Acer Aspire S7 to jeden z tych komputerów mobilnych, obok których nie sposób przejść obojętnie. Smukły, elegancki, pokryty specjalną warstwą szkła Gorilla Glass, pretenduje do pozycji najpiękniejszego Ultrabooka na rynku. Jest przy tym również użytecznym narzędziem – dotykowy wyświetlacz Full HD, podświetlana klawiatura i wydajny procesor najnowszej generacji Intela, to tylko niektóre z zalet tej niezwykle ciekawej maszyny.
Czy w rzeczywistości stylowy Ultrabook Acera prezentuje się równie dobrze, jak na papierze? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dalszej części maniaKalnej recenzji. Poznajcie naszą opinię na temat Aspire S7-391.
Wideo recenzja Acer Aspire S7-391
Budowa / jakość wykonania
S7 to bez wątpienia jeden z najładniejszych notebooków na rynku.
Reklamowany przez Megan Fox, Acer Aspire S7 jest reprezentantem jednej z najbardziej prestiżowych serii komputerów w ofercie tajwańskiego producenta. Super lekki (1,3 kg) i super smukły (11,9 mm), zaprojektowany został w duchu nowoczesnego wzornictwa. Wykonana ze stopu aluminium i magnezu obudowa jest typu unibody – podobnie, jak w maszynach marki Apple. Na tym jednak nie koniec – chcąc podkreślić unikalny charakter Ultrabooka, a zarazem dążąc do zwiększenia odporności całej konstrukcji na uszkodzenia, projektanci Acera sięgnęli po szkło Gorilla Glass, zwykle wykorzystywane jako powłoka ochronna ekranu w high-endowych smartfonach i tabletach. W wypadku S7, szkło chroni nie wyświetlacz, ale zewnętrzną część pokrywy i spód jednostki zasadniczej. Dzięki temu zabiegowi, obudowa „lubi” zbierać odciski palców, ale jest odporna (do pewnego stopnia) na zarysowania.
Seria S7 to klasa premium – nie dziwi więc wysoka jakość wykonania i spasowania wszystkich elementów konstrukcyjnych. Pulpit roboczy jest jednoczęściowy i zapewnia możliwość wygodnego oparcia nadgarstków. Warto przy okazji zauważyć, że klawiatura nie jest umiejscowiona w specjalnie profilowanej niszy – zamiast tego boczne listwy pulpitu lekko podwyższono. W ten sposób po zamknięciu pokrywy nie znajdziemy odsłoniętych szczelin, ale też istnieje ryzyko, iż naciskając na zamkniętą klapę, przypadkowo zarysujemy klawiszami powłokę ochronną wyświetlacza. Aby tego uniknąć, warto skorzystać z ochronnej wkładki w czasie transportu maszyny.
Ozdobiona podświetlanym logo klapa wspiera się na dwóch solidnych zawiasach, pozwalających na precyzyjne i stopniowe odchylenie ekranu aż do imponujących 200 stopni (rzecz szczególnie przydatna w czasie podróży). Mechanizm stawia dobrze dobrany opór – raz uchylona pokrywa pozostaje w wybranej przez pozycji, nie wykazując tendencji do samoistnego zamykania. Z uwagi na niską wagę jednostki zasadniczej, ciężko jest podnieść klapę z użyciem jednej tylko ręki.
Powierzchnię obudowy i ramkę okalająca ekran pokryto warstwą białego lakieru i wykończono na błysk. Pulpit roboczy z kolei jest utrzymany w srebrnej tonacji – całość świetnie się komponuje i przypadnie do gustu tak paniom, jak i panom. Z racji wyjątkowo smukłej sylwetki, projektanci zmuszeni byli ograniczyć listę dostępnych gniazd. I tak na prawy bok trafiły dwa porty USB w standardzie 3.0 i czytnik kart SD, na lewy zaś – złącze ładowarki, audio 3,5 mm oraz micro HDMI (zazwyczaj wykorzystywane w tabletach i telefonach). Miejsca na gniazda VGA i LAN zabrakło – dlatego też razem z komputerem otrzymamy specjalne zewnętrzne adaptery dedykowane tym złączom, podłączane z pomocą portu USB.
Akumulator
W pełni naładowany akumulator pozwoli na ponad 2-godzinną wideo konferencję.
Acer Aspire S7-391 wyposażony został w akumulator litowo-jonowy, o pojemności 36 Wh (5 000 mAh). Po serii testów (jasność ekranu ustawiona na 50%) uzyskaliśmy następujące wyniki:
- praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi aktywna, odtwarzany film Full HD w trybie pełnoekranowym – ubytek 26% w przeciągu godziny;
- praca w trybie odtwarzania filmów, sieć WiFi nie aktywna, odtwarzany film Full HD w trybie pełnoekranowym – ubytek 24% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki (WiFi), uruchomiona przeglądarka internetowa i test symulujący przeglądanie sieci – ubytek 36% w przeciągu godziny;
- praca w trybie przeglądarki (zewnętrzny modem 3G), uruchomiona przeglądarka internetowa i test symulujący przeglądanie sieci – ubytek 35% w przeciągu godziny;
- praca w trybie komunikatora (WiFi), uruchomiony program Skype, aktywne połączenie przez WiFi – ubytek 44% w przeciągu godziny.
W trybie pełnego obciążenia (rozładowanie do 5%, maksymalnie obciążony procesor i GPU) komputer wytrzymał 1 godzinę i 16 minut.
Acer Aspire S7-391 na tle Acer Aspire M3-581PTG
Do komputera dołączono kompaktową ładowarkę, która umożliwia naładowanie włączonej maszyny (od 5% do 100%) w 2 godziny i 50 minut.
Temperatura / hałas / wyposażenie
Najnowszy Aspire to świetnie wyposażony komputer.
Z uwagi na obecność najnowszego procesora generacji Ivy Bridge, system chłodzenia w S7 musiał być zaprojektowany przede wszystkim pod kątem efektywności. I zadanie to tajwańskim konstruktorom udało się zrealizować z powodzeniem. Nawet przy długotrwałym obciążeniu komputer nie wykazuje tendencji do przegrzewania się – temperatura procesora w czasie testów sięgała maksymalnie 84 stopni C, średnio utrzymując się na pułapie 78 stopni C. Warto przy tym dodać, że przez cały czas obudowa Ultrabooka pozostaje przyjemnie letnia, a temperatura nie wpływa na komfort pracy z maszyną. Nie można tego samego napisać o głośności systemu chłodzenia. Wentylator aktywny jest w zasadzie przez cały czas, a poziom głośności w momencie największego obciążenia sięga 43 dB.
Rolę magazynu danych spełnia szybki i bardzo wydajny dysk SSD marki LITEONIT, oferujący aż 256 GB przestrzeni do wykorzystania – tak na pliki systemowe, jak i aplikacje lub dane użytkownika. To jeden z ogromnych plusów modelu S7, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę.
Acer Aspire S7-391 na tle Acer Aspire M3-581PTG
Stereofoniczny system audio w systemie Dolby Home Theater zapewnia maksymalną głośność na poziomie 65 dB. Wysokie tony cechują się ładnym i czystym brzmieniem, brakuje natomiast basów, co wynika z konstrukcyjnych ograniczeń maszyny. Podsumowując, na komputerze spokojnie obejrzymy film, ale muzyki lepiej już słuchać za pośrednictwem słuchawek. Całość uzupełnia przeciętnie zbierający mikrofon oraz standardowa kamerka oparta o matrycę 0,9 Mpix, umożliwiająca rejestrowanie wideo w rozdzielczości 720p.
Z modułów komunikacyjnych, na wyposażeniu Ultrabooka znajdziemy tylko WiFi + Bluetooth (Atheros AR5BWB222 802.11 b/g/n) – producent dorzucił jednak również zewnętrzną kartę ASIX AX88772B o przepustowości 100 Mbps, bazującą na porcie USB. To nie jedyny gadżet w pudełku z S7. Poza tym liczyć możemy również na dedykowaną myszkę bezprzewodową (z komputerem łączy się przez Bluetooth), utrzymaną w tej samej kolorystyce, co notebook, adapter VGA (podłączany do portu USB) oraz stylowe etui, idealnie skrojone pod gabaryty laptopa.
Od strony programowej, Acer oferuje system Windows 8 i pakiet dedykowanych aplikacji, pośród których na szczególną uwagę zasługuje chmura Acer Cloud oraz oparte o nią programy do strumieniowania danych.
Ekran / klawiatura / gładzik
Kluczowe zalety: dotykowy ekran i rozdzielczość Full HD.
Acer Aspire S7-391 wyposażony został w dotykowy ekran o przekątnej 13,3″ i rozdzielczości 1 920 x 1 080 pikseli. Matryca IPS nosi sygnaturę AUO B133HAN03_0 i pokryta została błyszczącą powłoką, która podkreśla „soczystość” wyświetlanych kolorów, ale zarazem utrudnia pracę z komputerem w słoneczne dni i w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Maksymalna jasność wyświetlacza dla komputera podpiętego do sieci elektrycznej wynosi aż 400 cd/m2, spadając do 320 cd/m2 przy uaktywnieniu trybu bateryjnego. W obu wypadkach wartość ta jest w pełni satysfakcjonująca. Pomiar równomierności podświetlenia wykazał największe odchyły w prawym, dolnym rogu ekranu – wahania nie przekraczają jednak 9%, co można uznać za wynik akceptowalny.
Jak na matrycę IPS przystało, wyświetlacz oferuje szerokie kąty widzenia – zarówno w pionie, jak i w poziomie. Do tego dochodzi wparcie dla multidotyku – do dyspozycji mamy zestaw klasycznych gestów, przy czym warto podkreślić, że użytek z nich zrobimy przede wszystkim korzystając z interfejsu ModernUI i projektowanych pod obsługę dotykową aplikacji – sam pulpit roboczy systemu Windows 8 bywa problematyczny w obsłudze bez gładzika.
Podświetlane klawisze mają niski skok.
Ultrabooka wyposażono w klawiaturę typu wyspowego, z długimi klawiszami Shift i Backspace oraz jednopiętrowym Enterem. Bloku alfanumerycznego nie znajdziemy, a segment strzałek dostawiono do bloku zasadniczego. Projektanci Acera zrezygnowali również z osobnego rzędu klawiszy funkcyjnych, integrując je z klawiszami numerycznymi – funkcje „F” wywołujemy z pomocą przycisku „Fn”. Klawisze są podświetlone, płaskie, zaokrąglone i cechują się bardzo krótkim, ledwo zauważalnym skokiem – osoby przyzwyczajone do tradycyjnych klawiatur muszą liczyć się z poważnymi problemami z pisaniem, na samym początku pracy z S7.
Płytkę dotykową zintegrowano z przyciskami odpowiadającymi za lewy i prawy przycisk myszy. Całość lekko przesunięto na lewą stronę notebooka. Czułość gładzika jest satysfakcjonująca, nie zabrakło również wsparcia dla multi-dotyku.
Wydajność
Pod względem wydajności, Aspire S7 to zawodnik klasy ciężkiej.
Wizytówką Acer Aspire S7-391 jest nie tylko smukła sylwetka i eleganckie wykończenie, ale również bardzo wydajne podzespoły. Sercem testowanej maszyny jest procesor Intel Core i7-3517U, o taktowaniu 1,90 GHz (generacja Ivy Bridge, TDP 17W, 4 MB cache), wpierany przez 4 GB pamięci RAM na kościach DDR3 (1 333 MHz) oraz zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 4000. To mocna kombinacja, która z powodzeniem sprawdzi się nie tylko w zadaniach typowo biurowych.
Zerknijcie, jak Acer Aspire S7-391 wypadł w testach praktycznych.
1. Multimedia
W trakcie testów sprawdziliśmy pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
- mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
- mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
- mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
- mkv, 1080p, h264, 40mbps.
Każdy z plików został odtworzony bez problemów.
2. Wydajność w pracy
Praktyczny przykład: przetworzenie ponad 2 minutowego (2,19 s) klipu wideo z Full HD do HD, zajmuje tylko 94 sekundy. Według oceny systemu Windows 8, sprzęt zasługuje na 5,4 pkt – poniżej znajdziecie szczegółowe wyniki dla tego, oraz trzech innych popularnych benchmarków (Cinebench 11.5, Nova Bench i PCMark 7), w odniesieniu do tańszego modelu Acer Aspire M3-581PTG.
3. Wydajność w grach
Aspire S7 nie jest komputerem zaprojektowanym z myślą o graczach, dlatego na pokładzie znajdziemy tylko standardowy układ Intel HD Graphics 4000. Mimo wszystko jednak, Ultrabook sprawdzi się nie tylko w prostych grach, pozwalając także na uruchomienie wielu bardziej zaawansowanych pozycji w niskich ustawieniach. W testowanych przez nas tytułach komputer osiągnął następujące wyniki:
- Far Cry 3 (2012): średnio 2 kl/s (ustawienia wysokie), 4 kl/s (ustawienia średnie) i 10 kl/s (ustawienia niskie);
- Deus EX: Human Revolution (2011): średnio 11 kl/s (ustawienia wysokie); 15 kl/s (ustawienia średnie) i 24 kl/s (ustawienia niskie);
- Brink (2011): średnio 6 kl/s (ustawienia wysokie); 16 kl/s (ustawienia średnie) i 19 kl/s (ustawienia niskie)
- Heroes of Might and Magic V (2006): średnio 18 kl/s (ustawienia wysokie); 20 kl/s (ustawienia średnie) i 48 kl/s (ustawienia niskie)
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA10
- WYPOSAŻENIE8
- CZAS PRACY NA JEDNYM ŁADOWANIU6
- MOBILNOŚĆ8
- TEMPERATURA / HAŁAS7
- EKRAN9
- KLAWIATURA / TOUCHPAD7
- WYDAJNOŚĆ W GRACH4
- WYDAJNOŚĆ W APLIKACJACH9
- Wysoka jakość wykonania;
- Elegancki design;
- Szeroki kąt odchylenia pokrywy;
- Bardzo wydajny dysk SSD o pojemności 256 GB;
- Dotykowy ekran IPS dobrej jakości i o wysokiej rozdzielczości;
- Podświetlenie klawiatury;
- Przydatne gratisy w zestawie z komputerem;
- Wysoka wydajność podzespołów (w pracy).
- Mała liczba dostępnych portów;
- Głośny system chłodzenia (tylko na wysokich obrotach);
- Błyszcząca powłoka matrycy;
- Ledwo wyczuwalny skok klawiszy;
- Niska wydajność podzespołów (w grach).
Poniżej znajdziecie szczegółowe wyniki popularnych benchmarków (Cinebench 11.5 i 3DMark Vantage), w odniesieniu do lepiej wyposażonego modelu Acer Aspire M3-581PTG.
Podsumowanie, ocena i opinia
Acer Aspire S7-391 to ciekawy komputer mobilny, który praktycznie na każdym polu bije swojego poprzednika – model Aspire S5. Świetnie wykonany, lekki i bardzo wydajny, stanowi doskonały przykład na to, jak umiejętnie połączyć kompaktowe rozmiary i wysoką funkcjonalność. Czy jest to sprzęt idealny? Jeszcze nie. Ale z całą pewnością tajwańscy konstruktorzy są na dobrej drodze do tego, by kolejne modele serii Aspire S wytyczały nowe standardy w segmencie Ultrabooków.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Ultrabook zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Wybór redaKcji“.
Alternatywna propozycja
Acer Aspire S7-391 jest jednym z najciekawszych Ultrabooków na rynku. Jeśli jednak potrzebujecie maszyny smukłej, ale jednocześnie wyposażonej w bardziej zaawansowany układ graficzny, zerknijcie na model Acer Aspire M3-581PTG pracujący pod kontrolą systemu Windows 8. Ciekawą alternatywą może być również mniejszy Acer Aspire V5-171 zbudowany na bazie procesora starszej generacji Sandy Bridge.
Ceny Acer Aspire S7-391
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Ha ha ha ha ha ha ! Właśnie pisze z tego „ultraska”, polskie znaki normalnie działają, włancza się się klawisz Alt Gr następująco, 1) Jeżeli nie na polskich znaków np. Alt Gr + o = ó to przytrzymaj klawisz Fn i wciśnij Alt Gr ( Fn + Alt Gr) w ten sposób przełancza się funkcję klawisza Alt Gr. Czyli albo polskie znaki albo ten klawisz zastępuje prawy klawisz myszy czyli listę menu np. na pulpicie windows. Pozdrawiam 🙂
Używałam tego ultrabooka przez 1,5 roku, a potem mi go skradziono, ale powiem, że ma piękny wygląd, bardzo lekki, wspaniały ekran ful,ful HD.Bardzo szybki. Za to minusem jego jest brak możliwości pisania polskich znaków przez prawy alt, natomiast można je pisać przez lewy alt + ctr, co jest bardzo nie wygodne i czasami przez to wyskakiwalo inne okienko, nie pomogło nawet mapowanie przycisków, bardzo głośny system chłodzenia, podczas pisania dubluja się litery,system podświetlanych klawiszy sprawia że w dzień są one mało widoczne. Ale ogólnie bardzo fajny sprzet
Uzywam tego laptopa około roku. Sprzęt niesamowity. Design, płynność działania, dotykowy ekran, długi czas pracy na baterii, wydajność, w miare przyzwoite głosniki, genialny ekran full HD.Tak powinien wyglądać każdy laptop! Brawo Acer!
nie można pisać po ekranie, w każdym razie żadnego rysika nie ma, sprzęt jest fajny ale czasami za głośny :/
najbardziej mi się podoba jakość ekranu a że jest dotykowy do go przybliża do ideału choć apetyt rośnie w miarę jedzenia i tu też przydały by się dodatkowe funkcje np. „złamanie ekranu” a nie tylko zrobienie na płasko…
fajny, ale interesuje mnie czy można pisać po ekranie za pomocą jakiegokolwiek rysika czy tylko palcami???
Tak można, żeby to zrobić trzeba np. znależć taką aplikację w windows 8 jak panel zapisu matematycznego chociażby no i mieć rysik 😛
Dla Polski przewidziana jest klawiatura zewnętrzna na USB 😉
A gdzie prawy alt? Jak niby bez niego wprowadzać wygodnie polskie znaki? Bez tego bubel i strata pieniędzy jak dla mnie.
Fn + Alt Gr zmienia jego funkcję. ( na tym klawisze jest jeszcze taka ikonka listy, działą tak jak prawy klawisz myszy kliknięty na puste pole pulpitu), druga funkcja to wlasnie polskie znaki. Fn + Alt Gr przełancza funkcję klawisza Alt Gr między tymi dwoma zastosowaniami. 🙂