Zakończyliśmy właśnie testy jednego z najnowszych tabletów firmy Acer – modelu Iconia Tab A100. Do tej pory mieliście okazję zapoznać się z pierwszymi wrażeniami, gdzie opisaliśmy początek naszej znajomości z tym niezwykle interesujący urządzeniem. Aby nie trzymać was dłużej w niepewności, zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym testem, 7-calowego tabletu firmy Acer.
Acer Iconia Tab A100 jest na chwilę obecną, jedną z najlepszych propozycji, jeśli chodzi o 7-calowe tablety, głównie dlatego, że za stosunkowo niewielką cenę otrzymamy doprawdy znakomite urządzenie, oferujące nieprzeciętną wydajność. Sprzęt możemy znaleźć już w polskich sklepach, gdzie dostępne są dwie różne wersje – WiFi-only oraz z wbudowanym modemem 3G. Obie wersje otrzymały wbudowany dysk twardy eMMC o pojemności 8 GB. Acer A100 wyceniony został na 1,349 zł brutto, natomiast za wersję z modemem 3G zapłacimy 1,699 zł brutto.
Acer Iconia Tab A100 – cena
Acer Iconia Tab A100 – specyfikacja
- Matryca: 7-calowa, dotykowa TFT LCD (WSVGA – 1024 x 600 pikseli) z technologią multi-touch, (ekran pojemnościowy);
- Procesor: ARM Cortex A9 1 GHz, nVidia Tegra 2;
- Pamięć: 1 GB pamięci RAM;
- Grafika: nVidia GeForce ULP
- Dysk twardy: 8 GB dysk twardy eMMC
- Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.1 a/b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR
- Inne: kamera internetowa 2.0 MPix, aparat cyfrowy 5.0 MPix z automatycznym ustawianiem ostrości i lampą błyskową LED, czytnik kart pamięci microSDHC, microHDMI, micro-USB, GPS
- Bateria: 1530 mAh x 2 (11,3 Wh) do 4,5 godzin;
- Waga: 410 gramów;
- Wymiary: 195 x 117 x 13,1 mm;
- OS: Google Android 3.2 Honeycomb;
- Cena: od 1,349 zł
Małe jest piękne:
Kilka tygodni temu mieliśmy okazję testować możliwości jednego z pierwszych na świecie, multimedialnych tabletów internetowych z systemem operacyjnym Google Android Honeycomb oraz platformą nVidia Tegra 2 na pokładzie – Acera Iconia Tab A500. Tablet, głównie dzięki temu, że otrzymał ogromny, bo aż 10-calowy wyświetlacz HD oraz niezwykle wydajne podzespoły bazowe, świetnie sprawdza się jako multimedialne centrum domowej rozrywki. Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy wyruszyć w podróż i zabrać ze sobą nasz tablet – wtedy spore wymiary i waga urządzenia dają nam o sobie znać. Producent Iconii Tab A500 wyszedł naprzeciw oczekiwaniom klientów i stworzył idealne rozwiązanie – 7-calową wersję tego właśnie tabletu.
Acer Iconia Tab A100, bo o nim właśnie mowa, do złudzenia przypomina swojego większego brata, jednakże pomiędzy tymi dwoma urządzeniami znajdziemy kilka dyskretnych różnic, które sprawiają, że Acer A500 to doskonałe narzędzie rozrywki, a Iconia A100 jest świetnym towarzyszem każdej podróży. A100, dzięki swoim kompaktowym wymiarom (195 x 117 x 13,1 mm) oraz niezwykle niskiej wadze, wynoszącej zaledwie 410 gramów świetnie leży w dłoni, a zaokrąglone krawędzie sprawiają, że praca na tablecie jest wygodna i bardzo komfortowa. Urządzenie to jest na tyle małe, że bez trudu możemy je trzymać jedną ręką przez dłuższy czas, nie męcząc się przy tym. Dzięki temu, 7-calowy tablet Acera bardzo dobrze sprawdza się w terenie i głównie do takich zadań został stworzony. Tablet ma 13 mm grubości – nie jest to dużo, ale sądząc po rozmiarze portów, producent mógłby jeszcze trochę odchudzić swoje urządzenie.
Tym razem obudowa urządzenia nie została wykonana ze szczotkowanego aluminium (jak miało to miejsce w przypadku Acera A500), lecz wytrzymałego plastiku, pokrytego dodatkowo stylowym i eleganckim wzorem. Całość prezentuje się naprawdę ładnie, choć takie rozwiązanie posiada jedną, drobną wadę. Tył naszego urządzenia jest mocno podatny na zarysowania oraz pęknięcia, dlatego też z urządzeniem należy obchodzić się dość ostrożnie.
Z tego względu, że Acer A100 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android Honeycomb, w urządzeniu nie znajdziemy czterech, standardowych przycisków, które odpowiadają za nawigację. Producent zdecydował się jednak na zamontowanie dotykowego przycisku „Home” (podświetlany na biało), który wkomponowany został w ramkę urządzenia, bezpośrednio pod ekranem. Rozwiązanie ciekawe, choć nie niezbędne. W urządzeniu znajdziemy również dwa, aluminiowe przyciski głośności, przełącznik blokady rotacji ekranu oraz przycisk zasilania, który odpowiada jednocześnie za wygaszanie ekranu.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że Acer Iconia Tab A100 wyposażony został w dwa głośniki stereo, złącze micro-USB, które umożliwia nam podłączenie tabletu do komputera, a także wyjście mini-HDMI, dzięki któremu mamy możliwość oglądania materiałów wideo z tabletu, bezpośrednio na dużym ekranie. Acer wyposażył swój tablet w jeszcze jeden port, a mianowicie port dokujący. Ten z kolei pozwoli nam podłączyć urządzenie do zewnętrznej stacji dokującej czy opcjonalnej klawiatury QWERTY.
7-cali i mobilność bez granic:
Testowany przez nas Acer Iconia Tab A100 wyposażony został w 7-calowy, pojemnościowy ekran dotykowy, pracujący z natywną rozdzielczością 1024 x 600 pikseli. Podczas gdy część tabletów konkurencji otrzymuje ekran IPS, o tyle Acer A100 posiada standardowy ekran LCD. Różnica może i jest zauważalna, ale w tym przypadku nie aż tak bardzo, jak można by się tego spodziewać>.
Matryca naszego Acera A100 generuje bardzo jasny i wyraźny obraz, a kolory są wiernie odzwierciedlone, lecz tylko wtedy, jeśli trzymamy urządzenie dokładnie przed sobą. Z tego względu, że w urządzeniu zamontowany został czujnik oświetlenia, tablet automatycznie dopasowuje jasność ekranu do otoczenia, co pozwala na wydłużenie czasu pracy baterii. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że jeśli chcemy korzystać z urządzenia poza domem, to niezbędne okazuje się ustawienie maksymalnej jasności – zwłaszcza w słoneczny dzień. W przeciwnym razie wyświetlana na ekranie treść jest całkowicie niewidoczna. Może i zabrzmi to dość nietypowo, ale jeśli decydujemy się na korzystanie z urządzenia w warunkach „terenowych” to duże znacznie ma również kolor tapety ekranu głównego!
Podczas gdy w poziomie obraz jest naprawdę bardzo ładny przez długi czas, o tyle w poziomie, wystarczy przechylić ekran o około 50 stopni, a kolory natychmiast ciemnieją i tracą swoją rzeczywistą barwę. Matryca tabletu Acer Iconia Tab A100 wykorzystuje technologię multi-touch, która w praktyce sprawdza się znakomicie. Powiększanie i pomniejszanie obrazu, zarówno podczas przeglądania stron www, jak również przy obsłudze map i nawigacji nie stawowi żadnego problemu. Warto również dodać, że ekran naszego urządzenia jest niezwykle czuły na dotyk, więc wystarczy delikatne muśnięcie, aby ten natychmiast zareagował.
nVidia Tegra 2 – jeszcze więcej mocy:
Jak już wcześniej wspomniałem, Acer Iconia Tab A100 posiada bardzo zbliżoną specyfikację do modelu A500. Różnice są tak niewielkie, że właściwie można pokusić się o stwierdzenie, iż oba urządzenia oferują podobną wydajność. Do naszej redakcji trafił egzemplarz wyposażony z dwurdzeniowy procesor ARM Cortex A9, taktowany zegarem o częstotliwości 1 GHz, oparty na platformie nVidia Tegra 2. Urządzenie to otrzymało 1 GB pamięci operacyjnej RAM, z czego użytkownik do dyspozycji ma niecałe 400 MB. Podobnie wygląda sprawa z pamięcią wewnętrzną. Nasz egzemplarz posiadał wbudowany dysk twardy eMMC o pojemności 8 GB, z czego do wykorzystania mieliśmy niespełna 5.38 GB. Na szczęście Acer 100 wyposażony został w czytnik kart pamięci microSD, który umożliwia rozbudowanie pamięci wewnętrznej o dodatkowe 32 GB.
Muszę przyznać, że w praktyce taki zestaw sprawdza się wyśmienicie i właściwie przez cały czas trwania testów nie miałem żadnego, nawet najmniejszego problemu z nagłym spadkiem wydajności urządzenia. Co prawda naszemu urządzeniu zdarzały się od czasu do czasu chwilowe momenty zamyślenia, lecz zdarzały się one sporadycznie i tylko w wyjątkowych sytuacjach. Niemniej jednak, z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że Acer Iconia Tab A100 jest znacznie stabilniejsza od 10-calowej wersji A500.
Dzięki temu, że w naszym urządzeniu znajduje się platforma nVidia Tegra 2, sprzęt otrzymał dostęp do specjalnej strefy Tegra Zone, gdzie znajdują się specjalne gry, przygotowane głównie z myślą o wykorzystaniu dwurdzeniowego procesora oraz niezwykle wydajnego układu graficznego, znajdującego się w naszym tablecie. Większość testowanych przeze mnie gier działa naprawdę bardzo dobrze. Co prawda wybór nie jest zbyt duży, gdyż w ofercie znajduje się zaledwie 20 gier, z czego 3 są darmowe, ale na pocieszenie możemy bez trudu zaopatrzyć się w całą gamę innych gier, za pośrednictwem sklepu Android Market. Dodatkową zaletą tabletu Acer Iconia Tab A100 jest pełne wsparcie dla technologii Adobe Flash 10.3, która umożliwi nam między innymi oglądanie materiałów wideo pochodzących z serwisu YouTube, bezpośrednio na stronie internetowej, a nie w specjalnej aplikacji.
Nieprzeciętna wydajność ma jednak pewne dość wyraźne wady i ograniczenia. Aby utrzymać względnie niską wagę urządzenia, producent zastosował standardową baterię o pojemności 1530 mAh x 2 (11,3 Wh), która zgodnie z zapewnieniami powinna pozwolić na maksymalnie 4,5-godziny nieustannej pracy. Czas pracy jest naprawdę różny i zależy głównie od tego, co aktualnie robimy i jak często korzystamy z urządzenia. przykładowo, korzystanie z tabletu jako czytnika e-booków pozwoli nam na dokładnie 5 godzin pracy, a więc więcej, niż twierdzi producent. Oglądanie filmów w jakości HD pozbawi nasz tablet energii już w niecałe 3 godziny, a sporadyczne korzystanie z urządzenia lub pozostawienie tabletu w trybie stand-by sprawi, że bateria rozładuje się dopiero po kilkudziesięciu godzinach (nawet do 72 godzin).
Android – nowy, lepszy Honeycomb:
Jednym z głównych powodów, dla których premiera tablet Acer Iconia Tab A100 opóźniła się o prawie pół roku był właśnie system operacyjny. Początkowo koncern zamierzał wyposażyć swój tablet w Androida 3.0 Honeycomb, jednakże ze względu na niższą, natywną rozdzielczość ekranu (niż w 10-calowych tabletach, dla których Android 3.0 został stworzony), obraz był wyświetlany niepoprawnie. W związku z tym, firma Google musiała stworzyć specjalną wersję Androida Honeycomb, który z powodzeniem będzie mógł trafić do mniejszych tabletów, z 7-calowym ekranem i rozdzielczością 1024 x 600 pikseli. Na potrzeby takich właśnie urządzeń powstał najnowszy Android 3.2 Honeycomb, który znalazł się również w naszym Acerze A100.
Pomiędzy Androidem w wersji 3.1 a 3.2 nie znajdziemy zbyt wielu różnic, jeśli chodzi o wygląd interfejsu systemowego. Producent skoncentrował się bardziej na poprawieniu stabilności działania i wydajności systemu, aniżeli na „dopieszczaniu” stylistyki UI. Muszę jednak przyznać, że to wyszło firmie Google na dobre, gdyż Android 3.2 jest znacznie stabilniejszy od poprzednich wersji, choć czasami zdarzają się delikatne przestoje, ale to najczęściej w momencie, gdy uruchomimy zbyt wiele aplikacji jednocześnie.
System operacyjny Google Android 3.2 Honeycomb jest obecnie najlepszym systemem, jaki możemy znaleźć w najnowszych, multimedialnych tabletach internetowych. Acer, co prawda starał się dodatkowo zmienić wygląd interfejsu, aby był bardziej „user-friendly”, ale ta personalizacja ograniczyła się właściwie do dodania kilku nowych aplikacji, widżetów i skrótów. Jedną z najciekawszych aplikacji, jakie znajdziemy w naszym Acerze A100 jest tak zwany „Planner”, czyli bardzo rozbudowany kalendarz z osobistym notatnikiem, który możemy dodatkowo połączyć z naszym prywatnym kontem e-mailowym. Dzięki niemu na bieżąco możemy śledzić wydarzenia z całego świata, sprawdzić aktualną pogodę, stworzyć osobiste notatki czy przypomnienia o spotkaniach. Aplikacja ta może nam naprawdę ułatwić życie, jeśli żyjemy w ciągłym ruchu.
Większość dodatkowych aplikacji i widetów to rozwiązania, które mieliśmy okazję zobaczyć w Acerze Iconia Tab A500, a więc: Clear.fi, „foldery „Multimedia”, „eReading”, „Gry” oraz „Społecznościowe”, a także AUPEO! – internetowe radio. Na chwilę uwagi zasługuje również standardowa przeglądarka internetowa systemu Android Honeycomb. Ta działa doprawdy zdumiewająco i w przeciwieństwie do poprzednich wersji, bardzo stabilnie. Z tego względu, że nasz tablet posiada 7-calowy ekran, strony internetowe najlepiej przegląda się w pozycji poziomej. Obraz skanowany jest bardzo dobrze, dzięki czemu właściwe z żadną stroną internetową nie miałem poważniejszych problemów. Jedynym mankamentem niewielkiego ekranu i rozdzielczości 1024 x 600 pikseli jest to, że często przy przeglądaniu stron www jesteśmy zmuszeni do powiększenia obrazu, gdy chcemy kliknąć w link. W przeciwnym razie (prawie na pewno) wybierzemy nie tę opcję, którą chcieliśmy.
Podsumowanie i ocena końcowa
Przez dłuższy czas zastanawiałem się, do którego 7-calowego tabletu, jaki możemy obecnie dostać na rynku, mogę porównać naszego Acera A100. Jedynym, godnym rywalem wydaje się być HTC Flyer, lecz jeśli weźmiemy pod uwagę, że posiada on jednordzeniowy procesor oraz starszą wersję systemu Android, to już na starcie wydaje się być na przegranej pozycji. Można więc pokusić się o stwierdzenie iż na daną chwilę Iconia Tab A100 jest tabletem bezkonkurencyjnym i najlepszym w swojej kategorii.
Acer Iconia Tab A100 od samego początku czaruje nas swoim interesującym designem, niezwykle mocnym wyposażeniem, a przede wszystkim bardzo atrakcyjną ceną, która niestety ale bardzo często jest decydującym czynnikiem o wyborze danego urządzenia lub rezygnacji z zakupu. Acer A100 jak mogliśmy się przekonać ma nie tylko mnóstwo zalet (wydajność, nowoczesny system, interesujący wygląd czy kompaktowe wymiary), ale i pewne drobne niedociągnięcia, które niestety bolą. Plastikowa obudowa średniej jakości mogłaby być nieco lepsza, gdyż tą trudno jest utrzymać w czystości i jest podatna na zarysowania. Standardowy ekran LCD z przeciętnymi kątami widzenia również nie zachwyca, ale pryz ustawieniu maksymalnej jasności obrazu, korzystanie z urządzenia poza domem nie stanowi problemu. Z czystym sumieniem mogę jednak powiedzieć, że Acer Iconia Tab A100 jest propozycją naprawdę godną uwagi i polecenia.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
[…] Google Android Honeycomb. Całkiem niedawno z przykrością rozstaliśmy się z niezwykle interesującym Acerem A100, wyposażonym w 7-calowy ekran i bardzo wydajny procesor oparty na platformie nVidia Tegra 2. […]
Recenzja nieco tendencyjna. Matryca IPS czy też jakość materiałów jest w przypadku tego typu urządzeń baaardzo istotna. Wydaję mi się że to są bardzo duże wady tego tabletu. Autonomią niema się też bardzo chwalić – 3-5 godzin to zdecydowanie za mało jeśli tablet ma być używany do poważnych zadań. Myślę, że warto by wziąć pod uwagę Blackberry Playbook jako konkurenta iconii i sądzę że jakość wykonania, lepsza matryca a zwłaszcza qnx – prawdziwa pełną gębą wielozadaniowość i płynność działania, wyrobiły by przewagę urządzenia RIM którego Acer nie dogoni. Dodatkowo Playbook ma „emulator” dalvika, więc odpala aplikacje napisane dla androida, co jeszcze bardziej pogrąża sprawę.
plusy Acera wobec nowego Amazona Fire ( a kogoż by innego 😉
kamera 2mpx, czytnik kart pamięci i wejście hdmi
+ bez których praktycznie nic sę nie straci na użyteczności, i bez których można spokojnie się obyć w tablecie: aparat 5mpix i GPS.
Dodatkowo Fire ma ekran IPS i podobno ten ich procesorek lepiej sobie radzi z materiałam video fullHD
– i teraz mamy różnice około 200 $ (w USA oczywiście) za kilka
pierd***łek 😉 Kończąc jeżeli Acer nie obniży cen to niedługo prezes znowu będzie miał przemówienie w którym będzie się użalał, że tablety nie chcą się sprzedawać 😉
Dodać jeszcze należy, że HTC już obniżyło cene Fleyera, Samsung pośpiesznie pokazał nowego Tab (7′) Plusa, podobnie jak Motorola Xooma 2 z 7′ . Jestem wręcz w 100% pewny, że Google (Motorola) jak i Samsung dostosują się cenowo do Fire i Flayera, więc to samo pozostaje i Acerowi 😉
Acer A100 dopiero co pojawił się na rynku, więc nie sądzę, aby jego cena (z 329 USD) w ciągu miesiąca spadła o 100 – 150 USD. To byłoby dla producenta mocno nieopłacalne. Sprzęt, jak na takie wyposażenie i tak jest tani.
Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie 7-calowe tablety, to faktycznie będzie to nadinterpretacja, jednakże jeśli pod uwagę weźmiemy wyłącznie urządzenia o podobnej specyfikacji (o co faktycznie chodzi), to mamy do czynienia ze stwierdzeniem faktu 🙂
stawiam, że w ciągu miesiąca stanieje o conajmiej 100- 150$ w USA (a następnie na świecie) a jak tak się nie stanie to zbytnio nikt go nie kupi 😉
Pisanie, że jest jednym najtańszych 7 calówek to nadinterpretacja ze strony autora