Wydajność
W kwestii wydajności Acer postawił na procesor Intel Core z rodziny Broadwell. W testowanym wariancie spotykamy się z modelem i5-5200U posiadającym dwa rdzenie taktowane zegarem 2,2 – 2,7 GHz, grafiką Intel HD 5500 i pamięcią operacyjną DDR3 o pojemności 4 GB (1600 MHz), którą to możemy rozszerzyć do 16 GB. Jak całość sprawdza się w codziennym użytku i w testach?
Okazuje się, że podstawowym problemem jest brak odpowiedniej stabilności, który skutkował pojawiającym się czasami niebieskim ekranem. Same aplikacje miewały problemy z działaniem i to jeszcze zanim zdecydowałem się przesiąść z Windowsa 8 na 10. Wydaje mi się jednak, że kulturę pracy zakłóca przede wszystkim dysk twardy. Niejednokrotnie zostaje on obłożony procesami systemowymi obciążającymi go w niemal 99%. Wówczas pozostałe programy — głównie te uruchamiane przez użytkownika, ładują się bardzo wolno i nie odpowiadają na wydawane komendy.
Dysk znajduje się w o tyle niekomfortowej sytuacji, że P645 mimo wszystko posiada mało pokaźną pamięć operacyjną (4 GB). Załadowanie aplikacji z pakietu Office, uruchomienie przeglądarki z kilkoma zakładkami i np. Skype’a może zapchać RAM, co zmusi system do korzystania z pliku wymiany na dysku zamykając tym samym błędne koło. Jeśli zależy nam na maksymalnej wydajności przy pracy na wielu programach, lepiej sięgnąć po konfiguracje z dyskiem SSD i pojemniejszym RAM-em.
Dlatego też, dla porównania wyników z testów syntetycznych przywołuję właśnie wyśmienitego Della XPS 13 opartego o procesor tej samej generacji, co u P645, ale silniejszy procesor (i7-5500U) oraz ultrawydajną hybrydę — Microsoft Surface Pro 4 z nowszym CPU i5-6300U Skylake. Jak widać w teście PC Marka 8, wydajność w trzech podstawowych testach jest porównywalna, co tylko pokazuje, że wszelkie problemy z wydajnością wynikają z obecności standardowego dysku twardego.
Testy mierzące wydajność grafiki demaskują natomiast naturalny przyrost mocy w nowszym Skylake’u, gdzie spotykamy się z układem Intel HD 520. Jak widać, Acer radzi sobie mniej więcej tak samo, jak ASUS BU201 bazujący na Intel i7 czwartej generacji.
Różnice nie są drastyczne, ale znajdują swoje odzwierciedlenie w płynności działania gier, gdzie na przykład XPS 13 radzi sobie zdecydowanie lepiej. Uruchamiając gry na Acerze możemy osiągnąć większą ilość klatek stosując niskie ustawienia grafiki, ale i tu osiągi zależą od tytułu. Spotykamy się z rozpiętością sięgającą 30 – 70 FPS-ów, zarówno w Star Crafcie II, jak i Diablo III. Warto jednak wspomnieć, że na podobne osiągi pozwala niskonapięciowy procesor z rodziny Intel Core M niewymagający aktywnego chłodzenia.
Wniosek: Acer Travel Mate P645 to zdecydowanie nie jest to sprzęt do grania, ale jeżeli będziemy sobie chcieli umilić czas niezbyt wymagającą pozycją, wbudowany układ graficzny powinien sprostać naszym oczekiwaniom. A jak sobie radzi z filmami? Możemy z powodzeniem odtworzyć 4K — tylko na początku widać lekkie ścinki obrazu, potem odzyskuje płynność.
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps;
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps;
Ceny Acer Travel Mate P645
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
szanowna redakcjo mam małe pytanko na szybko , czy mozna caly dysk z laptopa do innego laptopa przenosic np. jak mam swoj ulubiony windows 7 na nim , np. moj roczny laptop ma dysk parametry identyczne jak nowy laptop ze sklepu , wynmuje tamten dysk ,,, wciskam swoj dysk z laptopa z wp 7 – ewentualnie same sterowniki dogram , ale czy system pojdzie? mozna tak robic ?
Niestety nie ma takiej możliwości. Pozdrowienia.