Nowy standard w tabletach z Windowsem 8 wyznaczył nie kto inny, jak właśnie Acer. System Microsoftu doczekał się bowiem pierwszego, ośmiocalowego urządzenia, które zostało uznane za „godne” kafelkowego designu. Zasilany procesorem Intel Atom Acer Iconia W3 wydaje się na pierwszy rzut oka atrakcyjnym kąskiem – ale zerknijmy głębiej. I bardziej krytycznie.
Niecałe pół kilograma masy i ledwo 11,43 milimetra grubości (to mniej, niż niektóre smartfony!) są sporymi zaletami Iconii W3. Wizualnie tablet również jest nienaganny – prosta, biała obudowa i relatywnie niewielki ekran z czarną ramką sprawiają nowoczesne, przystępne wrażenie.
Pozornie niepozorny
Podróżujesz? Wsadź tablet za klawiaturę
Osiem cali? Doczepiana klawiatura? I niby da się na tym pracować? Jak się okazuje – da się. Nawet całkiem efektywnie. Pierwsi recenzenci mówią o wygodnym profilu, dobrze rozplanowanych klawiszach i klarownym ekranie, a to dla osób piszących jedna z najważniejszych zalet. Pełnoprawny Windows 8 – kolejna istotna sprawa. Uruchomisz tu bowiem tyle aplikacji, na ile tylko wystarczy procesora. Sporym plusem jest również darmowa kopia Office’a 2013 Home and Student, która znajdzie się też w przyszłych tabletach ośmiocalowych.
W3 jest przede wszystkim mały i lekki, a przy tym całkiem wydajny. Nie jest na pewno demonem prędkości, natomiast w zupełności wystarczy do mobilnej pracy z edytorami tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi czy prostymi edytorami graficznymi.
Co w środku?
To jeden z najmniejszych pecetów, jakie widzieliśmy
– Sam Byford, The Verge
Tablet wyposażono w procesor Atom Z2760 taktowany zegarem 1,8 GHz, dwa gigabajty RAM-u i nawet 64 gigabajty pamięci SSD. Ekran, cechujący się rozdzielczością 1280×800, został podświetlony diodami LED. Dodatkowo, tajwański producent1 zadbał o moduł Wi-Fi 802.11 b/g/n i Bluetooth 4.0, a także dwa aparaty – z przodu i z tyłu. Jest też wsparcie kart microSD i port microHDMI. A, no i jeszcze microUSB. Malutkie wymiary urządzenia niosą ze sobą konieczność redukcji klasycznych portów do ich skromniejszych odpowiedników (ale tego samego standardu).
Co na zewnątrz?
Po co zmniejszać to, co jest lepsze w oryginalnym wymiarze?
Klawiatura budzi chyba największe emocje. Jedni narzekają, inni chwalą – my skłaniamy się do tego drugiego stanowiska. Pełnowymiarowa QWERTY jest gwarantem produktywności i nie wymaga od nas dotykania ekranu po to tylko, by wpisać słowo, które zaraz trzeba poprawić. Szybkość wprowadzania tekstu na klasycznej klawiaturze wciąż jest dużo większa, niż w jej wirtualnych odpowiednikach.
Dostawka z klawiszami jest wyraźnie szersza od W3. Tablet osadza się tu w specjalnym doku i podłącza przez Bluetooth – można też sam tablet przenieść w inne miejsce, jeśli tylko „niebieski ząb” będzie „łapać”.
Wiele osób wskazuje Surface jako niemalże idealny sprzęt – niemalże, bo jego największą wadą jest właśnie skromna klawiatura. Niewygodna. Dlatego też nie można dziwić się Acerowi i jego skłonności do eksperymentów; Iconia W3 wraz z estetyczną klawiaturą zapowiada się bardzo atrakcyjnie.
Kiedy i za ile
W Stanach Zjednoczonych Acer Iconia W3 jest już dostępny w przedsprzedaży, kosztuje odpowiednio 380 i 430 dolarów za wersje z 32 i 64 gigabajtami pamięci SSD. Klawiatura z dokiem została wyceniona na 80 dolarów, a pokrowiec na wszystko – 35 dolarów. Nie jest to koszt ani niski, ani wysoki; wydaje mi się, że Tajwańczycy trafili w złoty środek. Kupujesz dokładnie to, czego potrzebujesz. Chcesz mały tablet z Windows 8? Jest. Chcesz do niego klawiaturę? Też jest.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Jest to jeden z tabletów rozważanych do zastąpienia iPada2. Jestem ciekaw kiedy pojawi się w Polse? To mały i całkiem sprawny sprzęt bliski tabletom ale z większymi od nich możliwościami dzięki zastosowaniu pełnego Windows 8.
Bardzo chętnie kupię coś podobnego, tylko że: 4:3 i z 3G/LTE.
Stanowczo za mały ekran by komfortowo używać oprogramowania w wersji klasycznej. Mam 10″ ekran i Windows 8. Nie jest różowo ale jeszcze znośnie. Nie wyobrażam sobie jeszcze mniejszych okienek a raczej – nie wyobrażam sobie wygodnej pracy na nich.
polskie ceny to odpowiednio 1499 zł dla wersji 32GB i 1699 zł dla 64GB.
Ci co go już testowali naprawdę – aż tak go nie chwalili….. ale nazwa „acermaniak” najwyraźniej zobowiązuje do ochów i achów.
Moim zdaniem tablety 8 calowe na windowsie się nie przyjmą, za małe jako komputer i jednocześnie za duże na sprzęt bardzo mobilny. Dodatkowo przez dużą ilość pamięci (ram+ masowa min 64GB) + licencja na system spowoduje, że cena urządzenia będzie z pewnością zaporowa i nieatrakcyjna. Microsoft i producenci z nim związani bardziej powinni zastanowić się nad smartfonami i tabfonami (czyli urządzeniami do kieszeni do ok 6 cali) z Atomami i pełnym Windowsem które po podpięciu do monitora/ telewizora + klawiatura, myszka by można było używać jako komputery – takie urządzenia mogły by być atrakcyjne dla biznesu, 8 calowe z pewnością nie będą.