Aspire V3 i Aspire V5 to dwie premierowe serie notebooków marki Acer. Zaprezentowane przez tajwańskiego producenta w czasie trwania marcowych targów CeBIT 2012, stanowić mają funkcjonalną alternatywę dla Ultrabooków. Choć pod względem smukłości i wagi nie mogą mierzyć się z najnowszym Aspire S5, w porównaniu z tradycyjnymi laptopami są widocznie cieńsze, zachowując przy tym sporą funkcjonalność. Tak przynajmniej twierdzi producent. Choć do rynkowej premiery obu serii notebooków zostało nam jeszcze trochę czasu, już dziś możemy uchylić Wam rąbka tajemnicy i zdradzić Wam kilka faktów na temat tych ciekawych maszyn.
Acer Aspire V5
Smukły i elegancki
Według reklamy producenta, V5 to „…nowa rodzina cienkich i lekkich notebooków, dostosowana do potrzeb osób zwracających uwagę na cenę, dużą wydajność, komfort termiczny, atrakcyjny styl oraz swobodę użytkowania w czasie podróży…„. A jak jest w rzeczywistości? Zacznijmy od tego, że premierowa linia maszyn Acera obejmuje modele o trzech wielkościach ekranu – 11,6″, 14″ i 15,6″.
Już na pierwszy rzut oka laptopy z serii V5 wyróżniają się smukłością. Grubość 11,6-calowego modelu nie przekracza 15 mm, natomiast model 14-calowy z napędem optycznym ma niecałe 21 mm grubości i waży 2,1 kg. 15,6-calowy model, także wyposażony w napęd optyczny, jest cieńszy niż 23 mm i waży niecałe 2,3 kg. To rzeczywiście nieduże gabaryty – nawet, jeśli porównać nowe maszyny z Ultrabookami.
Opływowa obudowa jest elegancko wykończona – projektanci postawili na gładkie powierzchnie, które sprawiają, że notebook jest przyjemny w dotyku. Jeśli dołożyć do tego ciekawe wzornictwo (na przykład specyficzny wzór wytłoczony na pokrywie komputera) i kilka wariantów kolorystycznych (my widzieliśmy model srebrny, metalicznie turkusowy i różowy, na który chyba tylko przedstawicielki płci pięknej się zdecydują), otrzymamy atrakcyjny wizualnie komplet.
W kwestii klawiatury projektanci postawili na układ typu wyspowego z podłużnymi klawiszami Shift, Backspace i jednopiętrowym Enterem. Do tego dochodzi blok strzałek (klawiatury numerycznej tu nie uświadczymy) oraz duża płytka dotykowa, zintegrowana z dwoma przyciskami (tzw Click-pad), na wzór Ultrabooków i maszyn firmy Apple.
Narzędzi (podobno) nie brakuje
Z racji tego, że rynkowa premiera serii V5 nastąpi dopiero w drugiej połowie roku, ciężko na tym etapie jednoznacznie ocenić wyposażenie maszyn. Skoncentrujmy się zatem na tym, co jak wiemy na 100% wejdzie w skład finalnej specyfikacji. Na obudowę wyprowadzono trzy gniazda USB w standardzie 3.0, port HDMI oraz złącza LAN i VGA.
Z myślą o ułatwieniu użytkowania w podróży, w notebookach z serii V5 zastosowano funkcję Acer Instant Connect (znaną nam już z Ultrabooka Aspire S5), która automatycznie wyszukuje i rejestruje najczęściej używane punkty dostępowe, przez co pozwala na nawiązanie połączenia z Internetem w zaledwie 2,5 sekundy, czyli jak twierdzi producent – czterokrotnie szybciej, niż w przypadku rozwiązań konwencjonalnych.
Ciekawie prezentuje się również obietnica wysokiej kultury pracy laptopa w wersji finalnej – jeśli obietnice Acera znajdą pokrycie w rzeczywistości, dzięki specjalnym kanałom wentylacyjnym (można je zauważyć w wideo prezentacji poniżej), nawet przy maksymalnym obciążeniu nie odczujemy dyskomfortu z powodu nadmiernego przegrzewania się maszyny lub wysokiego poziomu hałasu. Pozostaje zatem uwierzyć na słowo i czekać na wersję rynkową komputera.
Wydajność, cena i wideo prezentacja
Na temat wydajności powiedzieć nie można na chwilę obecną w zasadzie nic. Według oficjalnego pakietu informacji, maszyny z serii V5 pracować będą w oparciu o karty graficzne nVidia GeForce GT i procesory z rodziny Intel Core – prawdopodobnie zobaczymy tu układy z najnowszej linii Intel Ivy Bridge, choć w tańszych wariantach zapewne znajdziemy i starsze procesory (i3, i5 lub i7, zależnie od konfiguracji).
Jeśli chodzi o cenę, to oczywiście nie została ona jeszcze potwierdzona, ale nieoficjalne źródła wspominają o kwocie blisko 500 USD za najmniejszy, 11,6-calowy model (który może nosić nazwę Acer Aspire One V5). Za większe notebooki zapłacimy więcej – w najwyższych konfiguracjach ich cena na pewno przekroczy 1000 USD.
Poniżej króciutka wideo prezentacja najmniejszej z maszyn Aspire V5, zarejestrowana przez redaktorów serwisu Notebook Italia.
Acer Aspire V3
Klasyczny wyglad
Seria Aspire V3 kierowana jest w stronę użytkowników szukających uniwersalnego komputera do pracy lub do domu. Stąd też projektanci postawili na raczej oszczędny design i klasyczną konstrukcję. Pulpit roboczy jest wyraźnie podzielony – jednolita, stonowana barwa podparcia dla dłoni nawiązuje do wykończenia ramki, podczas gdy blok klawiatury, zawiasy i maskownica utrzymane są w srebrej kolorystyce. Pokrywa jest błyszcząca, a do wyboru mamy kilka wariantów – czarny, złoty, szary oraz srebrny.
Podobnie jak w wypadku V5, tak i tutaj znajdziemy klawiaturę typu wyspowego, z podłużnymi klawiszami Shift, Backspace i jednopiętrowym Enterem. Ponieważ jednak V3 są maszynami gabarytowo większymi (producent zaprezentował modele z ekranem o przekątnej 14″, 15,6″ i 17,3″), na pulpicie znalazło się miejsce także dla wydzielonego bloku numerycznego oraz odesparowanego bloku strzałek. Inna jest również płytka dotykowa – zamiast jednolitego Click-pad’a, Acer postawił na klasyczny gładzik z dwoma przyciskami oraz obsługą multi-dotyku.
Funkcjonalne wyposażenie
Maszyny z linii V3 będą atrakcyjnie wycenione, toteż nie ma się co tutaj spodziewać wyjątkowo bogatego wyposażenia. Znajdziemy jednak niezbędne minimum – napęd optyczny (w droższych konfiguracjach będzie to Blu-ray), trzy porty USB (w tym również jeden w standardzie 3.0 oraz opcję ładowania zewnętrznych urządzeń przy wyłączonym komputerze), HDMI, LAN, VGA i wyjście na słuchawki i mikrofon.
Ponadto, producent odda w nasze ręce bezprzewodową kartę sieciową Acer InviLink Nplify Wi-Fi, gigabitową kartę Ethernet, moduł Bluetooth 4.0, a także kamerę internetową Acer Crystal Eye HD, która ma cechować się znakomitą jakością obrazu (mamy co prawda pewne podejrzenia, że w praktyce jednak nie będzie tak różowo, ale z oceną musimy się wstrzymać do rynkowej premiery komputerów). W kwestii oprogramowania, na pewno nie zabraknie autorskich aplikacji Acera, z których najsilniej reklamowana jest konsola multimedialna Acer clear.fi 2.0, która automatycznie nawiązuje połączenie z różnymi urządzeniami cyfrowymi w domu.
Wydajność, cena i wideo prezentacja
Podobnie jak w wypadku serii V5, na temat wydajności nowych maszyn nie wiemy nic konkretnego. Według oficjalnych danych, seria V3 pracować będzie w oparciu o karty graficzne nVidia GeForce GT i procesory z rodziny Intel Core – jakie jednak modele tu zobaczymy pozostaje zagadką. W obecnej chwili po sieci krążą już reklamy jednego z zachodnich operatorów, który proponuje 14-calowe laptopy V3 w konfiguracji z procesorem i7-3612QM (2,1 GHz) i GPU GeForce GT 640M (2 GB VRAM).
Ceny notebooków, bazując na nieoficjalnych doniesieniach, zaczynać się będą od 400 EUR za najbardziej podstawowy model, osiągając przedział 850-900 EUR w najdroższych konfiguracjach.
Poniżej króciutka wideo prezentacja 15,6-calowego Aspire V3, zarejestrowana przez redaktorów serwisu Notebook Italia.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.