Acer Iconia Tab A700 to jeden z najciekawszych i najbardziej oczekiwanych tabletów firmy Acer. Ten wydajny, oparty o układ nVidia Tegra 3 sprzęt, wyposażony został w ekran o rozdzielczości Full HD. To wystarczyło, byśmy w maniaKalnej redaKcji z niecierpliwością czekali na moment, aż urządzenie trafi w nasze ręce. Niedawno, jako jednym z pierwszych w Polsce, udało się nam dopaść ten rewelacyjny tablet w wersji z modemem 3G (Acer Iconia Tab A701).
Po kilku dniach testów możemy już śmiało przedstawić Wam naszą opinię o Acer Iconia Tab A701 – ten sprzęt bez dwóch zdań godny jest tytułu flagowego modelu rodziny Iconia. Dlaczego? O tym przeczytacie poniżej.
Wideo test Acer Iconia Tab A701 / A700
Budowa / jakość wykonania
Jeżeli czytaliście już nasz test Acer Iconia Tab A510 zapewne pamiętacie, że bardzo pozytywnie oceniliśmy tamten sprzęt. Nie bez powodu – projektanci firmy Acer przygotowali bardzo sensowny projekt, który z powodzeniem wdrożyli także w przypadku tabletów Iconia Tab A701 i A700, dzięki czemu modele serii A7xx są bliźniaczo podobne do linii A51x. Na masywnie wyglądającą konstrukcję składają się w większości wytrzymałe plastiki, ale sam szkielet obudowy wzmocniono dodatkowo metalowym szkieletem i aluminiowymi, chromowanymi listwami bocznymi. Tylny panel pokryty został specjalnym tworzywem sztucznym, przypominającym w dotyku skórę. Dzięki temu tablet możemy wygodnie trzymać w dłoni, bez obaw, że się nam wyślizgnie.
Sprzęt wyposażono w 10-calowy ekran, który zajmuje niemal cały front urządzenia. Na bocznych listwach znajdziemy tylko kilka fizycznych przycisków (ON/OFF, przełącznik blokady autorotacji ekranu i belkę odpowiadającą za głośność) oraz standardowy zestaw portów – wejście słuchawkowe (po lewej stronie), porty micro-USB (w dolnej, środkowej części, przy przycisku Reset) oraz micro-HDMI, a także ukryte za plastikową osłoną gniazda kart SIM i microSD (wszystkie trzy elementy po prawej stronie). Przedostatnie gniazdo występuje tylko w modelu A701 – tablet A700 pozbawiony jest łączności 3G, siłą rzeczy więc modemu tam nie znajdziemy – zastąpiono go plastikową zaślepką.
…tablet możemy wygodnie trzymać w dłoni.
Wydajne podzespoły i duży ekran o wysokiej rozdzielczości nie wpłynęły znacząco na gabaryty tabletu. Sprzęt, przy wadze 694 gramów (wersja bez modemu 3G jest lżejsza), mierzy tylko 11 mm grubości, a zatem spokojnie zmieści się w plecaku, aktówce czy torebce, nie zajmując przy tym więcej miejsca, niż notatnik formatu A4.
Jak już wspominaliśmy na początku, wykonana z wytrzymałych plastików i pokryta „skóropodobną” warstwą tworzywa obudowa jest solidna i o jej trwałość specjalnie nie trzeba się martwić. Trochę gorzej wypada sam ekran – ponieważ nie został pokryty warstwą Gorilla Glass, z natury jest podatny na zarysowania. Warto więc zaopatrzyć się w jakiś stylowy pokrowiec lub etui, w którym bezpiecznie przetransportujemy nasz tablet z miejsca na miejsce.
Recenzując tablet A510 podziwialiśmy wysoką jakość wykonania. Nie inaczej jest też w wypadku duetu Iconia Tab A701 / A700. Poszczególne elementy konstrukcyjne są świetnie zmontowane i spasowane. Biorąc sprzęt do ręki nie usłyszymy skrzypienia pracujących plastików, a obudowa jest sztywna i sprawia solidne wrażenie, którego brakuje większości popularnych chińskich “podróbek”. Narożniki, a także tylny panel zostały lekko zaokrąglone i delikatnie wyprofilowane – dzięki temu tablet w dłoni leży wygodnie, zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej.
Tablet został wyposażony w dwa aparaty. Przednią kamerkę oparto na matrycy o rozdzielczości niespełna 1 Mpix – to wystarczy, by móc prowadzić wideokonferencje i transmitować obraz w standardzie HD (1 280 x 720 pikseli). Aparat główny jest nieco bardziej funkcjonalny – cechuje go rozdzielczość 5 Mpix (2 592 x 1 944 pikseli) i możliwość rejestrowania wideo w standardzie Full HD (1 920 x 1 080 pikseli), przy prędkości 15 klatek na sekundę. Do naszej dyspozycji oddano opcję cyfrowego zoomu (przybliżenie przez zmniejszenie rozdzielczości zdjęcia) i automatycznej panoramy, która w praktyce radzi sobie zadziwiająco dobrze.
…opcja panoramy w praktyce radzi sobie zadziwiająco dobrze.
Ekran / wyposażenie
Zarówno Acer Iconia Tab A701, jak i A700, wyposażone zostały w ten sam ekran Active Matrix TFT Color LCD, o przekątnej równej 10,1″ i imponującej rozdzielczości 1 920 x 1 200 pikseli. Wyświetlacz w praktyce sprawuje się dobrze – nie uświadczyliśmy tutaj problemów z migotaniem czy nierównym podświetleniem.
Wyższa rozdzielczość znajduje zastosowanie na wielu polach, ale nam do gustu przypadła szczególnie w przypadku przeglądania stron internetowych i dokumentów. Obok zalet ekranu Full HD nie sposób przejść obojętnie – docenią je zwłaszcza osoby pracujące na tablecie, dla których wyższa rozdzielczość wyświetlacza oznacza wyższy komfort pracy, co z sukcesem sprawdziliśmy choćby podczas edycji niniejszej recenzji.
Czujnik dotyku działa bezbłędnie i obsługuje do dziesięciu punktów jednocześnie. Wszystkie popularne gesty są rozpoznawane szybko i bez opóźnień.
Wyświetlacz w praktyce sprawuje się dobrze…
Użytkownik ma dostęp do ustawień dotyczących natężenia podświetlenia ekranu (wybierając najwyższe wartości można do pewnego stopnia zniwelować wady błyszczącej powłoki ekranu), może także skorzystać z automatycznej korekty dokonywanej przez urządzenie, na podstawie informacji zebranych przez czujnik. Warto też na koniec dodać, że sprzęt oferuje zadowalające kąty widzenia.
Jak na wydajny sprzęt z najwyższej półki przystało, tablety Acer Iconia Tab A701 / A700 wyposażone zostały we wszystko, co może być potrzebne do codziennej pracy z tabletem. Za komunikację odpowiadają moduły Wi-Fi 802.11 b/g/n oraz Bluetooth w standardzie 2.1. Do tego w wypadku A701 dochodzi jeszcze modem 3G, który podobnie jak i pozostałe dwa układy, pracuje stabilnie. Nie zabrakło także odbiornika GPS, który w połączeniu z Google Maps umożliwia przekształcenie tabletu w nawigację samochodową.
Pośród gniazd wyprowadzonych na obudowę tabletu, znajdziemy:
- gniazdo audio 3,5 mm, z pomocą którego podłączymy słuchawki lub głośniki;
- port micro-HDMI, z którego skorzystamy chcąc podłączyć tablet do telewizora lub projektora;
- port micro-USB, do którego podłączymy przejściówkę na pełnowymiarowe USB – warto dodać, że dzięki temu możemy do A700 / A701 podłączyć nie tylko pendrive’y, ale także zewnętrzne dyski twarde (z sukcesem sprawdziliśmy zarówno modele 2,5-calowe bez własnego zasilania, jak i 3,5-calowe, wymagające podłączenia do gniazda elektrycznego);
- gniazdo kard microSD, obsługujące nośniki do pojemności 64 GB, dzięki czemu możemy znacząco poszerzyć zakres wbudowanej przestrzeni dyskowej, która w wypadku A701 liczy 32 GB.
Akumulator
Acer Iconia Tab A701 i A700 wyposażone zostały w identyczny, 2-komorowy akumulator litowo-polimerowy, co model Acer Iconia Tab A510. Dysponuje on pojemnością 9.800 mAh, co obiecuje długi czas pracy na jednym ładowaniu. W praktyce, podczas maniakalnego testu A701 udało się nam osiągnąć następujące wyniki (czas do osiągnięcia poziomu 5%):
- 244 minuty (4 godziny i 4 minuty) pracy przy bardzo dużym obciążeniu (włączona i aktywna łączność WiFi i 3G, uruchomiona gra Dead Triger, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 40%);
- 454 minuty (7 godzin i 34 minuty) pracy przy standardowym obciążeniu (włączona i aktywna łączność WiFi i 3G, odtwarzany film Full HD w trybie pełnoekranowym, w tle działający pakiet standardowych usług, jasność ekranu 40%);
Pomimo wykorzystania tego samego akumulatora, model A701 zanotował gorsze wyniki, niż tablet A510. Skąd taka rozbieżność? Pomijając energochłonny wyświetlacz (na który przypada duże zużycie energii), największym winowajcą zdaje się być oczywiście modem 3G – po jego wyłączeniu czas pracy tabletu znacząco się wydłuża, co pozwala przekroczyć granicę 9 godzin ciągłego oglądania filmów w standardzie Full HD.
Wydajność i funkcjonalność
Seria Iconia Tab A7xx składa się z nowoczesnych i wydajnych tabletów, zbudowanych w oparciu o znany wszystkim tabletManiaKom układ nVidia Tegra 3, na który składa się procesor ARMv7 (VFPv3, NEON) i ULP GeForce. Towarzyszy im 1 GB pamięci RAM, a całość pracuje pod kontrolą systemu Android Ice Cream Sandwich, zaktualizowanego niedawno do wersji 4.0.4.
Taka kombinacja sprawdziła się już w modelu A510, sprawdza się także tutaj, choć wyższa rozdzielczość ekranu mocniej obciąża „serce” tabletu, co czasami może owocować niewielkimi spowolnieniami w pracy urządzenia i mniejszą ilością klatek na sekundę w zaawansowanych grach. Należy jednak od razu zaznaczyć, że nawet w takich wypadkach sprzęt oferuje wystarczającą płynność rozgrywki, by spokojnie cieszyć się najmocniejszymi pozycjami z Google Play, w tym również grami optymalizowanymi pod Tegra 3, jak Dead Trigger czy Shadowgun.
Acer Iconia Tab A701 / A700 to nowoczesny i wydajny tablet.
Dostępna na wstępie klawiatura ekranowa składa się z czterech rzędów przycisków rozmieszczonych równo na całej szerokości ekranu. Klawisze są duże i wygodne, choć z racji tego, że rozciągnięte są na całą szerokość wyświetlacza, zdecydowanie szybciej pisało się nam trzymając tablet w pozycji pionowej.
Android w wersji 4.0.4. wygląda i zachowuje się identycznie, jak obecny w A510 system 4.0.3. Identycznie, to znaczy bardzo dobrze. Wysoka funkcjonalność czystego „zielonego robota” została dodatkowo powiększona o kilka ciekawych usprawnień i preinstalowanych aplikacji. Pośród tych pierwszych na główny plan wysuwa się słynny Acer Ring, czyli specjalna nakładka, wywoływana ekranowym przyciskiem, oferująca dostęp do kilku konfigurowalnych skrótów oraz do wybranych przez nas zakładek w przeglądarce. Nie wszyscy użytkownicy tabletów Iconia korzystają z tego narzędzia, nam jednak przypadło ono do gustu.
Na uwagę zasługuje pakiet startowych i dedykowanych aplikacji. Acer zdecydowanie stanął na wysokości zadania – już na wstępie witają nas takie programy, jak Foldery i Pliki (świetne aplikacje, z pomocą których szybko poruszamy się po katalogach plików na zewnętrznej karcie i w pamięci tabletu), Acer Movie Studio (program, dzięki któremu możemy szybko zmontować klip wideo z posiadanych przez nas filmów), pakiet Polaris Office (edytor plików tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych, który prawdopodobnie zadowoli większość użytkowników) czy aplikacje umożliwiające strumieniowe odtwarzanie muzyki i drukowanie dokumentów przez WiFi w obrębie jednej sieci.
Wysoka funkcjonalność czystego „zielonego robota” została dodatkowo powiększona o kilka ciekawych usprawnień i preinstalowanych aplikacji
Jeszcze zanim zajrzymy do Google Play po ulubiony odtwarzacz do muzyki czy filmów, sprzęt umożliwi nam korzystanie z większości najpopularniejszych formatów plików, nie stanowi także żadnej trudności obsługa filmów w standardzie Full HD – zarówno nagranych przez nas, jak i znalezionych w sieci. Krótko podsumowując, Acer Iconia Tab A701 / A700 to multimedialna konsola do gier, o bardzo wysokiej funkcjonalności.
Podsumowanie, ocena i opinia
Acer Iconia Tab A701 i Iconia Tab A700 to tablety zdecydowanie warte polecenia. Wydajne i wyposażone w solidny akumulator, trafią w gusta wszystkich użytkowników szukających sprzętu z najwyższej półki. Czy warto dopłacać do wersji z modemem 3G? Naszym zdaniem, tak.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA9
- EKRAN8
- WYDAJNOŚĆ ZASILANIA8
- WYDAJNOŚĆ9
- OPROGRAMOWANIE9
- WYPOSAŻENIE9
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Tablet zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Wybór redaKcji“.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Odtwarzanie muzyki przez słuchawki (epki creativa) – masakra, słychać trzaski i całe życie w środku tableta.
Mam A701 od pół roku. Wszystko jest OK poza aparatem. Można mówić że od fotografowania jest lustrzanka, ale mniedenerwuje różowa plama na środku zdjęcia . Tak nie powinno być. Obserwuję coś takiego w wielu komórkach i uważam to za lekceważenie klinta. Za taką cenę należałoby się spodziewać coś znacznie lepszego. I tu uwaga – aparat jest bardzo czuły na najmniejsze zabrudzenie obiektywu. Chcecie miećdobre zdjęcia to zadbajcie o jego czystość .
To ma być flagowy tablet ? Dla mnie to kpina. Słabe kamerki, rysujący się ekran, głośniki umiejscowione w idiotycznym miejscu. Kupił bym go gdyby nie te mankamenty.
Mam kilka pytań:
1. Jak teraz wygląda sprawa z jego nagrzewaniem się?
2. Czy jest opcja podłączenia do niego jakiejś klawiatury (typu bluetooth) ?
3. I jak z tą czułością ekranu ?
No więc tak:
1. Nie grzeje się jak poprzednio i wydajność jest ok. Brak uwag.
2. Klawiatury nie testowałem ani nie bawiłem się nią
3. Czułość ekranu jest dobra. Nie mam uwag.
Jedne co zauważyłem to:
1. Zechło gniazdo do kart microSD – nie widzi kart
2. GSM działa
Po właściwej aktualizacji następnego dnia ściągnął jakiś update. Dodam, że nie to jakiś nieoficjalny update. Dostałem eleganckie powiadomienie na tableta,że oficjalna wersja update jest dostępna. No i zrobił co miał zrobić. Paczka miała 248MB a update do tej paczki 68MB. Teraz jest na tablecie wersja 4.1.1. Przede wszystkim działa b. płynnie.
Pozdrawiam
Hej ludziska! Dzisiaj do A701 sciągnął mi się 4.1.1 JB. Tablet dostał strasznego kopa! I Skype działa już jak należy. Ale ale przede wszystkim chodzi jak rakieta. zupełnie nie ten tablet. Nawet nie grzeje się tak dramatycznie. Fajnie jest
W pełni zgadzam sie z moimi poprzednikami w całej rozciągłości wszyskich wytykanych uciążliwości w działaniu z a700/701. Dodam jeszcze, że tak słabego modułu WiFi, jeszcze. Nie spotkałem. Zdecydowanie nke polecam tego urządzenia. Samsung niestety bije acera na głowę.
Po półtoramiesięcznym użytkowaniu odnotowałem tylko dwie, istotne wady Acer Iconia Tab A701. Najpoważniejszą wadą stawiającą pod znakiem zapytania możliwość korzystania z tego tabletu jako urządzenia mobilnego jest brak ładowarki samochodowej. Nie oferuje ich Acer, ani żaden inny producent. Problem wynika z faktu iż ładowanie odbywa się przez zmodyfikowany port micro USB i dlatego wszystkie dostępne ładowarki wykorzystujące standardową wtyczkę micro USB są bezużyteczne.
Rozwiązanie to uważam za fatalne i całkowicie niezrozumiałe.
Drugą, mniejszą wadą jest to, że do pokrycia ekranu nie zastosowano Gorilla Glass, co jest trochę zaskakujące w odniesieniu do najbardziej obecnie zaawansowanego tabletu Acer.
To ja dorzucę jeszcze 2 wady (powtarzają się na innym forum). SKYPE – jakość dźwięku DRAMAT, po 20 minutach oglądania filmu gorący że jajca można smażyć – no i jak się nagrzeje to RESTART (samoczynny). A gdzie jest JB do niego? ponoć to topowy model Acera hihi.
Ja nic nie polecam. Mam oby dwa i opisuję jak się sprawują. Na wyświetlacz lepszy jest 700, ale na szybkość i czas pracy na baterii to juz 510. Chociaż w ani jednym nie chce mi zrobić aktualizacji, może jeszcze nie ma na nasz kraj choć na zagranicznych górach piszą o aktualizacji 700(może to coś by poprawiło w pracy taba. Co do kupna to sam musisz zdecydować. 700 byłaby super gdyby nie te restarty tabletu przez przegrzewanie się i słaba czułość na dotyk trzeba precyzyjnie trafić nie tak jak w samsungu s3 tam chodzi wzorowo.
Hej „Tom” wiec mi polecasz tego A511 (zależy mi na GPS i na 3 G) czy masz jakąś inną propozycję ???na razie przychylam sie do A511 za twoja namową
CO BYŚ ZAPROPONOWAŁ????????
Różnica w wyświetlaczu jest spora. W a700 obraz jest naprawdę super. Ale coś jest w a700 spaprane w dotyku jest naprawdę słaby czasem nie reaguje na dotyk wcale i trzeba go wyłaczyc i włączyć i te notoryczne restarty. Moje zdanie jest takie że nie polecam tego badziewia. Lepiej za tę kasę kupic cos lepszego. A a510 dotyk ma super i trzyma na baterii dłużej o ja kieś 3, 4 h. Mam obydwa wiec mam porównanie.
witam mam prośbę czy ktoś fizycznie sprawdził jak długo pracuje model : ICONIA TAB A511 T3/1GB/32/3G/Android 4.0 a model Acer :: ICONIA TAB A701 T3/1GB/32/3G/Android 4.0 czarny
czy bardziej warto kupić nowszy model tylko dla tej dużej rozdzielczości
i krócej pracujący czy o mniejszej rozdzielczości ale dłużej pracuje.. czy faktycznie zauważę tą różnicę w rozdzielczości?