Kupując tablet, zwłaszcza niemarkowy, często stajemy przed problemem braku interesujących aplikacji. Dostajemy system oraz żelazny pakiet oprogramowania zapewniającego dostęp do podstawowych funkcji. Acer wybrał inną drogą – dostarcza użytkownikowi bardzo obszerny pakiet aplikacji, które znajdują się na urządzeniu już w chwili pierwszego uruchomienia. Teraz powstają tylko dwa pytania – co to za aplikacje i czy są rzeczywiście użyteczne?
Powyższy zrzut ekranu pokazuje, jak wygląda tablet Acera po pierwszym uruchomieniu. Ikonek jest tak dużo, że nie mieszczą się na jednym oknie systemowym. Mamy dostęp do blisko pięćdziesięciu pozycji. Oczywiście jeśli odrzucimy część wspólną dla każdego tabletu oraz część poświęconą stricte platformie Google, pozostanie nam dwadzieścia pozycji. To mniej więcej o dwadzieścia więcej, niż to, co oferują niemarkowe tablety. Robi wrażenie?
Sklepy, radio i multimedia
Na początek zerknijmy na kilka marketów publikacji i multimediów. 7Digital to miejsce, w którym znajdziemy muzykę. Na pierwszej stronie znajdziemy oczywiście najpopularniejsze pozycje. Mamy jednak dostęp zarówno do narzędzi wyszukiwania konkretnych tytułów, jak i przeglądarki według gatunków. Jeśli chcemy się zdać na sugestie, wystarczy posłużyć się opcją rankingów – tam znajdziemy najchętniej słuchane albumy, artystów, jak i poszczególne utwory. Kupować możemy zarówno pakietami, jak i pojedyncze pliki. Oczywiście nie brakuje tu funkcji przesłuchania fragmentu utworu – tak, abyśmy wiedzieli co kupujemy.
Na podobnej zasadzie opierają się kolejne dwa markety – Kobo oraz Zinio. Pierwszy z wymienionych to eKsięgarnia, w której znajdziemy eBooki. Tutaj również znajdziemy najpopularniejsze pozycje oraz narzędzia wyszukiwania i przeglądania według kategorii. Jedynym mankamentem jest brak polskich tytułów. Znajdziemy tu dzieła naszych rodzimych pisarzy (np. A. Sapkowskiego), ale w wersji obcojęzycznej. Zinio z kolei oferuje dostęp do czasopism i gazet. Tutaj wejdziemy jeśli chcemy być na bieżąco z newsami z całego świata – w każdej interesującej nas tematyce. Część publikacji jest darmowa, za część zaś przyjdzie nam zapłacić.
Jeśli nie chcemy kupować muzyki, zawsze możemy włączyć internetowe radio. Tutaj przychodzi nam z pomocą AUPEO!. To bardzo przyjemna w obsłudze i atrakcyjna wizualnie aplikacja, która oferuje dostęp do wielu stacji posegregowanych według gatunków muzycznych. Już na samym wstępie, przyjdzie nam zapoznać się z szybkim i bardzo prostym samouczkiem. Potem pozostaje wybrać gatunek, jaki mamy w danej chwili ochotę słuchać. Warto tu zauważyć, że możemy korzystać z tego radia, zajmując się na tablecie czymś zupełnie innym (np. edycją dokumentów).
Wirtualne biuro
Skoro jesteśmy już przy edycji dokumentów, z pewnością zainteresuje was obecność pakietu Polaris Office. To zaawansowane narzędzie edycyjne jest lekkim i bardzo stabilnym narzędziem do przeglądania i zmiany dokumentów. Jeśli zaś chcemy stworzyć krótkie notatki, z powodzeniem wystarczy nam Evernote oznaczony rozpoznawalną już ikoną słonia. Jedną z zalet tej aplikacji jest możliwość synchronizacji naszych zapisków w chmurze danych. To oznacza, że nie musimy kopiować plików pomiędzy urządzeniami, na których pracujemy – wystarczy dostęp do sieci.
Internet stał się już wszechobecnym medium. Dlatego też prędzej, czy później staniemy przed potrzebą sprawdzenia czegoś w sieci. Tu mamy do wyboru dwie opcje. Możemy skorzystać z systemowej przeglądarki – identycznej dla wszystkich urządzeń opartych na Androidzie, lub skorzystać z aplikacji Chrome (w nowszych modelach Iconia). Jeśli jesteście miłośnikami platformy Google, z pewnością kojarzycie już tą przeglądarkę, lub nawet używacie jej na swoim komputerze. Tutaj nie różni się niczym – łącznie z faktem, że oferuje możliwość synchronizacji naszych zakładek i skrótów.
Acer nie pozostawia naszego tabletu niezabezpieczonego. Wśród dostarczonych domyślnie aplikacji znajdziemy antywirusa VirusScan. To bardzo proste narzędzie czuwa nad ochroną systemu. W każdej chwili możemy go uruchomić i przeskanować całą pamięć. Interfejs i obsługa są nieskomplikowane. Nie mamy przez to wielu opcji i możliwości wybierania co chcemy sprawdzić lub na co uczulić nasz program. Jednakże pełny skan systemu nie trwa też na tyle długo, by nadwyrężyć naszą cierpliwość.
Chmura i rozrywka
Nie samym biurem i informacjami człowiek żyje. Jeśli przyjdzie nam ochota na relaks, uruchomimy jedną z trzech zainstalowanych gier, z czego polecamy Let’s Golf 3. To da nam chociaż namiastkę zielonych, krótko strzyżonych trawników oraz spokoju, który towarzyszy grze w golfa. Muzykę, filmy oraz zdjęcia będziemy z kolei uruchamiać w jednym z trzech dedykowanych odtwarzaczy multimediów. Każdy z nich funkcjonuje też jako menadżer plików danego typu. Wraz z klasycznym menadżerem plików, całą czwórka jest połączona z autorską chmurą danych zwaną Acer Cloud, dzięki której możemy mieć dostęp do tych samych plików z dowolnego urządzenia.
Podsumowując, Acer dostarcza nam bardzo szeroki wachlarz aplikacji. Do wykorzystania większości z nich będziemy potrzebowali połączenia internetowego. Nie wszystkie też okażą się przydatne, chyba że ktoś lubi czytać książki lub czasopisma w języku angielskim. Jednak w ogólnym rozrachunku będziecie zadowoleni z pakietu, jaki otrzymacie przy pierwszym uruchomieniu tabletu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.