Spis treści
- Budowa / Akumulator
- Temperatura / Wyposażenie
- Klawiatura / Ekran
TEMPERATURA / HAŁAS
Projektując V15 Nitro, tajwańscy konstruktorzy wyszli najwyraźniej z założenia, że jak nie można czegoś ukryć, to warto to ładnie wyeksponować – i ten zabieg w wypadku testowanej maszyny zadecydowanie ocenić należy na plus. Kanały wentylacyjne – a nie są one małe – ulokowano w tylnej części obudowy i udanie wkomponowano w inne elementy konstrukcyjne.
Gorące powietrze jest wypychane do tyłu, dzięki czemu w żaden sposób nie przeszkadza w komfortowej pracy z notebookiem (a tego nie można było napisać choćby o V3-772G). Wadą tego rozwiązania jest olbrzymia podatność komputera na przegrzanie w sytuacji, gdy tył laptopa jest zastawiony – temperatura wewnątrz obudowy rośnie wtedy błyskawicznie, co pociąga za sobą znaczący throttling, czyli obniżanie wydajności procesora w wyniku przegrzania.
W wypadku zbliżonym do powyższego, wystarczy przestawić laptopa w mniej zagracone miejsce – mając 80-90 centymetrów wolnej przestrzeni „za plecami” notebook pracuje zdecydowanie stabilniej, a zjawisko throttlingu ograniczone jest do minimum i nie ma większego wpływu na zachowanie procesora.
Procesor, przy długotrwałym, intensywnym obciążeniu, w normalnych warunkach nagrzewa się do około 98 stopni C, co nie jest wielką niespodzianką zważywszy na grubość obudowy i wykorzystany CPU (Intel Core i5-4210H generacji Haswell). W bardziej konwencjonalnych zadaniach poziom temperatury na procesorze rzadko kiedy przekracza barierę 80 stopni C.
Warto dodać, że nawet w czasie intensywnej sesji z wymagającymi aplikacjami czy grami, temperatura obudowy nie przeszkadza w komfortowym korzystaniu z laptopa – bez względu na to, czy trzymamy go na kolanach, czy pracujemy przy biurku z dłońmi opartymi na pulpicie.
Aktywny system chłodzenia zwykle chodzi na niskich obrotach (około 36 dB), więc w czasie serfowania po Sieci czy tworzenia dokumentów hałas nie będzie problematyczny. Obciążając procesor automatycznie podkręcamy chłodzenie – w takim scenariuszu szum wentylatora jest już zauważalny (około 46 dB), ale nadal można się do niego przyzwyczaić.
WYPOSAŻENIE
Przegląd wyposażenia zaczynamy od nośników danych. W testowanej przez nas konfiguracji znajdziemy tylko jeden dysk – oznaczony sygnaturą Seagate ST1000LM014-1EJ164 magnetyczny dysk o pojemności jednego terabajta. Choć nie jest to model z najwyższej półki (ani pod względem wydajności, ani ilości wolnych megabajtów), to dobrze radzi sobie w większości wypadków (potwierdzają to też wyniki benchmarków CrystalDiskMark i PCMark 8). Warto jednak w czasie zakupu pomyśleć nad wariantem „uzbrojonym” w nośnik SSD – mniejszy, droższy, ale też znacznie szybszy, co przełoży się na jeszcze wyższy komfort pracy.
Laptop wyposażony został w głośniki pracujące w systemie Dolby Home Theater. Przy głośności około 74 dB i niezłej jakości dźwięku (wysokie tony nie przyprawią Was o ból uszu, niskich za to brakuje) wykorzystany przez firmę Acer zestaw wpisuje się w laptopowy wyższy standard – do oglądania klipów na YouTubie wystarczy, ale grać i słuchać muzyki polecam już na słuchawkach lub zewnętrznych głośnikach.
Pośród modułów komunikacyjnych na plan pierwszy wysuwa się dwuzakresowy moduł WiFi – Atheros AR5BWB222 oferujący wsparcie dla pasm 2,4 GHz i 5 GHz oraz standardu 802.11a/b/g/n. Stabilność połączenia jest wysoka, ale już czułość wbudowanej anteny budzi pewne wątpliwości. Być może to niektóre konstrukcyjne elementy obudowy niepotrzebnie ekranują sygnał, być może winę ponosi ulokowanie samej anteny – ważne, że ilość „kresek” błyskawicznie maleje wraz z oddalaniem się od routera.
W naszych testach, tylko w paśmie 2,4 GHz laptop utrzymał niezakłócone połączenie w każdym scenariuszu (przy czym w ostatnim – kiedy komputer znajduje się na innym piętrze, niż router – sygnał był już na krawędzi stabilności); przy aktywnym połączeniu w obrębie pasma 5 GHz z testową siecią rozłączyliśmy się zaraz po ukończeniu drugiego scenariusza.
Poza WiFi, liczyć możecie również na gigabitową kartę sieciową Realtek RTL8168/8111 oraz bezprzewodowa łączność Bluetooth w standardzie 4.0.
Wyposażenie uzupełnia:
- wbudowana, słaba kamerka, oferująca niską rozdzielczość 0.9 MPix (co przekłada się na 720 linii w pionie przy nagrywaniu wideo) i satysfakcjonującą szybkość nagrywania (30 klatek na sekundę) – to absolutnie podstawowy element, który sprawdzi się raczej w roli awaryjnej kamerki niż głównego narzędzia do prowadzenia wideokonferencji;
- oraz przeciętnej klasy mikrofon – przyda się w czasie wideo rozmów, ale do nagrywania komentarza do gameplay’a lepiej sięgnąć po zewnętrzne urządzenie;
Testowy egzemplarz pracował pod kontrolą systemu Windows 8.1 wraz z pakietem dedykowanych serii Nitro aplikacji.
Spis treści
- Budowa / Akumulator
- Temperatura / Wyposażenie
- Klawiatura / Ekran
Ceny Acer Aspire VN7-591G
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
O ile wcześniej opisałem sprzęt w pozytywach, prócz małych drobiazgów, które okazały się błahostkami to…. Po dwóch latach użytkowania mogę z czystym sumieniem napisać: NIE POLECAM !!! Po liku miesiącach padł jeden z wentylatorów, wysyłka do serwisu. Tuż przed upływem dwóch lat, drugi raz padł wentylator, w klawiszu C podczas naciskania słychać jakby rozwarstwienie folii. Wyłamanie osłony zawiasu, przy otwieraniu zahacza o wewnętrzną stronę obudowy. Wysłałem do serwisu. Stwierdzono: Za szybko otwierałem klapę pokrywy co spowodowało wyłamanie osłony (to nie żart, info z serwisu). Wentylator wymienili na nowy. Przy klawiaturze stwierdzili, że akurat tylko w obrębie klawisza C klawiatura została zalana i wdało się zaśniedzenie i rdza. Zbieg okoliczności, tylko C 🙂 Poprosiłem o ekspertyzę. Wysłano mi zdjęcia, na których nic nie było. Kiedy zgłosiłem ten fakt, że nic nie widać, serwis stwierdził, że serwisant musiał to wyczyścić. Naciąganie klienta ? Serwis wymyślił, że muszą wymienić płytę główną i całą obudowę ekranu. Koszt zakupu dwa lata temu to 4999, koszt obecny to około 4200 i teraz UWAGA: wycena naprawy: 5700 zł, po dwóch latach użytkowania. PARANOJA !!!!! Ot cała polityka Acer Polska. Wyleczyli mnie z ich produktów na wiele lat, przez swoje chore podejście.
Witam, mam wersję VN7-591G z 8 GB RAM i drugim dyskiem SSD (pod M.2) Full HD, nie miałem żadnych problemów z działaniem laptopa, jedyne co zauważyłem to po aktualizacji do Win 10 (zaraz jak tylko nowy OS się pojawił) zdarzały się dziwne jazdy z grafiką i procesorem jak spadki wydajności i artefakty, jednak po jakimś czasie wszystko ustało, ostatnio zrobiłem czystą instalacje Win 10 i jest nawet lepiej (czyżby aktualizacja zostawiała jakieś śmieci?), ogólnie laptop na solidną 4+, gdyby był aluminiowy to była by 5 ale cóż, za tą kasę raczej lepszego wyboru nie ma jeśli patrzeć na wydajność, wygląd i cenę.
Plusy:
+ cena (~4.2k na dzień 11 czerwca 2015)
+ wygląd
+ wydajność
+ dobra wydajność akumulatora (jak na laptop gamingowy)
+ najlepsze głośniki w laptopie jakie kiedykolwiek słyszałem, czysty i głośny dźwięk, porównując z innymi laptopami, jedynie MacBook Pro 2015 mógł jakoś konkurować (jest to nie tylko moja opinia ale również wszystkich znajomych w tym 2 audiofili 🙂
+ znośne temperatury pod obciążeniem, ale …
Minusy:
– pod dużym obciążeniem trochę głośny (coś za coś)
Mam wersję 17 calową. Orientuje się ktoś jak wygląda kwestia dodania pamięci ram? Aktualnie posiadam 8gb w jednej kości a chciałbym dołożyć drugą taką samą kość. Wiem, że dostęp do pamięci ram jest utrudniony, ale interesuje mnie kwestia gwarancji… Czy jej nie stracę po samodzielnym dołożeniu ramu?
Muszę również wypowiedzieć się na ten temat gdyż jak i moi poprzednicy posiadam to cacko. Wprawdzie mój posiada lekko inną konfigurację ( i7, 16 GB i dwa dyski : ssd 128 i 1Tb, ekran bez 4K) ale … W zasadzie wszystkie opisane wcześniej błędy u mnie także nie wystąpiły… No właśnie jest to ALE… W Windows jest mały błąd w opisie gniazda COMBO. Występuje napis 2x SŁUCHAWKI, w rzeczywistości jedno jest pod słuchawki a drugie jest pod zestaw słuchawkowy z mikrofonem. Po „słynnym” wciskaniu użytkownikom Windowsa 10 zauważyłem dziwne zachowania WiFi. Problem pojawił się od Win 8 – i dlatego też można już znaleźć Fixa poprawiającego ten błąd. Teraz znalazłem kolejny drobny błąd (mam nadzieje że to błachostka), nie potrafię włączyć HDMI – po podłączeniu do TV, w telewizorze pokazuje aktywność gniazda ale napis na ekranie mówi całkiem coś innego – Brak Sygnału. Karta Intela czy Nvidia także nie widzi podłączonego TV. Sprawdzałem na dwóch TV i jest to samo. Tyle ode mnie jeżeli chodzi o moją ocenę. Pozdrawiam
Z czystym sumieniem mogę polecić tego laptopa. Mam identyczną wersję tak jak testowana już prawie rok. Oczywiście dołożyłem SSD M.2 (pierwsza czynność po zakupie laptopa) oraz trochę więcej ramu. Żadne z wymienionych punktów, które opisuje Pani nie występują. Laptop rewelacyjnie sprawuje się zarówno w wymagających grach jak i w normalnej pracy.
do pani up ;p
w moim przypadku wszystkie 5 pkt mogę wykreślić. Również mam laptopa rok i do tej pory żaden z opisywanych problemów, mnie nie dotyczy.
Z czystym sumieniem polecam !!
hmm ACER v15 NITRO…. po roku użytkowania tego wspaniałego laptopa mam trochę do powiedzenia wiec najlepiej to wypunktuje:
1. laptop się notorycznie wyłącza i nie jest to spowodowane przegrzaniem ! o nie ! od tak w trakcie gry w najważniejszym momencie boom ! WYŁĄCZONY ! Dlaczego po co ?? – wyczytalam ze podobno w procesie produkcyjnym jest trudno im kabelki dobrze zainstalować- biedactwa !!!
2. odpadające, zacinające się klawisze… muszę coś więcej mówić ??
3. wifi nie działa, wyłączyło się i o nie chce chodzić, updatowałam sterowniki i inne takie ale nie działa- nie jestem specem jestem zwykłą osoba, która ma potrzebę korzystania ze sprzętu, który ówcześnie zakupiła
4.wejścia usb- wiec kopiłam sobie myszkę- i jak każdy gracz wiadomo myszkę na kablu- bo nie ma nic bardziej denerwującego jak rozładowana myszka w ważnym momencie i brak baterii zastępczych- nie daj boże ruszę ręką i dotknę kabel- mysz się wyłącza, usb cale poluzowane
5.grafika- NVIDIA ciągle up to date, a niestety po włączeniu gry (ESO) ostrość monitora możne przejść od najjaśniejszego – wyblakłego do niesamowicie nasyconych kolorów, wszystko by było ok gdybym nie była także grafikiem i brak możliwości ocenienia barwy jest niesamowicie denerwująca ( tak wiem powinnam mieć komputer stacjonarny ale niestety sie przeprowadzam i nie mam jak dlatego kopiłam tego laptopa)
KA TA STRO FA a nie laptop !!! to ze ma na czerwono podświetlaną klawiaturę to chyba jedyna rzecz, która w minimalnym stopniu łączy go z laptopem gamingowym ! Jestem niesamowicie niezadowolona, żałuje ze dałam za niego tyle pieniędzy a on dostarcza mi tylko kolejnych zmartwię i stresu !!! Najlepsze jest to ze ciągle nie mogę go oddać do naprawy ponieważ ciągle projekty uniemożliwiają mi naprawę, która jak mnie poinformowano MINIMUM 2 tygodnie potrwa-u znajomej trwało to miesiąc 😉 O ! Tyle na temat tego laptopa i tej firmy.