Temperatura i hałas
Należę do grona użytkowników mocno wyczulonych na generowany przez laptopa hałas – jestem nawet w stanie zaakceptować cieplejszą obudowę, za to zyskiem cichszego wentylatora. Ku mojemu zaskoczeniu, Acer Travel Mate P645 nie kazał mi iść na kompromis — notebook nie cierpi ani na skrajnie nagrzewającą się obudowę, ani nazbyt głośny system chłodzenia.
Sam procesor pod obciążeniem nagrzewa się z reguły do 69 st. C, nie przekraczając zazwyczaj bariery 70 stopni. W takiej sytuacji temperatura obudowy nagrzewa się do góra 37 stopni C, przy czym takie wyniki zarejestrowane są wyłącznie w odosobnionych obszarach. Laptop jest więc jednocześnie na tyle cichy, że nie przeszkadza się skupić się na pracy, i na tyle chłodny, by bez obaw trzymać go na kolanach w czasie podróży.
System chłodzenia pozostaje aktywny przez cały czas, ale generuje dźwięk o natężeniu około 32 dB, tzn. jest on słyszalny, ale nie przeszkadza. Dopiero przy długotrwałym, intensywnym obciążeniu wentylator wchodzi na najwyższe obroty – i tu staje się już wyraźnie słyszalny osiągając 42 dB.
Zaskakujące jest jednak, że mimo to laptop działa ciszej niż np. Microsoft Surface Pro 4, którego miałem okazję testować właściwie w tym samym czasie, co P645. Acer pozwala też na zmianę kierunku obrotu wiatraka, aby uchronić laptopa przed gromadzącym się kurzem, a w efekcie przed wzrastającą temperaturą.
Wyposażenie
Zabezpieczenie obudowy przed wstrząsami pozwoliło producentowi (w tym wariancie) na włożenie do środka klasycznego dysku twardego o pojemności 500 GB. Dokładnie jest to model: WDC WD5000LPVX-22V0TT0. Takie wyposażenie wiąże się nie tylko z tym, że musimy przywyknąć do stałego pomrukiwania głowicy dysku, lecz także do przeciętnej szybkości (dla porównania dorzucam Lenovo ThinkPad Helix 2 z szybkim dyskiem SSD).
W wielu przypadkach, kiedy aplikacja ulegała zawieszeniu, to dysk twardy zwykle okazywał się winowajcą. Wypakowanie większych paczek danych trwa przysłowiowe „wieki”, a system operacyjny działa ociężale. W sektorze biznesu, gdzie czas to pieniądz, a pieniądz to podstawa, dysk SSD o szybszym działaniu i większej niezawodności powinien być niezbywalną pozycją w standardowej specyfikacji. I taki radzę dokupić.
Po laptopie określonym nazwą Travel Mate spodziewałbym się także, że nawet w podstawowej konfiguracji otrzyma wbudowany modem 3G lub LTE – niestety, tylko wybrane modele otrzymały taki komponent. Znalazł się za to całkiem porządny dwuzakresowy moduł Wi-Fi Intel Dual Band Wireless-AC 7265 wykorzystujący rozwiązanie o nazwie Signal Up. Acer montuje anteny po obu stronach ekranu, aby uzyskać w ten sposób silniejsze i stabilniejsze połączenie z siecią bezprzewodową.
W testach sprawdzających czułość można zauważyć niewielkie różnice między dostępem do Internetu przy użyciu dwóch różnych pasm — 2.4 oraz 5 GHz. Z reguły jednak przepustowość połączenia zmaleje, kiedy znajdziemy się na innej kondygnacji niż router. Mamy za to szeroką zgodność: 802.11a/b/g/n/a oraz możliwość podłączenia się do Sieci kablem RJ-45.
Komputer otrzymał również kamerę do rozmów wideo pozwalającą na rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 1280 na 720 pikseli oraz standardowy mikrofon. Jeśli zaś chodzi o multimedia to laptopa wyposażono w głośniki stereo umieszczone na spodzie i emitujące dźwięk o natężeniu 76 dB. Sama jakość jest przeciętna — dźwięk jest spłaszczony i pozbawiony jakichkolwiek walorów. Ot, dodatek.
Komputer fabrycznie oferuje Windowsa 8.1 Pro (w sprzedaży mogą też znajdować się modele z siódemką na pokładzie), natomiast pomimo dostępnej aktualizacji do Windowsa 10, proces uaktualnienia kończył się w naszym wypadku niepowodzeniem. Próbowałem zainstalować nowy system dziesiątki razy i to na kilka różnych sposobów, ale instalacja w trakcie kopiowania plików był przerywana, a komputer sam z siebie przywracał poprzednią wersję, kwitując całość błędem o kodzie 8007025D. Pozostało mi tylko zainstalować czystą kopię systemu, bez możliwości przywrócenia do ósemki.
Klawiatura i gładzik
Komputer posiada pełnowymiarową klawiaturę fizyczną bez wydzielonego obszaru pod blok numeryczny — rzecz zrozumiała przy modelu posiadającym 14-calowy ekran. Niemniej jednak udało się zmieścić wyspowy układ klawiszy z rozsądnymi odstępami pomiędzy nimi oraz dodać szósty rząd klawiszy funkcyjnych z całą plejadą skrótów systemowych nadawanych przy jednoczesnym użyciu klawisza Fn.
Możemy w ten sposób szybciej włączyć lub wyłączyć Wi-Fi, uśpić komputer, przełączyć przesyłanie obrazu na ekran zewn., wyłączyć podświetlenie wyświetlacza, gładzik lub dźwięk. W ten sposób włączymy też podświetlenie klawiszy. Ten aspekt jest istotny — klawisze klawiatury są podświetlane, choć nie mamy możliwości konfiguracji siły podświetlenia. Użyto jednak takiego, które zapewnia czytelność wszystkich klawiszy, więc nie będzie problemu z korzystania z komputera w zupełnej ciemności.
Wracając do tematu guzików dodatkowych – ponad klawiaturą znajdziemy rząd osobnych klawiszy: kontrolujący moduł Wi-Fi, guzik P służący do szybkiego uruchomienia wybranej przez nas aplikacji oraz skrót wyciszenia mikrofonu. Nieopodal znajduje się też guzik zasilania, natomiast na lewo od tej gromadki znajdują się dwie diody informujące o uruchomieniu skrótów numerycznych oraz CAPS LOCK-a.
Płytka dotykowa jest odpowiednio duża, aby wygodnie się z niej korzystało, a przy tym posiada gładką i przyjemną w dotyku powierzchnię. Element wyposażono w dwa wydzielone guziki — lewy i prawy, a pomiędzy nimi mieści się jeszcze skaner linii papilarnych. Operowanie kursorem jest na tyle precyzyjne, że nie musimy uzbrajać się w myszkę, a ponadto możemy skorzystać z multigestów — przy przesuwaniu dwóch palców możemy przewijać, stukając obojgiem na raz wywołamy menu kontekstowe.
Ceny Acer Travel Mate P645
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
szanowna redakcjo mam małe pytanko na szybko , czy mozna caly dysk z laptopa do innego laptopa przenosic np. jak mam swoj ulubiony windows 7 na nim , np. moj roczny laptop ma dysk parametry identyczne jak nowy laptop ze sklepu , wynmuje tamten dysk ,,, wciskam swoj dysk z laptopa z wp 7 – ewentualnie same sterowniki dogram , ale czy system pojdzie? mozna tak robic ?
Niestety nie ma takiej możliwości. Pozdrowienia.