedy bywa problemem. Panel dotykowy działa bez zarzutu – jest precyzyjny, responsywny i gwarantuje wsparcie dla multidotyku, co przydaje się zwłaszcza w czasie przeglądania zbiorów zdjęć, czy podczas serfowania po sieci.
Sprzęt wyposażono w klawiaturę typu wyspowego z długimi klawiszami Shift i Backspace oraz jednopiętrowym Enterem. Po prawej stronie znajdziemy blok alfanumeryczny i segment strzałek, przy czym tylko ten ostatni jest wyraźnie wydzielony. Klawisze są gładkie i lekko zaokrąglone (nie zostały wyprofilowane) – mają miłą w dotyku fakturę i cechują się niskim, ale wyczuwalnym skokiem.
Gładzik został zintegrowany z przyciskami odpowiadającymi za lewy i prawy przycisk myszy. Płytka dotykowa jest lekko zagłębiona względem pulpitu roboczego i oferuje stosunkowo dużą powierzchnię roboczą. Całość przesunięto wyraźnie na lewą stronę notebooka. Czułość gładzika jest satysfakcjonująca, a do naszej dyspozycji oddano wsparcie dla multi-dotyku, dzięki czemu np. powiększymy stronę przeglądarki z pomocą jednego gestu.
Wydajność
Seria Acer Aspire M3 dostępna jest w przeróżnych konfiguracjach. Sercem modelu M3-581PTG jest procesor najnowszej generacji Intela – Intel Core i5-3317U o taktowaniu 1,70 GHz (TDP 17W, 3 MB cache) – wspierany przez 6 GB pamięci RAM DDR3 (1 333 MHz) oraz duet układów graficznych – zintegrowany Intel HD Graphics 4000 i dedykowany NVIDIA GeForce GT 640M 1 GB DDR3. To kombinacja stworzona przede wszystkim z myślą o osobach szukających uniwersalnego komputera do domu lub biura. Notebooka, który sprawdzi się w roli narzędzia do przeglądania zasobów internetu i poradzi sobie z większością prostych, codziennych zadań, oferując przy tym funkcjonalność multimedialnego centrum.
Zerknijmy, jak Acer Aspire M3-581PTG wypadł w testach praktycznych.
1. Multimedia
W trakcie testów sprawdziliśmy pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
- mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
- mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
- mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
- mkv, 1080p, h264, 40mbps.
Każdy z plików został odtworzony bez problemów.
2. Wydajność w pracy
Praktyczny przykład: przetworzenie ponad 2 minutowego (2,19 s) klipu wideo z Full HD do HD, zajmie nam 77 sekund. Według oceny systemu Windows 8, sprzęt zasługuje na 4,9 pkt – poniżej znajdziecie szczegółowe wyniki dla tego, oraz dwóch innych popularnych benchmarków (Nova Bench i PC Mark 7), w odniesieniu do zeszłorocznego modelu Acer Aspire M3-581TG.
3. Wydajność w grach
Choć dedykowany układ graficzny GeForce GT 640M nie jest liderem rankingów wydajności, komputer bez trudu radzi sobie nie tylko ze starszymi i mniej wymagającymi pozycjami, ale również z nowszymi grami. W testowanych przez nas tytułach sprzęt osiągnął następujące wyniki:
- Far Cry 3 (2012): średnio 9 kl/s (ustawienia wysokie), 27 kl/s (ustawienia średnie) i 45 kl/s (ustawienia niskie);
- Deus EX: Human Revolution (2011): średnio 45 kl/s (ustawienia wysokie); 58 kl/s (ustawienia średnie) i 73 kl/s (ustawienia niskie);
- Brink (2011): średnio 29 kl/s (ustawienia wysokie); 60 kl/s (ustawienia średnie) i 78 kl/s (ustawienia niskie)
- Heroes of Might and Magic V (2006): powyżej 100 kl/s bez względu na poziom ustawień.
Poniżej znajdziecie szczegółowe wyniki dla trzech popularnych benchmarków (Cinebench 11.5, 3DMark 11 i 3DMark Vantage), w odniesieniu do zeszłorocznego modelu Acer Aspire M3-581TG.
Podsumowanie, ocena i opinia
Acer Aspire M3-581PTG to zdecydowanie sprzęt udany. Projektantom udało się wyeliminować część wad modelu poprzedniej generacji, a jednocześnie zachować smukłość obudowy i do tego dorzucić kilka interesujących usprawnień – między innymi wydajny procesor, nowy system operacyjny i dotykowy ekran. W efekcie otrzymaliśmy ciekawego notebooka, który dobrze radzi sobie w codziennych zadaniach, a przy okazji świetnie się prezentuje.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
- WYPOSAŻENIE8
- CZAS PRACY NA JEDNYM ŁADOWANIU7
- MOBILNOŚĆ6
- TEMPERATURA / HAŁAS8
- EKRAN7
- KLAWIATURA / TOUCHPAD8
- WYDAJNOŚĆ W GRACH8
- WYDAJNOŚĆ W APLIKACJACH8
ZALETY
|
WADY
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Dajcie sobie ludzie spokój z tym Win8.
To jest nic innego jak utrudniona w obsłudze i niepotrzebnie udziwnona nakładka na win7.
Może dopracowali szybkość uruchamiania i energooszczędność, ale jakby win7 zoptymalizowali w SP2 to by osiągneli ten sam efekt.
Ten cały win8 mógłby się pojawić jako service pack 2 do windowsa 7.
Obiecywaliście kiedyś , że udostępnicie maniakalną tapetę 🙂 jakoś jej nie widać ?? 🙂
Jak za 4000zł. to trochę za drogo…. 3000zł. było by ciekawiej aby to kupić
Nie wiem dlaczego Acer ostatnio wysoko się za wszystko wycenia cenowo jakby nie widział konkurencji Asus lub Samsung lub inni a potem leży ten sprzęt niskie zainteresowanie nabywców