Moda na Ultrabooki trwa. Super lekkie i bardzo wydajne maszyny w błyskawicznym tempie podbijają serca kolejnych klientów. Obecnie chyba każdy liczący się producent ma w swojej ofercie sprzęt tego typu. Niektórzy – jak Acer – uczynili z Ultrabooków jeden z podstawowych oręży w marketingowej ofensywie.
Co stoi za tak dużym sukcesem ultra smukłych notebooków? Dlaczego komputery, które cały czas pozostają stosunkowo drogie, cieszą się tak dużą popularnością? Odpowiedź jest prosta – oferują coś, co dotychczas było domeną firmy Apple – styl, elegancję i … unikalną markę. A to jeszcze nie koniec.
1. Smukła sylwetka i stylowe wykończenie
Niektóre Ultrabooki są wyjątkowo lekkie, inne wagą dorównują tradycyjnym notebookom. Bez względu na rodzaj jednak, każda z maszyn z przedrostkiem „ultra” wyróżnia się wyjątkową smukłością (nawet poniżej 12 mm) i obudową wykonaną z najwyższej jakości materiałów – głównie aluminium, któremu towarzyszą włókno szklane i wytrzymałe tworzywo sztuczne, a w niektórych wypadkach także odporne za zarysowanie szkło Gorilla Glass.
Nie każdy z Ultrabooków przypomina MacBooka, ale każdy (także te z niższych segmentów cenowych) prezentuje się ładnie i stylowo. To sprzęt, który w odróżnieniu od niektórych tradycyjnych, „klockowatych” laptopów, będzie stanowił ozdobę każdego pomieszczenia – czy to biura, czy to salonu.
2. Wydajny procesor i szybki dysk SSD
Ultrabooki stanowią odważną próbę połączenia mobilności z wydajnością. Dlatego też, zgodnie z zalecaniami Intela, wyposażone są zazwyczaj w mocne podzespoły – procesory trzeciej lub drugiej generacji Intel Core, którym towarzyszy satysfakcjonująca ilość pamięci RAM (z reguły wlutowanej bezpośrednio w płytę główną) oraz szybki dysk SSD. W wypadku najdroższych maszyn, ostatni z elementów jest zwykle dublowany, aby zapewnić więcej wolnego miejsca na gry i aplikacje. W tańszych Ultrabookach dyski SSD pełnią wyłącznie rolę systemowych, podczas gdy pliki użytkownika trzymane są na tradycyjnych „twardzielach”.
Poza wysoką wydajnością, Ultrabooki wyróżniają się również szybkim rozruchem – zwłaszcza w wypadku maszyn pracujących pod kontrolą najnowszego systemu giganta z Redmond: Windows 8.
3. Autorskie technologie i dodatkowe gadżety
Obecnie Ultrabooki pełnią rolę maszyn flagowych. To właśnie z ich pomocą producenci najczęściej demonstrują zalety swoich najnowszych technologii i programowych usprawnień – od dedykowanych aplikacji, przez wsparcie dla wirtualnych chmur (zwykle wiążą się z tym również darmowe konta), na ciekawych dodatkach pokroju zoptymalizowanych systemów audio kończąc.
Warto również dodać, że najdroższe (i siłą rzeczy najlepsze) modele często wyposażone są w bogaty pakiet akcesoriów – kupując na przykład Ultrabooka Aspire S7, w pudełku znajdziecie między innymi stylową myszkę i specjalne etui na komputer.
4. Dotykowe ekrany mogą być w standardzie
Najnowsza generacja Ultrabooków przygotowana jest głównie pod kątem systemu Windows 8. Co za tym idzie, w większości wypadków bez trudu znajdziecie taką wersję maszyny, która „uzbrojona” została w ekran dotykowy.
Co więcej, bez względu na to, czy do czynienia macie z matrycą typu IPS, czy też starszą TN, każdy wyświetlacz oferuje wsparcie dla multidotyku.
5. Wysoka mobilność
Z definicji Ultrabooki są maszynami bardzo poręcznymi. Nawet większe modele – pokroju testowanych przez nas niedawno maszyn serii M3 czy M5, ważących około 2 kg – w dalszym ciągu są na tyle lekkie, by możliwe było ich wygodne przenoszenie z miejsca, na miejsce.
Do tego dochodzi akumulator, który w trybie energooszczędnym pozwala pracować nawet i 10 godzin na jednym ładowaniu. To w połączeniu z niedużymi gabarytami czyni z Ultrabooka naturalny wybór dla osób, które potrzebują funkcjonalnego narzędzia do pracy w podróży.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Punkt 2 nie do końca jest prawdziwy.
Oczywiście zależy co kto uważa za wydajny procesor. Porównując do Atoma to fakt, jest wydajny.
Najmocniejszy niskonapięciowy i7 jest mniej wydajny od najsłabszego normalnonapięciowego i5. Normalnonapięciowy i7 jest prawie 3 krotnie wydajniejszy.
Jeśli chodzi o dyski SSD to oczywiście są szybsze od HDD, jednak te montowane w większosci Ultrabooków nie należą do czołówki wydajności SSD.
Pamieć RAM to przeważnie 4GB. Może i jest to ilość satysfakcionująca, ale jeśli nie da się jej rozszeżyć to jest to lipa zwłaszcza kiedy 4GB to raptem kilkadziesiąt USD.
Generalnie Ultrabooki nie mają uchodzićza wydajne tylko za przecietne pod względem wydajnosaci, natomiast ich główna zaleta to czas pracy na bateriach i błyskawiczne usypianie i wybudzanie. Kolejnązaletą jest zaś niska waga.