Spis treści
- Wstęp / Specyfikacja techniczna
- Wygląd / Wykonanie
- Ekran / System
- Funkcjonalność
Multimedia i wydajność
Testowany przez nas Acer Iconia Tab A500, podobnie jak właściwie wszystkie multimedialne tablety z systemem operacyjnym Google Android 3.x Honeycomb, wyposażony został w dwurdzeniowy procesor ARM Cortex A9 taktowany zegarem o częstotliwości 1 GHz i oparty na platformie nVidia Tegra 2. Układ ten wspomagany jest przez 1 GB pamięci operacyjnej RAM, 32 GB dysk twardy eMMC oraz grafikę nVidia GeForce GPU.
Takie połączenie sprawia, że nasz tablet może pochwalić się nieprzeciętną wydajnością i stabilnością działania, a system operacyjny pracuje bez najmniejszych zarzutów, co jest niewątpliwie jedną z największych zalet urządzenia. Acer A500 był jednym z najlepszych tabletów, jakie do tej pory mieliśmy okazję testować.
Oprócz tego, że sam system operacyjny Google Android 3.1 Honeycomb jest znacznie bardziej wymagający, niż wcześniejsze wersje systemu Android, to dodatkowo Acer Iconia Tab A500 otrzymał dostęp do sklepu Android Market,, który pozwoli na pobieranie dodatkowych gier i aplikacji, co nie tylko zwiększy możliwości naszego urządzenia, ale również pozwoli na pełniejsze wykorzystanie potencjału, jaki oferuje platforma nVidia Tegra 2.
Testowany przez nas sprzęt otrzymał również dostęp do strefy Tegra Zone, dzięki czemu w jednej chwili ze standardowego tabletu internetowego może zmienić się w multimedialną konsolę. Tegra Zone to nic innego jak specjalny sklep nVidii, który oferuje nam dostęp do całej gamy różnorodnych gier, które mogą pochwalić się interesującą fabułą, niezłą grywalnością i świetną grafiką. Większość z nich jest płatna, lecz możemy też znaleźć kilka darmowych tytułów. W Acerze Iconia Tab standardowo wgrane są trzy różne gry w jakości HD, dzięki którym możemy sprawdzić wydajność platformy nVidia Tegra 2. Część z nich wykorzystuje również wbudowany akcelerometr oraz technologię multi-touch. Są one naprawdę bardzo wciągające i potrafią uprzyjemnić długą, nudną podróż pociągiem. Jedynym ograniczeniem jest to, że są potwornie „prądożerne”, co skutecznie skraca czas pracy na baterii. Maksymalny czas grania przy naładowanej do pełna baterii wynosi około 4,5 godziny. Biorąc pod uwagę, że maksymalny czas działania tabletu wynosi prawie 9 godzin, jest to dobry wynik.
Osoby, które nie są zainteresowane platformą Tegra Zone, mogą pobrać całą masę aplikacji, które znajdziemy w sklepie Android Market. Należy jednak pamiętać i mieć na uwadze fakt, że na chwilę obecną liczba programów stworzonych przede wszystkim dla systemu operacyjnego Google Android 3.x Honeycomb jest mocno ograniczona, a większość aplikacji przeznaczona jest dla smartfonów oraz urządzeń z nieco mniejszym ekranem. Część z nich działa poprawnie. Niektóre zostały nieco powiększone, aby były poprawnie wyświetlane na 10-calowym ekranie, lecz spora część otwierana jest jedynie na niewielkiej części ekranu lub w ogóle nie działa. Android Honeycomb jest systemem bardzo młodym, więc niestety będziemy musieli jeszcze trochę poczekać na większą ilość zasobów, przeznaczonych konkretnie dla tego systemu.
Przy opisywaniu multimediów, nie sposób nie wspomnieć o jakże istotnym elemencie, jakim jest odtwarzacz wideo. Dwurdzeniowy procesor ARM Cortex A9 1 GHz, połączony ze sporym, bo aż 32 GB dyskiem twardym (dostępna jest również wersja 16 GB lub 64 GB) oferuje doprawdy niezwykłe możliwości oraz niespotykaną dotąd wydajność. Zaawansowane gry 3D działają bez najmniejszego problemu, a jak jest z oglądaniem filmów? 10-calowa matryca o rozdzielczości 1280 x 800 może i brzmi zachęcająco, ale oglądanie pełnometrażowego filmu raczej nie będzie zbyt przyjemne. Tu z pomocą przychodzi wbudowane złącze mini-HDMI, które umożliwia nam podłączenie tabletu do telewizora. W praktyce takie rozwiązanie sprawdza się świetnie.
Jest tylko jeden problem. Acer Iconia Tab A500 jest bardzo wybredny, jeśli chodzi o dobór formatów wideo oraz rozmiar plików, które chcemy odtworzyć. Tablet zupełnie nie radzi sobie z filmami, których rozmiar jest większy niż 2 GB. Nie ma znaczenia, czy znajduje się on na wbudowanym dysku, zewnętrznej pamięci USB czy też karcie microSD. Jest jeszcze jeden problem. Nasz tablet nie rozpoznaje przenośnej pamięci Flash podłączonej do USB 2.0, jeśli ten oferuje system plików NFTS. Z FAT32 nie ma najmniejszego problemu, lecz to rodzi kolejny problem, a mianowicie, pojedynczy plik, który zapisujemy na pamięci Flash, nie może być większy niż 1,2 GB. To ogranicza nasze możliwości odtwarzania filmów, gdyż te, w jakości HD zajmują znacznie więcej miejsca. Pozostaje nam jedynie kompresja lub zmniejszanie jakości.
To niestety nie koniec problemów. Jeśli już uda nam się przenieść dowolny materiał wideo w wysokiej rozdzielczości (720p), ważny jest również format pliku. Tablet nie radzi sobie czasami z formatem.mkv (nie zawsze) oraz większymi plikami MP4 (1,5 GB – 2 GB) . Wtedy filmy nie są w ogóle odtwarzane, o czym informuje nas system, pomijane są klatki lub wyświetlany jest obraz bez dźwięku i odwrotnie – dźwięk bez obrazu. W przypadku niektórych plików pomaga zmiana odtwarzacza wideo lub formatu wideo, lecz w przeważającej większości sytuacji winą jest brak kodeków.
Internet
Do tej pory nie miałem okazji pracować z systemem operacyjnym Google Android 3.x Honeycomb, więc niechętnie korzystałem ze standardowej przeglądarki internetowej, którą posiadały tablety z niższą wersją Androida. W przypadku Acera A500 było zupełnie inaczej i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że standardowa przeglądarka internetowa jest doprawdy rewelacyjna – zwłaszcza po aktualizacji systemu do wersji 3.1, która przyniosła ze sobą kilka ważnych dodatków i usprawniła działanie aplikacji.
Testowany Acer Iconia Tab A500 posiada pełne wsparcie dla technologii Adobe Flash 10.3, co oznacza, że wszystkie strony internetowe, które zawierały treści w Flashu były wyświetlane poprawnie i bez najmniejszych problemów. Spora zawartość materiałów we Flashu na jednej stronie powodowała niekiedy wolniejsze wczytywanie się strony, lecz i tak nie trwało to długo. Zaletą technologii Adobe jest również to, że możemy oglądać materiały wideo pochodzące z serwisu YouTube, znajdujące się bezpośrednio na stronie. Jedynym ograniczeniem jest jakość. Acer A500, podobnie jak wszystkie tablety z Tegrą 2 na pokładzie, nie radzi sobie z filmami 1080p – 720p nie stanowi żadnego wyzwania nawet w trybie pełnoekranowym.
Cechą szczególną właściwie wszystkich multimedialnych tabletów z systemem operacyjnym Google Android 3.x jest to, że nie posiadają one fizycznych klawiszy Home, Back, Search oraz Menu. W Honeycomb znajdują się one na pasku narzędzi i widoczne są przez cały czas – bez względu na to, jaką aplikację/grę mamy aktualnie uruchomioną. W Acerze A500 mamy tylko trzy wirtualne przyciski – Back, Home oraz Tasks.
Standardowa przeglądarka internetowa Androida w praktyce sprawdza się bardzo dobrze. Strony ładują zaskakująco szybko, przewijanie ekranowe jest równie płynne, co działanie samego systemu operacyjnego, a powiększanie i pomniejszanie obrazu to czysta poezja. Niekiedy zdarzają się delikatne przestoje, lecz tylko i wyłącznie w momencie, gdy uruchomimy zbyt wiele zakładek jednocześnie. Aktualizacja systemowa do Androida 3.1 przyniosła ze sobą między innymi rozbudowany pasek narzędzi adresowych. Dodanych zostało kilka opcji, a oprócz tego sami możemy ustalić, gdzie ma się on znajdować – u góry strony czy po dotknięciu bocznych krawędzi tabletu. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić wiele cennego miejsca na stronie oraz ułatwi nam dostęp do najważniejszych opcji np. Dalej, wstecz, nowa zakładka, odśwież itp.
Na szczególną uwagę zasługuje również wirtualna klawiatura ekranowa. W pozycji poziomej zajmuje ona niemalże połowę z całego ekranu. Z jednej strony to dobrze, gdyż dzięki temu poszczególne przyciski mają naprawdę spore rozmiary, co z kolei przekłada się na wysoki komfort pisania. Jeśli nasze korzystanie z klawiatury ogranicza się właściwie do samego wpisania adresu www, komentarza lub innego, niezbyt długiego komunikatu – nie ma problemu. Schody zaczynają się, gdy myślimy o dłuższej formie i potrzebny nam jest szerszy widok. Wtedy pół ekranu nie wystarcza, a ciągłe przewijanie tekstu do najprzyjemniejszych nie należy. Klawiatura ekranowa w pozycji pionowej jest z kolei trochę zbyt wąska, i często zdarza się, że w trakcie pisania wciśniemy dwa klawisze jednocześnie.
Spis treści
- Wstęp / Specyfikacja techniczna
- Wygląd / Wykonanie
- Ekran / System
- Funkcjonalność
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
[…] Acer Iconia Tab A500 […]
[…] tym, że tablet to rewelacyjny gadżet, wiedzą chyba już wszyscy czytelnicy i czytelniczki naszego serwisu. […]
[…] testowym narzędziem był niedawno przez nas recenzowany Iconia Tab A500 = bardzo popularny tablet firmy Acer. Warto również dodać, że teraz ten sprzęt możecie […]
[…] jakie możemy dostać na polskim rynku. Mieliście już okazję zapoznać się z naszym maniaKalnym testem tego sprzętu, wiecie już więc, że jest to gadżet pierwszej klasy. 10,1-calowy ekran, wydajny układ nVidia […]
[…] Acer Iconia Tab A500 – test acerManiaKa […]
[…] jakie możemy dostać na polskim rynku. Mieliście już okazję zapoznać się z naszym maniaKalnym testem tabletu Iconia Tab A500, wiecie już więc, że jest to sprzęt pierwszej klasy. Tym bardziej zapewne ucieszy więc Was […]
[…] pokładzie. Kilka z nich mieliśmy okazję osobiście przetestować. Mowa oczywiście o 10-calowym Acerze Iconia Tab A500 oraz jego 7-calowym bracie, Acerze […]
[…] maniaKalnej redaKcji mieliśmy już przyjemność gościć multimedialnego Acera A500 z systemem operacyjnym Google Android Honeycomb. Całkiem niedawno z przykrością rozstaliśmy się […]
[…] systemie operacyjnym firmy Google – Androidzie Honeycomb, a więc Iconia Tab A100 oraz Iconia Tab A500. Całkiem niedawno mieliśmy okazję osobiście przetestować te właśnie tablety, dlatego […]
Taką recenzję to można sobie o kant … potłuc, skoro autor zamiast pisać ogromnej grubości urządzenia jako wadzie, opisuje to jako zaletę, dodając przy tym, że tablet ma niewielką grubość na tle innych! No szok!
To jaki tablet autor uznaje za gruby? Skoro 1,3 cm jest cienki, taki co ma 2,3 cm? Niech autor nie porównuje grubości tego tabletu do swojego laptopa tylko do innych tabletów na rynku.
Skrajnie nieobiektywny tekst.
Też mam ten tablet i podzielam zdanie @3DK. Recenzja zdaje się pisana pod wpływem emocji lub na zamówienie. Brakuje obiektywizmu dziennikarskiego/rzetelności. Widać utrzymanie dobrych relacji z partnerem jest najważniejsze…
Słodzeniu w tej recenzji nie ma końca;/ Chyba na żadnym portalu się tak nie zachwycali tym tabletem. Jako jego posiadacz (od kilku miesięcy) również muszę stwierdzić, że odniosłem wrażenie, jakoby recenzję pisał zafascynowany tester, który pierwszy raz dostał tablet z wyższej półki do rąk i był pod wpływem efektu „wow”.
Każdy, dosłownie każdy potwierdzi, że Android 3.1 nie działa w pełni płynnie i są mniejsze lub większe przycinki. Przeciętny użytkownik zauważy bez trudu różnicę między LCD-TFT a LCD-IPS. Nasycenie kolorów jest zauważalnie gorsze. Do tego kąty widzenia tego Acera należą do jednych ze słabszych wśród tabletów z wyższej półki. Nie mówię, że ekran A500 jest zły, ale określiłbym go co najwyżej jako dobry, a nie znakomity.
Także głośniki są w mojej ocenie przeciętne. O tym, że aluminiowa obudowa łatwo się rysuje też nie wspomniano, a dla wielu to istotne, jak za miesiąc czy dwa będzie wyglądał ich tablet bez cackania się z nim. Wyrabia się także zaślepka po jakimś czasie i potrafi wypadać. Odtwarzanie filmów to ruletka. Raz działa, raz nie, raz wisi i muli, aż trzeba tablet restartować.
Tak więc oceny w kategoriach system i interfejs, aplikacje, jakość wykonania i ekran uważam za zawyżone co najmniej o 0,5. No, ale w końcu to AcerManiaK, to trudno było spodziewać się innej oceny.
Wg tej strony corninggorillaglass.com/products-with-gorilla/acer
szkiełko powinno być z gorilla glass. Dziwię się że nie ma…
Co do 3g. Czy plomba zakleja istniejący fizycznie modem? Rozumiem że A501 nie ma plomby bo w tym miejscu jest 3g.
Dzięki za recenzję, przec zytałem od dechy do dechy. Przyda się!