Acer Aspire TimelineX 4830TG to laptop mid-endowy, który na polskim rynku jest dostępny już od jakiegoś czasu. Sprzęt jest idealną propozycją dla osób, które od komputera mobilnego oczekują stylu, trwałości oraz wydajności. Platforma procesorowa Sandy Bridge oraz technologia Nvidia Optimus sprawiają, że TimelineX 4830TG będzie wspaniałym partnerem i do pracy, i do rozrywki. Czy jest to laptop, który odpowiada Waszym oczekiwaniom? Po odpowiedź zapraszam do poniższej recenzji.
Acer 4830TG-2418G64Mnbb – specyfikacja
- Matryca: 14.0″ Acer CineCrystal HD (1366 x 768 pikseli)
- Procesor: Intel Core i5-2410M o taktowaniu 2.3 GHz
- Pamięć: 8 GB pamięci DDR3 RAM (1333 MHz)
- Grafika: Nvidia GeForce GT 540M z 2 GB VRAM
- Dysk twardy: 640 GB SATA (5400 RPM)
- Łączność bezprzewodowa: WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0
- Porty: 1x USB 3.0, 2x USB 2.0, 1x RJ-45, 1x VGA, 1x HDMI, 1x DC-in (wejście zasilania), 1x Kensington Lock, 1 x wejście mikrofonowe, 1x wyjście słuchawkowe
- Inne: czytnik kart pamięci 4w1, wbudowana kamerka internetowa 1.3 MPix, nagrywarka DVD, Nvidia Optimus
- Bateria: 6-komorowa litowo-jonowa o pojemności 6000 mAh
- Wymiary: 339 mm x 239 mm x 30 mm (szerokość x głębokość x wysokość)
- Waga: 2.17 kg
- OS: Windows 7 Home Premium
Cena najpopularniejszej konfiguracji
Obudowa, jakość wykonania
Jednym z głównych atutów Acera Aspire TimelineX 4830TG jest świetna stylistyka. Celem producenta było zgrabne połączenie klasyki z nowoczesnością, co niewątpliwie się udało. Laptop na pewno nie jest nudny, a srebrno-granatowa tonacja nadaje mu specyficznego uroku.
Klapa ekranu wykonana została z aluminium zabarwionego na granatowo. Ten fragment obudowy jest solidnie wykonany, i choć cienki, właściwie chroni matrycę przed mechanicznymi uszkodzeniami. Aluminium nie dość, że wygląda ładnie (nie błyszczy się przy tym), to na dodatek jest niezwykle praktyczne. Na obudowie nie gromadzą się odciski palców, a pozytywne wrażenie zdaje się psuć jedynie błyszcząca ramka wokół wyświetlacza.
Użyte przez producenta materiały są wysokiej jakości, wszystkie elementy obudowy dobrze do siebie spasowano. Pod punktowym naciskiem może delikatnie odkształcać się centralna część pokrywy ekranu, choć nie wydaje mi się, by ta drobnostka komuś na dłuższą metę przeszkadzała.
Laptop ma niezwykle solidne zawiasy przytrzymujące 14-calowy wyświetlacz. Otworzenie komputera przy użyciu jednej ręki jest możliwe, mimo że przy zmianie pozycji matrycy jest wyczuwalny stanowczy opór. Przy okazji wspomnę, że maksymalny kąt rozwarcia ekranu wynosi około 150 stopni.
Konstrukcyjnie do TimelineX 4830TG nie można mieć większych zastrzeżeń. Wszystko w laptopie jest na miejscu, a porty komunikacyjne zostały mądrze rozmieszczone. Na pokładzie znajdziemy 2 porty USB 2.0, jeden USB 3.0, VGA, RJ-45, HDMI oraz czytnik kart pamięci 4w1. Nie zapomniano także o nagrywarce DVD.
Klawiatura i touchpad
Aspire TimelineX 4830TG wyposażony został w wyspową klawiaturę z dużymi, płaskimi przyciskami. Odległości między poszczególnymi klawiszami są wystarczające do komfortowej pracy, a za duży plus uznać należy wyraźnie powiększoną Spację, prawy Shift i Enter. Przyciski strzałek także odseparowano od bloku centralnego, co ułatwia życie, szczególnie podczas bezwzrokowego pisania.
Klawiatura została solidnie osadzona w podstawie notebooka, dzięki czemu przyciski nie chybotają się na boki. Powierzchnia każdej z płytek jest matowa, dzięki czemu nawet wilgotne palce nie ślizgają się w trakcie pisania. Skok klawiszy jest niewielki, ale w moim odczuciu brakuje mu wyrazistości. Całość pracuje trochę zbyt miękko, co niektórym osobom może sprawiać trudności z adaptacją.
Pod klawiaturą umieszczony został nieduży touchpad, który zlewa się z resztą pulpitu roboczego. Takie zestawienie kolorów wygląda nieźle i wbrew pozorom nie utrudnia nawigacji. Gładzik jest bowiem umieszczony w niewielkim zagłębieniu, które łatwo daje wyczuć się palcami.
Reakcja na dotyk touchpada jest prawidłowa, podobnie jak jego właściwości ślizgowe. Tuż pod przestrzenią roboczą umieszczono dwa rozdzielone przyciski imitujące działanie klasycznej myszy. Ich skok jest twardy, a praca precyzyjna, choć odrobinę za głośna.
Ekran
Acer Aspire TimelineX 4830TG wyposażony został w błyszczący ekran AU Optronics o przekątnej 14.0″, który pracuje z natywną rozdzielczością 1366 x 768 pikseli. Nie jest to panel, który zauroczy nas oferowaną paletą barw, a niektórzy użytkownicy z miejsca mogą go skreślić ze względu na jego błyszczącą naturę.
Błyszcząca powierzchnia ekranu plus błyszcząca ramka otaczająca wyświetlacz – to nie może się sprawdzić. W zamkniętych pomieszczeniach jeszcze nie jest tak tragicznie, ale czytelność zwartości ekranu bezpośrednio pod słońce jest praktycznie zerowa. Nieco sytuację ratuje mocne podświetlenie ekranu, ale w ekstremalnych sytuacjach i tak się nie sprawdzi.
Matrycę 4830TG cechuje co najwyżej średni kontrast, równomierne podświetlenie i niezłe kąty widzenia. Możliwe jest obejrzenie na laptopie filmu w kilka osób, bowiem zniekształcenia w poziomie pojawiają się stosunkowo późno. Niestety, w pionie nie jest już tak dobrze.
Bateria
TimelineX 4830TG standardowo zaopatrzony został w 6-komorową baterię litowo-jonową o pojemności 6000 mAh. Producent przyłożył się, by wycisnąć z maszyny maksymalnie dużo energii. Dzięki zaimplementowanej technologii Nvidia Optimus, laptop jest w stanie osiągać nieprawdopodobne wręcz czasy na liczniku autonomicznej pracy.
Maksymalny czas pracy na baterii przy nieobciążonym procesorze oraz wyłączonych modułach sieci bezprzewodowej wynosi aż 10 godzin i 32 minuty. Taki rezultat udało się osiągnąć przy teście syntetycznym benchmarkiem. Bardziej naturalna praca na laptopie – surfowanie po Internecie z włączonym WiFi wyczerpało akumulator po 7 godzinach i 24 minutach. To wynik, którego nie powstydziłoby się wiele dostępnych na półkach sklepowych netbooków!
Oglądając filmy na DVD, zasoby energii 4830TG wyczerpią się po 5 godzinach i 45 minutach, co także jest doskonałym wynikiem. W czym tkwi sekret niesamowitej żywotności baterii opisywanego Acera? Zintegrowany akumulator to jedno, choć największe pochwały należą się doskonale zoptymalizowanej technologii Nvidia Optimus.
Wydajność
Acer Aspire TimelineX 4830TG nie jest laptopem przeznaczonym stricte do gier komputerowych. Miłośnicy szeroko pojętej grupy maszyn multimedialnych będą jednak zadowoleni, bowiem mocne podzespoły spiszą się przede wszystkim w codziennej pracy.
Serce komputera stanowi dwurdzeniowy procesor Intel Core i5-2410M o taktowaniu 2.3 GHz. Układ wykonany w 32-nanometrowym procesie technologicznym obsługuje funkcję Turbo Boost, dzięki której standardowe taktowanie może wzrosnąć do 2.9 GHz. Na pokładzie nie zabrakło również funkcji Hyper-Threading umożliwiającej obsługę 4 wątków logicznych jednocześnie. Niestety, podobnie jak w innych przedstawicielach serii TimelineX, występuje tu zjawisko throttlingu. Przy dłuższych okresach wysokiego obciążenia i grafiki, i CPU, taktowanie procesora wyraźnie spada (do około 1.2 GHz).
Za wrażenia graficzne 4830TG odpowiada dedykowana karta Nvidia GeForce GT 540M z wydzielonym 2 GB pamięci wideo. Jest to układ ze średniej półki, który pozwoli na odpalenie wielu nowych gier na średnich lub wysokich detalach. W połączeniu z załączonym 8 GB pamięci DDR3 RAM, na testowanym Acerze spokojnie da się pograć w wiele świeżych tytułów.
W typowo biurowych zadaniach nie odczujemy braku mocy procesora. Zainstalowane programy ładują się szybko i działają stabilnie. Poruszanie się po Sieci przy kilkunastu otwartych zakładkach w przeglądarce internetowej oraz uruchomionych programach w tle, nie stanowi dla 4830TG większego wyzwania.
Podsumowanie
Acer Aspire TimelineX 4830TG to jeden z ciekawszych laptopów multimedialnych w swoim przedziale cenowym. Dzięki inteligentnemu połączeniu najnowszych technologii, na 14-calowym komputerze da się i spokojnie pograć w wymagające tytuły, i popracować wiele godzin z dala od gniazdka zasilania. Sprzęt jest przy tym niezwykle ładny i dobrze wykonany, a sumarycznie ma szansę stać się jedną z najlepszych konstrukcji w dorobku Acera.
Galeria
Ceny Acer Aspire TimelineX 4830TG
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Właśnie kupiłem i zwiozłem do domu. Prezentuje się na żywo lepiej niż na zdjęciach. Gładzik jest po prostu przecudny a do klawiatury trzeba się niestety przyzwyczaić bo prawy alt jest mocniej przesunięty w prawo niż w innych tego typu sprzętach. Jednak już po kilku chwilach pisania można zacząć zapominać o tej drobnej niedogodności. Klawisze chodzą miękko i bezgłośnie. Spacja trochę „klapie” ale nie jest to na szczególnie denerwującym poziomie. System śmiga. Dźwięki są przyzwoite, o klasę albo dwie wyżej niż we wszelkich netbookach. Gry jeszcze przetestuję ale jak na razie nie mam do tego sprzętu żadnych zastrzeżeń.
Jedynie drobna uwaga do firmy Acer – nie dają płyty z systemem. Można sobie takowe nagrać dzięki załączonemu oprogramowaniu Acera. Ale mogliby sobie już darować i dać tą płytkę. Nie każdy musi mieć ochotę latać po cztery DVD.
[…] Acer Aspire TimelineX 4830TG – test acerManiaKaAcer Aspire TimelineX 4830TG to laptop… […]
Ciekawa propozycja, ale właśnie co z dźwiękiem? Ciekawi mnie to, lubię słuchać muzyki na komputerze i jest to dla mnie bardzo ważny aspekt. A czy komputer był testowany pod jakiś konkretnym tytułem gry? Jeśli tak, to jakim i jak się sprawdził? Cena bardzo kusi 😉
Aspire 4830TG nie jest laptopem wybitnie muzycznym, ale nie oznacza to, że ma on słabe głośniki. Wręcz przeciwnie – reprezentują one solidną półkę średnią, chociaż radzę nie spodziewać się po nich cudów. Sam dźwięk jest czysty, a zniekształcenia pojawiają się wyjątkowo rzadko. O basie lepiej zapomnieć, chociaż to już prawie standard w tego typu komputerach. Gdybym miał głośniki i system audio opisywanego laptopa określić jednym słowem to byłoby to „przyzwoity”.
Nie grałem na 4830TG intensywnie, ale udało mi się sprawdzić na nim takie tytuły jak Battlefield: Bad Company 2, Deus Ex: Human Revolution oraz Call of Duty: Black Ops. Ze wszystkimi wymienionymi sprzęt radził sobie naprawdę nieźle.
A co z głośnikami i jakością dźwięku ??