Acer Aspire M3-581TG jest ultrabookiem nietypowym. Bardzo smukła konstrukcja została uzbrojona w napęd optyczny oraz 15-calowy ekran, stając się tym samym konkurencją również dla klasycznych laptopów. Niedawno mieliście okazję przeczytać nasze pierwsze wrażenia. Od tego czasu zdążyliśmy komputer opukać, przetestować i dokładnie sprawdzić. Zapraszamy do lektury!
Budowa / jakość wykonania
Na pierwszy rzut oka, komputer prezentuje się świetnie. Wirtualnej prezentacji sprzętu na stronie producenta towarzyszą słowa: „…pierwszy na świecie Ultrabook wyposażony w dedykowany układ graficzny, a także napęd optyczny”. Jednak wbudowanie tacki na płyty nie zaowocowało zauważalnym zwiększeniem wymiarów urządzenia lub zwiększeniem wagi. 2-kilogramowa konstrukcja mierzy niespełna 20 mm grubości.
Odchudzony laptop doczekał się lekko wyokrąglonych naroży od frontu oraz wyprofilowanego tyłu. Utrzymana w czerni obudowa podkreśla elegancki charakter urządzenia. Komputer idealnie wpasuje się zarówno w klimat biznesowych spotkań, jak i w zacisze domowego salonu. Esteci z pewnością zwrócą uwagę na matowe wykończenia, które nie przyciągają odcisków palców.
Projektanci próbując odchudzić urządzenie, w przeważającej części konstrukcji wykorzystali tworzywo sztuczne. Nie umniejsza to jednak solidności wykonania. Poszczególne elementy zostały dobrze spasowane, a obudowa sprawia wrażenie solidnej. Pulpit roboczy jest stabilny, a klapa (będąca jedyną częścią wykonaną z aluminium) nie ma tendencji do uginania się pod naciskiem.
Komputer idealnie wpasuje się zarówno w klimat biznesowych spotkań, jak i w zacisze domowego salonu
Ultrabook został wyposażony w standardowy dla tego segmentu zestaw portów. Niemal wszystkie jednak zostały przesunięte na tylny panel urządzenia. Na pokładzie znajdziemy trzy porty USB (dwa w standardzie 2.0 i jeden – 3.0), port LAN, złącze HDMI, czytnik kart SD/MMC i złącze audio combo (mikrofon + słuchawki). Na bocznej listwie ulokowano zaś nagrywarkę DVD.
Akumulator
Acer Aspire Timeline Ultra M3 wyposażony został w zintegrowany z obudową, 3-komorowy akumulator litowo-jonowy o pojemności 5093 mAh. Według deklaracji producenta, pozwala on pracować maksymalnie przez około 8 godzin. Nie jest to zawyżona wartość – udało się nam ją przebić o pół godziny przy niewielkim obciążeniu komputera. W czasie testów uzyskaliśmy następujące wyniki (rozładowanie do 5%):
- 513 minut (8 godzin i 33 minut) w trybie pracy z dokumentami. Parametry: wyłączona łączność WiFi, jasność ekranu zmniejszona do 30%, wyłączone wygaszanie wyświetlacza, uruchomiony edytor dokumentów i czytnik PDF, obciążenie procesora nie przekraczało 28%. Przykładowy scenariusz wykorzystania: praca z dokumentami, czytanie e-booków.
- 310 minut (5 godzin i 10 minut) w trybie odtwarzacza. Parametry: włączona łączność WiFi, aktywne połączenie z siecią (internetowe radio), jasność ekranu zmniejszona do 30%, wyłączone wygaszanie wyświetlacza, uruchomione odtwarzanie pliku wideo w rozdzielczości Full HD, obciążenie procesora nie przekraczało 28%. Przykładowy scenariusz wykorzystania: oglądanie filmów, aktywne przeglądanie zasobów Internetu.
- 177 minut (2 godziny i 57 minut) przy mocnym obciążeniu. Parametry: włączona łączność WiFi, aktywne połączenie z siecią (internetowe radio), jasność ekranu ustawiona na 100%, wyłączone wygaszanie wyświetlacza, uruchomiony Benchmark Battery Eater, procesor obciążony w 100%. Przykładowy scenariusz wykorzystania: granie, zaawansowana obróbka mediów.
System oszczędnie zarządza energią – jest w tym również zasługa technologii nVidia Optimus, która automatycznie dopasowuje wydajność do potrzeb, przełączając pomiędzy kartą zintegrowaną i układem GeForce. Przeszło 8-godzinna praca biurowa na akumulatorze to dobry wynik – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę większy niż u konkurencji ekran. Mocno obciążając podzespoły, na przykład uruchamiając grę, możemy z kolei liczyć na niemal 3-godzinną rozrywkę.
Temperatura / hałas / wyposażenie
System chłodzenia w ultrabookach i przegrzewające się podzespoły, to zwykle jedna z najistotniejszych przeszkód, z którymi muszą sobie poradzić projektanci. Smukła obudowa wypełniona kolejnymi partiami podzespołów nie sprzyja skutecznemu odprowadzaniu ciepła. Jednak inżynierowie Acera zadowalająco poradzili sobie z tym problemem.
W czasie testów temperatura obudowy z reguły nie osiągała poziomu, który mógłby zostać przeze mnie odebrany jako niekomfortowy. Nawet przy dużym obciążeniu jednostki obliczeniowej temperatura procesora nie przekroczyła 65 stopni Celsjusza. Zasługę można przypisać zarówno nieprzegrzewającej się architekturze i3, jak i wydajnym kanałom wentylacyjnym odprowadzającym powietrze do tyłu. Co to oznacza dla użytkownika? Komputer z powodzeniem można trzymać na kolanach.
Warto też zwrócić uwagę na inną zaletę ultrabooka – cichą pracę. Przy normalnym obciążeniu podzespołów komputer pracuje na poziomie około 20 dB. Wchodząc na wyższe obroty, aktywny system chłodzenia staje się słyszalny tylko jako monotonny szum, który nie przeszkadza w normalnej pracy z maszyną – głośność oraz barwa dźwięku nie obniżają komfortu pracy.
…komputer z powodzeniem można trzymać na kolanach.
Wyposażenie modelu Timeline Ultra M3 wyróżnia komputer spośród konkurencji. Na pierwszy plan wysuwa się obecność napędu optycznego – nagrywarki DVD (HL-DT-ST DVDRAM GU61N) ulokowanej na bocznej listwie urządzenia.
Kwestia przechowywania danych została rozwiązania podobnie jak w wypadku ekonomicznego modelu Acer Aspire S3. Na pokładzie znajdziemy rozwiązanie hybrydowe, czyli dwa dyski twarde – szybki, 20-gigabajtowy SSD dedykowany systemowi operacyjnemu oraz klasyczny HDD, o pojemności 500 GB i prędkości 5 400 RPM. Oczywiście w zależności od wariantu komputera, pojemność dysku HDD może się zmieniać.
Na pokładzie znajdziemy dwa dyski twarde…
Ultrabook został wyposażony w tradycyjny, nie odbiegający jakością od standardów rynkowych, system audio. Głośniki generują czysty dźwięk i okażą się przydatne przy oglądaniu filmów lub klipów z internetu. Mikrofon pozwoli swobodnie rozmawiać na Skype. Z kolei kamerka wyposażona w matrycę, o rozdzielczości 1,3 megapiksela umożliwi nam przeprowadzenie videokonferencji.
Listę wyposażenia uzupełnia oczywiście interfejs komunikacyjny – moduł Atheros AR5B97 802.11 b/g/n oraz karta sieciowa Broadcom BCM57780 o przepustowości 1000 Mbps.
Ekran / klawiatura / gładzik
Acer Aspire Timeline Ultra M3 został wyposażony w niestandardowy dla segmentu ultrabooków, 15,6-calowy wyświetlacz AU Optronics AUO32EC, osadzony na dwóch zawiasach umożliwiających odchylenie w zakresie 150 stopni. Charakteryzuje się rozdzielczością 1366 x 768 pikseli. Producent zdecydował się na matrycę typu glare. Kąty widzenia w poziomie są użyteczne. Niestety w pionie, przy niekorzystnej perspektywie, potencjalni użytkownicy muszą się liczyć z ewentualnymi wypaczeniami kolorów i kontrastu.
Wyświetlacz jest podświetlony dobrze, choć nierównomiernie. W centralnej części ekranu możemy liczyć na 195 cd/m2. Wykres krzywych barw wskazuje na odchylenie krzywej niebieskiej – osoby szukające sprzętu do obróbki zdjęć, z pewnością będą chciały to skalibrować.
Ultrabook został wyposażony w klawiaturę typu wyspowego z długimi klawiszami Shift i Backspace oraz jednopiętrowym Enterem. Po prawej stronie został wydzielony blok alfanumeryczny, strzałki zaś doczekały się alternatywnych funkcji zmiany poziomu głośności i podświetlenia ekranu. Przyciski mają niski, ale wyczuwalny skok. Na komputerze pisze się wygodnie, pomimo braku wyprofilowanych klawiszy.
Duży gładzik został zintegrowany z płytkami odpowiadającymi za lewy i prawy przycisk myszy. Został przesunięty asymetrycznie w lewą stronę pulpitu roboczego. Clickpad charakteryzuje się dobrą czułością i zapewnia wygodną pracę.
Wydajność
Acer Aspire Timeline Ultra M3 dostępny jest w kilku konfiguracjach. Do testów trafił model oznaczony sygnaturą M3-581T, oparty o procesor Intel Core i3-2377M (taktowanie 1,50 GHz) z rodziny Sandy Bridge. Na pokładzie znajdziemy ponadto dwie kości pamięci RAM DDR3 (na szynie 1333 MHz) dającymi w sumie 4 GB. Komputer sprawdzi się zadowalająco w rękach większości użytkowników, szukających sprzętu do pracy z dokumentami i multimediami.
Projektanci Acera wyposażyli model M3-581T w podwójny układ GPU.
Dzięki hybrydowemu układowi dysków, komputer uruchamia się i osiąga stan gotowości do pracy bardzo szybko. Jest to cecha wspólna wszystkich ultrabooków. Pod względem użytkowym, sprzęt plasuje się na dobrym poziomie. Według oceny systemu Windows 7, sprzęt zasługuje na 5,4 pkt – poniżej znajdziecie szczegółowe wyniki dla tego, oraz trzech innych popularnych benchmarków: Nova Bench, PC Mark 7 i PC Mark Vantage.
Projektanci Acera wyposażyli model M3-581T w podwójny układ GPU – zintegrowaną kartę Intel HD Graphics 3000 oraz dedykowaną kartę nVidia GeForce GT 640M dysponującą dodatkowym 1 GB pamięci RAM DDR3. Komputer najlepiej sobie radzi z codzienną pracą z dokumentami i multimediami. Odtworzymy na nim film Full HD, obsłużymy aplikacje użytkowe oraz obrobimy zdjęcia w GIMPie i Photoshopie. Zadowoleni też będą miłośnicy starszych gier – zwłaszcza RTSów.
Podsumowanie, ocena i opinia
Acer Aspire Timeline Ultra M3 to sprzęt nietypowy, ale przede wszystkim wart naszej uwagi. Obecność napędu optycznego w smukłej konstrukcji ultrabooka, zwiększa uniwersalność komputera i stawia go w szranki nie tylko z urządzeniami z tego segmentu, ale i pełnowymiarowymi laptopami.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
- WYPOSAŻENIE8
- CZAS PRACY NA JEDNYM ŁADOWANIU8
- MOBILNOŚĆ6
- TEMPERATURA / HAŁAS9
- EKRAN6
- KLAWIATURA / TOUCHPAD8
- WYDAJNOŚĆ W GRACH6
- WYDAJNOŚĆ W APLIKACJACH6
ZALETY
|
WADY
|
Alternatywna propozycja
Jeżeli nie jesteście zadowoleni z osiągów M3 możecie rozważyć inne propozycje Acera. Miłośnicy lżejszych i mniejszych konstrukcji z pewnością zwrócą uwagę na model Aspire S5 wyposażony w 13,3-calowy ekran LCD TFT. Z kolei model Aspire Ultra M5 to komputer również wyposażony w dedykowaną kartę graficzną, ale jednocześnie nieco wydajniejszy.
Ceny Acer Aspire M3-581TG
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.