Spis treści
- Wstęp / Specyfikacja techniczna
- Wygląd / Wykonanie
- Ekran / System
- Funkcjonalność
Ekran
Acer Iconia Tab A500, podobnie jak wszystkie tablety z systemem Google Android 3.x Honeycomb, wyposażony został w 10,1-calowy, pojemnościowy ekran dotykowy, pracujący z natywną rozdzielczością 1280 x 800 pikseli. Niestety, w tym przypadku nie mamy do czynienia z matrycą IPS (In-Plane Switching), lecz zwykłym wyświetlaczem LCD. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że przeciętny użytkownik właściwie nie zauważy żadnej różnicy pomiędzy standardowym ekranem, a IPS.
Gdy po raz pierwszy spojrzymy na matrycę tabletu, od razu rzuci nam się w oczy ogromna, szklana powierzchnia, od której odbija się dosłownie wszystko. Nie jest to akurat nic nadzwyczajnego, gdyż właściwie przeważająca większość współczesnych tabletów multimedialnych posiada taki właśnie ekran. Matryca dodatkowo wspierana jest przez technologię multi-touch, która usprawni korzystanie z urządzenia.
Muszę przyznać, że ekran w Iconia Tab A500 był jednym z najlepszych, jaki do tej pory miałem przyjemność testować. Można mieć jedynie drobne zastrzeżenia jeśli chodzi o intensywność kolorów w momencie, gdy mamy ustawioną najniższy, możliwy poziom jasności ekranu, ale poza tym jest naprawdę bardzo dobrze. Matryca generuje obraz bardzo wysokiej jakości, a kąty widzenia są równie szerokie, co w tabletach z ekranem IPS. Nie zauważyłem też żadnych poważniejszych zniekształceń obrazu czy nierównomiernego podświetlenia matrycy.
Za niewątpliwą zaletę tabletu można uznać również wysoką rozdzielczość ekranu (aż 1280 x 800 pikseli, co uznawane jest również za HD). Dzięki temu wyświetlany obraz jest bardzo wysokiej jakości, niezwykle wyraźny i czytelny, czego nie można powiedzieć o ekranach, które oferują niższą rozdzielczość.
W Acerze Iconia Tab A500 znajdziemy również wbudowany czujnik oświetlenia, który pozwoli nam na automatycznie dostosowanie jasności ekranu. Jest to rozwiązanie niezwykle pomocne, gdyż dzięki temu tablet sam dopasowuje jasność matrycy, a co za tym idzie, oszczędzamy baterię. Sprzęt otrzymał również akcelerometr, który odpowiada za automatyczne obracanie wyświetlanego obrazu, gdy zmienimy pozycję trzymania tabletu z pionowej na poziomą. Automatyczną rotację możemy wyłączyć poprzez przesunięcie „zatrzasku”, który znajduje się u góry ekranu.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o pewnym, dość uciążliwym elemencie. Z tego względu, że matryca naszego tabletu jest błyszcząca, jest ona również podatna na zabrudzenia, ale przede wszystkim zarysowania. Acer A500 nie otrzymał dodatkowej warstwy Gorilla Glass, która chroniłaby ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi, więc z tabletem warto obchodzić się ostrożnie.
System i interfejs
Z tego względu, że Acer Iconia Tab A500 trafił do nas w lipcu, sprzęt miał zainstalowany system operacyjny Google Android Honeycomb w wersji 3.1. „Plaster miodu” w wersji 3.1 przynosi ze sobą wiele zmian i udoskonaleń, ale przede wszystkim poprawia wydajność i stabilność urządzenia.
Google Android 3.x Honeycomb jest na chwilę obecną jednym z najlepszych systemów operacyjnych, jakie możemy znaleźć w nowoczesnych, multimedialnych tabletach internetowych. Warto też przypomnieć, że ten OS jest pierwszym systemem firmy Google, który został stworzony od podstaw, głównie z myślą o tabletach. To pozwoliło na maksymalne wykorzystanie możliwości 10-calowego ekranu dotykowego. Największą zaletą najnowszego Androida jest jego bajecznie prosta i intuicyjna obsługa – z tego względu jest on bardzo przyjaznym dla użytkowników systemem, który można opanować w niespełna 20 minut.
Interfejs systemowy składa się z pięciu głównych ekranów, które możemy dowolnie spersonalizować. Nie chodzi tylko o dodawanie i przemieszczanie ikon po pulpicie, ale do dyspozycji użytkownika jest również cała masa standardowych widżetów, które rozmieszczamy według własnego uznania. Dzięki temu, że nasz tablet otrzymał najnowszą wersję Androida (dla tego tabletu), mamy również możliwość zmiany rozmiaru poszczególnych widżetów. W praktyce sprawdza się to wyśmienicie. Należy jednak pamiętać, że nasze urządzenie ma ograniczoną ilość pamięci operacyjnej, a dodawanie dużych ilości skrótów i aplikacji powoduje, że sprzęt po pewnym czasie zacznie spowalniać, a poza tym, większość programów pracuje w tle, więc zużywają baterię.
Możliwości personalizacji Androida 3.1 Honeycomb są doprawdy przeogromne. Do tego firma Acer przygotowała również własną nakładkę systemową „Acer UI”, dzięki czemu na głównej karcie menu głównego dodane zostały cztery nowe aplikacje – Games (gry), Multimedia (galeria, wideo, muzyka), Social (dostęp do Social Media – Facebook Google+) oraz eReading. W praktyce wszystko działa bardzo dobrze, choć bez tego elementu korzystanie z tabletu jest równie proste i przyjemne. Android w wersji 3.1 przynosi ze sobą również jeszcze jedną, bardzo ważną funkcjonalność, a mianowicie listę ostatnio zamkniętych aplikacji – rzecz niezwykle przydatna, gdy chcemy pracować jednocześnie na kilku programach.
System operacyjny Google Android 3.1 Honeycomb w połączeniu z niezwykle mocnym wyposażeniem, jakie znajdziemy w Acerze A500, daje naprawdę doskonałe połączenie. Poszczególne karty ekranu głównego przesuwają się z niebywałą płynnością, a to z kolei przekłada się na wysoki komfort pracy. To samo można powiedzieć o wykorzystaniu technologii multi-touch podczas przeglądania obrazów oraz stron www – funkcja działa bez zarzutów.
Warto również dodać kilka słów na temat wirtualnej klawiatury ekranowej, która jest dość surowa, lecz niebywale wygodna. Dzięki temu, że tablet może pochwalić się mocnym wyposażeniem, działa ona bardzo płynnie. Dodatkowo obecność technologii multi-touch sprawia, że nie musimy wciskać kolejnych klawiszy i szybkie pisanie właściwie nie sprawia żadnego problemu.
Spis treści
- Wstęp / Specyfikacja techniczna
- Wygląd / Wykonanie
- Ekran / System
- Funkcjonalność
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
[…] Acer Iconia Tab A500 […]
[…] tym, że tablet to rewelacyjny gadżet, wiedzą chyba już wszyscy czytelnicy i czytelniczki naszego serwisu. […]
[…] testowym narzędziem był niedawno przez nas recenzowany Iconia Tab A500 = bardzo popularny tablet firmy Acer. Warto również dodać, że teraz ten sprzęt możecie […]
[…] jakie możemy dostać na polskim rynku. Mieliście już okazję zapoznać się z naszym maniaKalnym testem tego sprzętu, wiecie już więc, że jest to gadżet pierwszej klasy. 10,1-calowy ekran, wydajny układ nVidia […]
[…] Acer Iconia Tab A500 – test acerManiaKa […]
[…] jakie możemy dostać na polskim rynku. Mieliście już okazję zapoznać się z naszym maniaKalnym testem tabletu Iconia Tab A500, wiecie już więc, że jest to sprzęt pierwszej klasy. Tym bardziej zapewne ucieszy więc Was […]
[…] pokładzie. Kilka z nich mieliśmy okazję osobiście przetestować. Mowa oczywiście o 10-calowym Acerze Iconia Tab A500 oraz jego 7-calowym bracie, Acerze […]
[…] maniaKalnej redaKcji mieliśmy już przyjemność gościć multimedialnego Acera A500 z systemem operacyjnym Google Android Honeycomb. Całkiem niedawno z przykrością rozstaliśmy się […]
[…] systemie operacyjnym firmy Google – Androidzie Honeycomb, a więc Iconia Tab A100 oraz Iconia Tab A500. Całkiem niedawno mieliśmy okazję osobiście przetestować te właśnie tablety, dlatego […]
Taką recenzję to można sobie o kant … potłuc, skoro autor zamiast pisać ogromnej grubości urządzenia jako wadzie, opisuje to jako zaletę, dodając przy tym, że tablet ma niewielką grubość na tle innych! No szok!
To jaki tablet autor uznaje za gruby? Skoro 1,3 cm jest cienki, taki co ma 2,3 cm? Niech autor nie porównuje grubości tego tabletu do swojego laptopa tylko do innych tabletów na rynku.
Skrajnie nieobiektywny tekst.
Też mam ten tablet i podzielam zdanie @3DK. Recenzja zdaje się pisana pod wpływem emocji lub na zamówienie. Brakuje obiektywizmu dziennikarskiego/rzetelności. Widać utrzymanie dobrych relacji z partnerem jest najważniejsze…
Słodzeniu w tej recenzji nie ma końca;/ Chyba na żadnym portalu się tak nie zachwycali tym tabletem. Jako jego posiadacz (od kilku miesięcy) również muszę stwierdzić, że odniosłem wrażenie, jakoby recenzję pisał zafascynowany tester, który pierwszy raz dostał tablet z wyższej półki do rąk i był pod wpływem efektu „wow”.
Każdy, dosłownie każdy potwierdzi, że Android 3.1 nie działa w pełni płynnie i są mniejsze lub większe przycinki. Przeciętny użytkownik zauważy bez trudu różnicę między LCD-TFT a LCD-IPS. Nasycenie kolorów jest zauważalnie gorsze. Do tego kąty widzenia tego Acera należą do jednych ze słabszych wśród tabletów z wyższej półki. Nie mówię, że ekran A500 jest zły, ale określiłbym go co najwyżej jako dobry, a nie znakomity.
Także głośniki są w mojej ocenie przeciętne. O tym, że aluminiowa obudowa łatwo się rysuje też nie wspomniano, a dla wielu to istotne, jak za miesiąc czy dwa będzie wyglądał ich tablet bez cackania się z nim. Wyrabia się także zaślepka po jakimś czasie i potrafi wypadać. Odtwarzanie filmów to ruletka. Raz działa, raz nie, raz wisi i muli, aż trzeba tablet restartować.
Tak więc oceny w kategoriach system i interfejs, aplikacje, jakość wykonania i ekran uważam za zawyżone co najmniej o 0,5. No, ale w końcu to AcerManiaK, to trudno było spodziewać się innej oceny.
Wg tej strony corninggorillaglass.com/products-with-gorilla/acer
szkiełko powinno być z gorilla glass. Dziwię się że nie ma…
Co do 3g. Czy plomba zakleja istniejący fizycznie modem? Rozumiem że A501 nie ma plomby bo w tym miejscu jest 3g.
Dzięki za recenzję, przec zytałem od dechy do dechy. Przyda się!