W maniaKalnej redaKcji mieliśmy już przyjemność gościć multimedialnego Acera A500 z systemem operacyjnym Google Android Honeycomb. Całkiem niedawno z przykrością rozstaliśmy się z niezwykle interesującym Acerem A100, wyposażonym w 7-calowy ekran i bardzo wydajny procesor oparty na platformie nVidia Tegra 2. Został więc jeszcze jeden tablet z serii Iconia Tab – model oznaczony nazwą kodową W500, działający w oparciu o system operacyjny Windows 7. Sprzęt stworzony głównie z myślą o klientach biznesowych oraz bardziej wymagających użytkownikach, dla których tablet to przede wszystkim narzędzie pracy.
Acer Iconia Tab W500 to ciekawe połączenie multimedialnego tabletu oraz netbooka. Urządzenie, dzięki swoim niewielkim rozmiarom oferuje pełną mobilność, natomiast obecność systemu Windows 7 zagwarantuje możliwość zainstalowania wszystkich niezbędnych aplikacji, z których korzystamy na co dzień. Takie rozwiązanie sprawia, że już nigdy więcej nie będziemy musieli wybierać pomiędzy mobilnością, wydajnością i przede wszystkim funkcjonalnością. Wybierając Acera W500 otrzymujemy wszystko to jednocześnie.
Acer W500 – cena podstawowej konfiguracji
Acer W500 – specyfikacja
- Matryca: 10,1-calowa, dotykowa (1280 x 800 pikseli) z 5-punktową technologią multi-touch, (ekran pojemnościowy);
- Procesor: AMD Fusion C-50, Dual Core 1 GHz, ;
- Pamięć: 2 GB pamięci RAM DDR3;
- Grafika: AMD Radeon HD 6250
- Dysk twardy: 32 GB dysk twardy SSD
- Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.1 b/g/n, Bluetooth 3.0
- Inne: kamera internetowa 1,3 MPix, aparat cyfrowy 1,3 MPix, Fast Ethernet Adapter, czytnik kart: SD, SDHC, MMC, 4 porty USB 2.0 (z czego 2 w stacji dokującej, HDMI,
- Bateria: do 6 godzin;
- Waga: 970 gramów (1.55 kg wraz ze stacją dokującą);
- Wymiary: 275 x 193 x 16 mm;
- OS: Windows 7 Professional 32 Bit;
- Cena: 1,899 zł
Jeszcze tablet czy już netbook?
Egzemplarz, który trafił do naszej redakcji zapakowany był w dość dużym i niesłychanie ciężkim (jak na tablet) pudełku. Sytuacja wyjaśniła się dopiero w momencie, gdy zajrzeliśmy do jego wnętrza. Producent oprócz samego urządzenia, dodatkowych materiałów reklamowych, zasilacza oraz sterty dokumentów i płyt, dołączył również do zestawu stację dokującą w postaci pełnowymiarowej klawiatury QWERTY, która w jednej chwili zamienia nasz sprzęt z klasycznego tabletu w prawdziwego netbooka.
Acer Iconia Tab W500 może i nie wygląda tak spektakularnie, jak androidowy Acer A500, ale nadrabia za to możliwościami. Obudowa urządzenia wykonana została z błyszczącego plastiku, który pokryty został dodatkową teksturą stylizowaną na szczotkowane aluminium. Całość prezentuje się całkiem ładnie, choć zastosowanie aluminiowej obudowy byłoby znacznie efektowniejsze. Acer W500, podobnie jak przeważająca większość tabletów z systemem Windows 7 jest stosunkowo gruby i ciężki (jego waga to 970 gramów, a wraz ze stacją dokującą 1,5 kg). Nie powinno to jednak nikogo dziwić, gdyż wymiary urządzenia zostały dopasowane do rozmiarów opcjonalnej stacji dokującej (przez co urządzenia posiada bardzo szeroką ramkę wokół ekranu), natomiast zastosowanie Windowsa wpłynęło na konieczność zastosowania dodatkowych podzespołów oraz chłodzenia.
Tablet zyskuje natomiast przy bliższym poznaniu – zwłaszcza w momencie, gdy wykorzystujemy Acera W500, jako narzędzie pracy. Sprzęt wyposażony został bowiem w niezbędny zestaw portów komunikacyjnych oraz złącz. W urządzeniu znajdziemy dwa porty USB 2.0, wyjście HDMI, czytnik kart pamięci SD oraz gniazdo słuchawek. Dodatkowo w stacji dokującej znalazło się miejsce dla gniazda Ethernet oraz dwóch dodatkowych portów USB 2.0, dzięki którym możemy podłączyć do naszego urządzenia dodatkową myszkę lub zewnętrzny dysk. Acer W500 otrzymał również Bluetooth 3.0 oraz moduł WiFi, który umożliwi nam bezprzewodowy dostęp do sieci.
Zewnętrzna stacja dokująca
Z tego względu, że tablet jest stosunkowo ciężki i po pewnym czasie waga daje dość wyraźnie o sobie znać, możliwość podłączenia urządzenia do stacji dokującej jest pewnego rodzaju wybawieniem. Gdy już podłączymy nasz „dotykowy ekran” do doku, całość wygląda zupełnie jak netbook z nietypową możliwością nawigacji ekranu. Środek ciężkości znajduje się jednak dość wysoko, więc musimy pamiętać o tym, aby położyć tablet na równej i stabilnej powierzchni. W przeciwnym razie całość może się przewrócić, co może się źle skończyć dla naszego tabletu – a tego przecież nie chcemy.
Jeśli chodzi o samą stację dokującą , to od strony wizualnej wygląda ona dość interesująco, choć w tym przypadku bardziej liczą się jej walory użytkowe aniżeli estetyczne. Ta, jak już wcześniej wspomniałem, wyposażona została w całkiem sensowny zestaw portów komunikacyjnych, a ponadto, pomiędzy klawiszami G-H-B wkomponowany został trackpoint. Pod nim znajdziemy dwa klawisze, które pełnią funkcję prawego i lewego przycisku myszy. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia pracę, choć wygodniejsza może okazać się nawigacja samymi palcami – po to zresztą tablet ma dotykowy ekran.
Stacja dokująca posiada bardzo wygodną, pełnowymiarową klawiaturę QWERTY o charakterze wyspowym. W praktyce taki układ sprawdza się bardzo dobrze i jest najczęściej stosowany przez producentów netbooków. Poszczególne klawisze mają niewielki uskok i są oddzielone od siebie dość wyraźną przerwą, dzięki czemu łatwiej jest trafić w pożądany przez nas przycisk, więc popełniamy mniej błędów przy pisaniu bezwzrokowym. Choć mogłoby się wydawać, że układ QWERTY zastosowany w stacji dokującej tabletu Iconia Tab W500 jest mniejszy niż w standardowych netbookach, to w rzeczywistości jest on wymiarowo dokładnie taki sam.
Zastosowanie dodatkowej stacji dokującej, wyposażonej w pełnowymiarową klawiaturę QWERTY docenią przede wszystkim użytkownicy, dla których tablet to nie tylko urządzenie to odtwarzania treści, ale również do tworzenia jej. Możliwość wygodnego i szybkiego pisania okazuje się w tym przypadku bezcenna.
Dwurdzeniowy AMD
Zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym Acer Iconia Tab W500 przypomina bardziej netbooka, aniżeli multimedialny tablet. W urządzeniu tym znajdziemy bowiem podzespoły bazowe, które standardowo montowane są w niewielkich komputerach przenośnych. Z tego względu, że producent urządzenia zdecydował się na zastosowanie systemu operacyjnego Windows 7, musiał również użyć procesora opartego na architekturze x86. Większość klasycznych netbooków otrzymuje układ Intel’a, jednakże Acer zdecydował się na wykorzystanie, nowoczesnego, dwurdzeniowego procesora AMD.
Wewnątrz naszego tablet znajdziemy więc układ oparty na technologii AMD Fusion (APU), w skład której wchodzi dwurdzeniowy procesor C-50 (2×1 GHz) oraz zintegrowany z nim układ graficzny Radeon HD 6250. Całość uzupełniają 2 GB pamięci operacyjnej RAM DDR3 oraz dysk twardy SSD o pojemności 32 GB. Takie połączenia zapewnia komfortową pracę oraz bezproblemowe działanie systemu operacyjnego Windows 7, jednakże należy mieć na uwadze fakt, że procesory AMD o relatywnie niskim taktowaniu (1 GHz, gdzie Intel produkuje układy 1,6 GHz) nie oferują zbyt wysokiej mocy obliczeniowej, niezbędnej przykładowo przy obróbce zdjęć czy obsłudze zaawansowanych aplikacji. Acer Iconia Tab W500 świetnie natomiast radzi sobie z wykonywaniem podstawowych zadań, a więc przeglądaniem stron internetowych, obsługą edytorów tekstu i portali społecznościowych. Z bardziej wymagającymi elementami może być już drobny problem.
Zintegrowany układ graficzny, który zamontowany został w tablecie Acera jest zdecydowanie za słaby, aby poradzić sobie z obsługą gier 3D, ale za to bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem filmów w jakości HD. Z tego względu, że w naszym urządzeniu mamy system operacyjny Windows, nie ma najmniejszego problemu z obsługą poszczególnych formatów (DivX, mkv, RMVB) – to jest akurat najczęstszy problem tabletów z systemem Android oraz obsługą niektórych kodeków. Tablet z systemem Windows jest znacznie przyjaźniejszy jeśli chodzi o odtwarzanie filmów wideo, choć należy mieć na uwadze fakt, że oglądanie ich na 10-calowej matrycy do najprzyjemniejszych nie należy. Tu z pomocą przychodzi wyjście HDMI, które pozwala nam na podłączenie tabletu do telewizora.
Ekran i system
Jak już wcześniej wspomniałem, Acer Iconia Tab W500 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7. Do naszej redakcji trafiła akurat wersja z preinstalowaną wersją Professional 32-bit, która różni się od Home Premium kilkoma, dodatkowymi funkcjami. Nie widzę sensu, aby opisywać poszczególne funkcje systemu Windows 7, gdyż zapewne przeważająca większość z was pracuje na takiej właśnie wersji „Siódemki” i doskonale wiecie na co ten system stać. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem będzie przedstawienie dodatkowego oprogramowania o nazwie Acer Ring, które dołączone zostało do zestawu z urządzeniem.
Zanim jednak do tego przejdziemy, chciałbym wspomnieć co nieco na temat samego ekranu. Acer W500 wyposażony został w tę samą matrycę, co model A500. Tak więc nasz tablet posiada 10,1-calową, pojemnościową matrycę dotykową LCD, pracującą z natywną rozdzielczością 1280 x 800 pikseli i 5-punktową technologią multi-touch. W praktyce sprawdza się ona całkiem nieźle, oferuje dość szerokie kąty widzenia i bardzo dobrze reaguje na dotyk. Przez właściwie cały czas trwania testów nie miałem z nią najmniejszych problemów, choć zastosowanie matrycy IPS byłoby znacznie praktyczniejsze.
Przyznam szczerze iż żałuję, że nie miałem okazji przetestować tabletu Acer Iconia Tab W500 nieco później, gdyż z chęcią sprawdziłbym, jak sprzęt radzi sobie z obsługą systemu operacyjnego Windows 8 Developer Preview. Jestem właściwie przekonany, że działałby znacznie lepiej i oferowałby znacznie bardziej komfortową pracę niż obecna „Siódemka”, która nie nadaje się do obsługi urządzeń z dotykowymi ekranami. System Windows 7 w multimedialnym tablecie to kiepskie rozwiązanie , lecz znośne, jeśli mamy możliwość podłączenia dodatkowej klawiatury oraz myszki – tak jak w Acerze W500. Jaki jest największy problem Win7? Otóż, wszystko jest zdecydowanie za małe, jak na 10-calowy ekran, a osoby z dużymi palcami z pewnością mogą mieć jeszcze większe poważniejsze problemy z komfortową obsługą dotykowego ekranu.
Oprogramowanie Acer Ring automatycznie uruchamia się w momencie, gdy dotkniemy ekran pięcioma palcami. Na ekranie wyświetlony zostanie pierścień z sześcioma skrótami: Sync, Clean Disc, Snipping Tool, Camera, Calculator oraz Game. W środku ringu znajduje się natomiast skrót do panelu sterowania najważniejszymi elementami naszego urządzenia – wł/wył moduł WiFi czy kontrola jasności ekranu. Producent przygotował dla nas również dwie, bardzo ważne aplikacje. Jedną z nich jest przeglądarka internetowa (która działa wyłącznie w pozycji poziomej) oraz aplikacja odpowiadająca za błyskawiczny dostęp do portali społecznościowych. Podczas gdy tę drugą nie każdy uzna za niezbędną, o tyle przeglądarka stron www sprawdza się znacznie lepiej niż standardowa IE9. Chodzi przede wszystkim o jakość obsługi i komfort działania.
Podsumowanie
Acer Iconia Tab W500 to twór bardzo dziwny, lecz na rynku niesłychanie pożądany. Jest to świetny kompromis dla osób, które nie chcą wybierać pomiędzy multimedialnym tabletem, a wygodnym netbookiem. Ten sprzęt dopasowuje się do naszych potrzeb i do zadań, jakie przed nim stawiamy, a nie odwrotnie. Możliwości Acera W500 docenią z pewnością osoby stale będące w ruchu, które potrzebują urządzenia oferującego możliwości klasycznego komputera przenośnego. Pod tym względem Acer W500 sprawdza się znakomicie.
Warto jednak mieć na uwadze fakt, że Acerowi W500 bliżej do netbooka niż tabletu. Mówiąc „tablet” mamy przed oczami widok niewielkiego, multimedialnego urządzenia z bardzo czytelnym i łatwym w obsłudze interfejsem. Windows 7 nie jest łatwy w obsłudze – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dotykową matrycą. Możliwość podłączenia dodatkowej stacji dokującej w postaci pełnowymiarowej klawiatury, właściwie potwierdza to, że Acer W500 to prawie netbook. Tyle że z dotykowym i odłączanym ekranem.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
zainstalowałem W8 DP na Acer Iconia Tab W501, działa bardzo dobrze ( w porównaniu z W7 to bajka) filmik:
http://www….urONHs2z9Q
pozdr
Mi się raczej nie specjalanie podoba ;d
@T skąd w Tobie tyle złości? 😀 Wyluzuj, to tylko nazewnictwo. I pamiętaj „Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą”. W takim razie może „Slate nazywany 1000 razy tabletem w końcu się nim staje” 😉
A nie lepiej kupić sprzęt już teraz i zainstalować sobie wersję Win8 Developer Preview? 🙂
Mnie się ten sprzęd całkiem podoba, jednak poczekałbym z zakupem na premierę Windows 8.
Jobs już nie żyje, więc skończcie powtarzać jego bzdury!
Tablet to notebook z obrotowym dotykowym wyświetlaczem! iPAd nie jest tabletem, nie są też tabletami GalaxyTabi itp.
Ta Iconia od biedy może być nazwana tabletem, ale prawdziwy tablet to na przykłąd Lenovo X220T.
Tablet bez klawiatury to SLATE!!!
czy warto dać ok 800 zł więcej za netbooka od którego można odpiąć klawiature 😉 – wybór należy do Ciebie 😀