Acer Aspire V5-571P to jeden z uniwersalnych notebooków nowej generacji – lekko odchudzony względem budżetowych modeli serii Aspire, wzbogacony o ekran dotykowy i pracujący pod kontrolą systemu Windows 8. Czy kosztujący nieco ponad 2 500 zł sprzęt ma szansę podbić serca polskich użytkowników?
Wideo recenzja Acer Aspire V5-571P
Budowa / jakość wykonania
Budżetowo, ale przyjemnie.
Stylistycznie Acer Aspire V5-571P kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez pierwsze maszyny z serii Aspire V. Wykonana głównie z tworzywa sztucznego obudowa mierzy blisko 2,5 cm grubości i waży 2,4 kg, co wyraźnie wskazuje na to, że dla projektantów mobilność maszyny nie była najważniejszym czynnikiem. Wizualnie notebook prezentuje się dobrze. Elementy konstrukcyjnie są spasowane w zadowalającym stopniu, a zestawienie błyszczącej tafli ochronnej ekranu i utrzymanego w metalicznej kolorystyce pulpitu roboczego dodaje laptopowi dyskretnej elegancji. Nie jest to może tak ładny sprzęt, jak Acer Aspire S7, ale bez problemu wkomponujemy go w wystój każdego pomieszczenia – czy to sypialni, czy salonu.
Pulpit roboczy jest dwuczęściowy i wykończony na wzór szczotkowanego aluminium, dzięki czemu wizualnie komputer może kojarzyć się z Ultrabookami. Klawiaturę typu wyspowego umieszczono w specjalnie profilowanej niszy – tym samym po zamknięciu pokrywy nie znajdziemy odsłoniętych szczelin, które byłyby furtką dla kurzu i pyłu. Klapa wspiera się na solidnym, podłużnym zawiasie, pozwalającym na odchylenie ekranu do 165 stopni – to w zupełności wystarczy do komfortowej pracy w każdych warunkach. Spodnią część obudowy można bez większych problemów zdemontować – wymienić możemy akumulator i RAM, a zdejmując kolejną osłonę, także wentylator i dysk twardy.
Jak na uniwersalny komputer przystało, portów nie brakuje. Do naszej dyspozycji producent oddał pojedyncze złącze USB w standardzie 3.0, któremu towarzyszą dwa gniazda w standardzie 2.0, jedno HDMI, port LAN/VGA, ładowarki i Minijack (słuchawki + mikrofon) – wszystkie ulokowano na lewym boku maszyny. Po prawej stronie umiejscowiono napęd optyczny, a na froncie (w lewej części przedniej listwy) gniazdo kart SD. Osobom praworęcznym takie rozmieszczenie portów nie będzie przeszkadzać – leworęczni mogą natomiast narzekać na wysunięte do przodu złącza USB.
Akumulator
Akumulator nie jest mocnym atutem laptopa.
Acer Aspire V5-571P wyposażony został w nieduży, wymienny akumulator litowo-jonowy, o pojemności 2 500 mAh. W testach (przy ustawieniu jasności ekranu na 50%) uzyskaliśmy następujące wyniki.
Do komputera dołączono zasilacz, który umożliwia naładowanie włączonej maszyny (od 6% do 99%) w 2 godziny i 43 minuty.
Temperatura / hałas / wyposażenie
Komputer nie jest specjalnie cichy, nie ma za to problemów z odprowadzaniem ciepła.
Sercem laptopa jest jeden z prostszych, ale jednocześnie mniej grzejących się procesorów generacji Sandy Bridge Intela. Dzięki temu rozbudowany system kanałów wentylacyjnych bez trudu odprowadza naddatki ciepła na zewnątrz obudowy. Procesor pod obciążeniem nagrzewa się do temperatury 63 stopni C, średnio osiągając 60 stopni C, a obudowa przez cały pozostaje przyjemnie letnia. Hałas generowany przez aktywny system chłodzenia jest zauważalny (około 39 dB), ale mieści się w akceptowalnych normach dla sprzętu tej klasy.
Rolę magazynu danych spełnia dysk HDD marki Hitachi, oferujący pojemność 500 GB i szybkość 5 400 RPM. Jego wydajność stoi na standardowym dla tego segmentu urządzeń poziomie, a ilość wolnego miejsca spokojnie wystarczy na system, niezbędne oprogramowanie i na dane użytkownika. Dla miłośników optycznych nośników przygotowano napęd DVD-RAM/±R/±RW, obsługujący płyty DVD.
Komputer wyposażono w system audio Dolby Advanced Audio, o sygnaturze “Virtual SurroundSound” – nie jest to tak zaawansowany model, jak ten z Aspire M3-581PTG, przez co posłuży raczej tylko jako dodatek, niż realna alternatywa dla zewnętrznych głośników. Do tego producent dorzucił kamerkę HD (720p), po którą sięgnąć możemy w czasie wideo konferencji, oraz przeciętnej klasy mikrofon. W kwestii modułów komunikacyjnych producent postawił na standard: kartę RealTek RTL8168/8111 o przepustowości 1000 Mbps i wyprodukowany przez Atheros duet WiFi 802.11 b/g/n + Bluetooth.
Od strony programowej, Acer oferuje system Windows 8 i pakiet dedykowanych aplikacji – między innymi wirtualną chmurę Acer Cloud, zestaw zamienników dla systemowych programów narzędziowych oraz Acer Explorer – dedykowany nowym okienkom soft, który ułatwia odkrywanie aplikacji zainstalowanych fabrycznie przez firmę Acer, a także wybranych programów dostępnych do pobrania ze Sklepu Windows.
Ekran / klawiatura / gładzik
15,6-calową matrycę TN przykryto błyszczącą powłoką.
Acer Aspire V5-571P wyposażony został w ekran dotykowy, o przekątnej 15,6″ i rozdzielczości 1 366 x 768 pikseli. Matryca TN (sygnatura AUO B156XTN03.1) przykryta została taflą szkła, co z jednej strony podnosi walory obrazu (kolory są żywsze), z drugiej zaś, generuje niechciane odbicia – zwłaszcza w słoneczne dni lub w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Maksymalna jasność wyświetlacza (dla komputera podpiętego do sieci elektrycznej) wynosi 194 cd/m2, co wystarczy do komfortowej pracy z maszyną. Nieco gorzej wypada równomierność podświetlenia – różnica między skrajnymi punktami wynosi w sumie około 16%, ale nadal utrzymuje się w graniach akceptowalnych dla tej klasy urządzeń. Warto wspomnieć o tym, że po przejściu na zasilanie bateryjne maksymalna siła podświetlenia maleje do niespełna 150 cd/m2.
Matryce TN nie słyną z szerokich kątów widzenia – deformacja kolorów jest widoczna przy odchyleniu w każdą stronę, ale w płaszczyźnie poziomej rzadko kiedy bywa problemem. Osoby zajmujące się obrabianiem zdjęć powinny zwrócić uwagę na rozkład krzywych barw – odchylenie niebieskiej linii oznacza, że kolory wyświetlane na ekranie będą lekko ocieplone. Panel dotykowy działa bez zarzutu: jest precyzyjny i responsywny.
Komputer pochwalić się może pełnowymiarową i podświetlaną klawiaturą.
Notebooka wyposażono w klawiaturę typu wyspowego z długimi klawiszami Shift i Backspace oraz jednopiętrowym Enterem. Wydzielono blok alfanumeryczny i dostawiono go do bloku zasadniczego. Segment strzałek został wyraźnie wyodrębniony. Płytę klawiatury ulokowano w specjalnie przygotowanej niszy. Klawisze są podświetlane, zaokrąglone i cechują się bardzo niskim skokiem.
Gładzik ulokowany jest asymetrycznie, bliżej lewej krawędzi maszyny. Płytkę dotykową zintegrowano z przyciskami odpowiadającymi za lewy i prawy przycisk myszy. Czułość gładzika jest satysfakcjonująca, nie zabrakło również wsparcia dla multi-dotyku.
Wydajność
Aspire V5-571P to przede wszystkim sprzęt budżetowy.
Sercem testowanej maszyny jest jeden z najsłabszych procesorów generacji Sandy Bridge – Intel Core i3-2377M o taktowaniu 1,50 GHz (TDP 17W, 3 MB cache), wpierany przez 4 GB pamięci RAM na kościach DDR3 (1 333 MHz) oraz zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 3000. To typowo biurowa kombinacja, ale sprawdzi się również w roli odtwarzacza multimediów i platformy dla prostych gier.
1. Multimedia
W trakcie testów sprawdziliśmy pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
- mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
- mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
- mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
- mkv, 1080p, h264, 40mbps.
Każdy z plików został odtworzony bez problemów.
2. Wydajność w pracy
3. Wydajność w grach
Aby móc obniżyć cenę laptopa, Acer zdecydował się pozbawić Aspire V5-571P dedykowanego układu graficznego. Możemy więc liczyć tylko na starszy już, zintegrowany układ Intel HD Graphics 3000, który sprawdzi się głównie w prostych grach.
Podsumowanie, ocena i opinia
Acer Aspire V5-571P to stosunkowo niedrogi laptop, który przynosi do segmentu budżetowego takie usprawnienia, jak podświetlana klawiatura, dotykowy ekran i system Windows 8 wraz z ekosystemem aplikacji Acera. Jeśli szukacie prostego komputera mobilnego, który posłużyć ma głównie jako uniwersalna maszyna do przeglądania sieci czy oglądania filmów na większym ekranie, testowany notebook prawdopodobnie przypadnie Wam do gustu.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA7
- WYPOSAŻENIE7
- CZAS PRACY NA JEDNYM ŁADOWANIU5
- MOBILNOŚĆ5
- TEMPERATURA / HAŁAS7
- EKRAN6
- KLAWIATURA / TOUCHPAD7
- WYDAJNOŚĆ W GRACH3
- WYDAJNOŚĆ W APLIKACJACH6
ZALETY
|
WADY
|
Alternatywna propozycja
Acer Aspire V5-571P to nie jedyny uniwersalny komputer mobilny w ofercie tajwańskiego producenta. Jeśli bardziej liczy się dla Was wydajność, niż cena, być może zainteresuje Was Aspire M3-581PTG, także wyposażony w dotykowy ekran i pracujący pod kontrolą systemu Windows 8. Ciekawą alternatywą wydaje się również Aspire M3-581TG, który dostępny jest w cenach niewiele wyższych, niż testowana wyżej maszyna.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Mam ten laptop od 2 lat i mogę go polecić. W grach szału nie ma ale jakoś chodzą. Na win 10 nie ma kłopotów z równomiernością podświetlenia ekranu. Internet i aplikacje działają szybko.
Do wnętrza tego laptopa nie mam uwag. Posiadam go jednak dwa lata i właśnie po skończeniu gwarancji zepsuły się zawiasy, tzn. zupełnie odpadły od obudowy w środku, ponieważ jest ona z plastiku. No i kicha, nie mogę tego naprawić, bo obudowa z ekranem dotykowym jest tak droga, że się po prostu nie opłaci. A starych nie mogę spotkać na allegro.
Pytanko mam do kolegow co znaja sie na procesorach interesuja i nowych laptopach:
Czy nowy procesor intela tej nowej serii 2 rdzeniowy intel 2020 m – dobry w miare jest ?
Tak na domowy uzytek do sprawnego dzialania szybkiego laptopa spokojnie starczy ?
nie ma co narzekać, dobry sprzęt, jak dla mnie cena za wysoka i obudowa za bardzo się błyszczy, ale nie jest zły 😉