Kupujecie tablet? To świetnie, pytanie tylko, czy wiecie co robić już po tym, jak przyniesiecie sprzęt do domu? Dla wielu osób logicznym jest, że urządzenie wystarczy podłączyć do sieci (WiFi lub 3G) a potem już można oddawać się elektronicznej rozrywce – wszak producent zadbał o to, aby na pokładzie tabletu nie brakowało różnych usprawnień. Błąd! Faktycznie już na starcie będziecie mieli mnóstwo ciekawych programów do dyspozycji, ale pomimo tego – zawsze warto zaopatrzyć się w kilka sprawdzonych i niezbędnych dodatków.
Co jednak pobrać i jak pobrać? Czy warto wydawać na to pieniądze? I tu na pomoc przychodzimy my. W niniejszym poradniku postaramy się Wam doradzić co ściągnąć w pierwszej kolejności, co może okazać się przydatne, a co nie. Zainteresowani? W takim razie zapraszamy do lektury.
Na czym działaliśmy
Naszym testowym narzędziem był niedawno przez nas recenzowany Iconia Tab A500 = bardzo popularny tablet firmy Acer. Warto również dodać, że teraz ten sprzęt możecie wygrać w naszym specjalnym maniaKalnym konkursie. Specyfikacja techniczna urządzenia przedstawia się następująco:
- Matryca: 10,1-calowa, dotykowa (1280 x 800 pikseli) z technologią multi-touch, (ekran pojemnościowy);
- Procesor: ARM Cortex A9 1 GHz, nVidia Tegra 2;
- Pamięć: 1 GB pamięci RAM;
- Grafika: nVidia GeForce ULP
- Dysk twardy: 32 GB dysk twardy NAND Flash
- Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.1 a/b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR
- Inne: kamera internetowa 2.0 MPix, aparat cyfrowy 5.0 MPix, czytnik kart pamięci microSDHC, microHDMI, microUSB, USB 2.0
- Bateria: do 10 godzin;
- Waga: 730 gramów;
- Wymiary: 260 x 177 x 13 mm;
- OS: Google Android 3.1 Honeycomb.
Nasze założenia
Jak wspominaliśmy już wcześniej, tyle jest potrzeb co i gustów samych użytkowników. Zakładamy jednak, że wolicie bezpłatne aplikacje. 😉 Oczywiście każdy jest inny i do czego innego będzie używał tabletu, nie zmienia to jednak faktu, że istnieją pewne funkcje, z których wszyscy i tak będziemy zmuszeni korzystać. Mam tu na myśli takie działania, jak słuchanie muzyki, oglądanie filmów, a może nawet czytanie e-booków. Do tego dochodzą też programy antywirusowe, które mogą okazać się w obecnym czasie niezwykle przydatne. Z racji, że nasz sprzęt testowy działa na Androidzie, to sami również skupimy się na tym systemie operacyjnym. Pora więc zajrzeć do Android Marketu.
Aplikacje
Antywirus AVG
Jest to zdecydowanie niezbędna aplikacja w Twoim tablecie. Program posiada sporą funkcjonalność. Aplikacja nie tylko skanuje nasz system w ramach ochrony przeciwko wirusom, ale też jest w stanie wyłączyć zadania (task menager), tworzyć kopie zapasowe i wiele innych. Naprawdę, ten program warto mieć.
Oprogramowanie zawiera:
- Antywirusowy skaner aplikacji, ustawień, oraz plików.
- Blokadę telefonu przed nieautoryzowanym dostępem i ochronę Twojej prywatności w sieci.
- Narzędzie tworzenia kopii zapasowej Twoich danych i aplikacji.
- Task managera umożliwiającego błyskawiczne zamknięcie aplikacji i procesów, które spowalniają pracę Twojego telefonu.
- Lokalizator zagubionego lub skradzionego sprzętu, kompatybilny z mapami Google!
Aplikacja jest bezpłatna, możecie ją pobrać pod tym linkiem.
Battery Dr Saver
Kolejna ciekawa aplikacja, którą musicie mieć. Za pomocą programu możemy monitorować stan pracy naszej baterii. Od jej temperatury, aż po ogólną kondycję. Co ciekawe zdarzało się czasem tak, że system twierdził, że bateria jest już w pełni naładowana, a program wskazywał poziom 93%. W moim przypadku okazało się, że program ma rację. Faktycznie, bateria trzymała nieco dłużej. Z jej poziomu możemy też użyć Task Managera oraz wyłączyć poszczególne funkcje, takie jak WiFi, GPS itp. Generalnie bardzo przydatna rzecz.
Aplikację pobierzecie za darmo pod tym linkiem.
History Eraser
Program reklamowany, jako „najlepsze narzędzie do kasowania historii w Androidzie”, faktycznie sprawdza się bardzo dobrze. Usuwa to, czego nie chcemy. Wprawdzie większość rzeczy może być niepotrzebna (jak np. usuwanie wiadomości sms czy połączeń), ale juz czyszczenie historii oraz cache z pewnością usprawni pracę tabletu na bieżąco.
Program możecie pobrać pod tym adresem.
Catch Notes
Interesująca aplikacja pozwalająca na gromadzenie notatek w formie pisemnej, głosowej, a nawet zdjęciowej. Do każdej notatki można dodać nawet lokalizację miejsca, w którym ją napisaliśmy. Co więcej – program pozwala na synchronizację utworzonych wpisów za pośrednictwem strony internetowej catch.com oraz przypisywanie użytecznych tagów ułatwiających odszukiwanie przygotowanych notatek.
Znajdziecie go pod tym adresem.
Moon+ Reader
Któż z nas nie czyta książek? W związku z czym niezbędny może okazać się czytnik e-booków. Szczególnie przypadł nam do gustu Moon+ Reader. Oferuje on pełen zestaw opcji ustawień wizualnych: wysokość linii, wielkość czcionki, pogrubienie, pochylenie, cień, przezroczystość, cieniowane krawędzie itp, ponad 10 wbudowanych tematów, w tym przełącznik Noc/Dzień oraz różne sposoby odwracani stron: dotyk ekranu, klawisze głośności, klawisz aparatu, szukania oraz klawisz „wstecz”. Generalnie wszystko, czego tylko dusza zapragnie.
Program znajdziecie pod tym adresem.
Dropbox
Dropbox to według mnie pozycja obowiązkowa. Apliacja pozwala nam przechowywać muzykę, filmy, zdjęcia, dokumenty itp. w sieci. Wszystko działa bardzo prosto i jest darmowe. Do dyspozycji mamy 1 GB miejsca.
Aplikację możecie znaleźć pod tym linkiem.
ES File Explorer
Przeglądanie plików na Androidzie czasem bywa prawdziwą męczarnią. Żeby ułatwić ten karkołomny proces proponujemy zaopatrzyć się w ES File Explorer. Pozwala on na przeglądanie plików, kopiowanie itp.
- kopiuj/wytnij przenieś
- widok minitur
- wielokrotne zaznaczenie
- edycja tekstu
- zarządzanie aplikacjami
- wyślij jako
- wyszukiwanie
- obsługa zip
- obsługa FTP
- dostęp do PC
Jak widzimy jego funkcje są bardzo rozległe i zaawansowane. Program możecie pobrać pod tym adresem.
Winamp
Długo zastanawialiśmy się nad odpowiednim odtwarzaczem muzyki. Propozycji było sporo, w jednej nawet się zakochałem i mógłbym za nią oddać życie. Lecz jest to tylko wersja trialowa, a koszta dalszego korzystania to 15 złotych. Jeśli komuś to jednak nie przeszkadza, to proponuję mu wybrać PowerAMP – prawdziwego kolosa. Dla pozostałych mamy Winampa, którego zapewne większość z Was zna z PC-tów. Można synchronizować swoje katalogi i biblioteki z tabletem. 😉 Bardzo fajna funkcja. Poza tym znajdziemy tu korektor graficzny i wiele innych bajerów.
Winampa możecie znaleźć pod tym adresem.
MoboPlayer
Po muzyce przyszła pora na filmy. Zdecydowaliśmy się na MoboPlayer. Najlepszy i najpopularniejszy odtwarzacz filmów. Radzi sobie z napisami i praktycznie wszystkimi formatami. Jeśli jakiegoś formatu nie chce Wam odtworzyć to po prostu ściągacie odpowiednią łatkę z Marketu. Nic prostszego.
Link do pobrania znajdziecie tutaj.
A Waszym zdaniem czego brakuje?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Moon reader mi się przyda. Już się w niego zaopatruję.
Według mnie Clean Mastera brakuje – przydatny program do czyszczenia pamięci i administracji.
Dziwne bo jam mam tablet i jakoś mam androida
Mój WOXTER 97Q to też tablet i ma Androida 4.2 A kilka dni temu (dzień po moim zakupie) wszedł Android 4.3. 😀
Tablety też nadają się do rozmów telefonicznych. Wystarczy dobra APPka od dobrego dostawcy Polskiego…..i tanio rozmawiasz. Nie musisz mieć osobnego smartphone’a tylko do rozmów!
Jezeli chodzi o iOS ;P :
-nie trzeba antywirusa
-nie trzeba dodatkowego programu obslugi muzyki
-nie potrzeba dodatkowego odtwarzacza wideo, wystarczy odpowiednio przygotowac plik wideo ktory zgrywamy co jest banalnie proste, dzieki czemu zaoszczedzimy sporo miejsca uzyskujac idealna jakosc i odpowiedni rozmiar do naszego urzadzenia,
-przegladanie wszystkiego jak i dokumentow tak filmow,muzyki jest bardzo proste,
-Ebooki wystarczy skopiowac do biblioteki,
-kompletny bezsens stosowania programow oszczedzajacych energie, bo jezeli mamy tableta nie od parady to i tak nie uchronimy sie od ladowania po calym dniu pracy…
może najlepiej mieć pusty system, bo nic nie jest potrzebne 🙂
ja tam się do czytania książek na tym nie przekonam. wolę moje prawdziwe z obślinionymi rogami i plamami z kawy na stronach. ale catch notes mi się podoba. mogłabym ukochanemu nagrywać co ma zrobić zamiast zapisywać mu na kartkach, które i tak zawsze gubi – tableta by nie zgubił. chyba.
Brakuje lokalizatora wykorzystującego sygnały z GPS.
Może to być jakiś program nawigujący, choćby bezpłatny od Google Maps.
Generalnie chodzi o to, że skoro jest zaszyta obsługa GPS, to aż się prosi, by zainstalować coś przydatnego – na przykład śledzenie drogi, jaką przebyliśmy z możliwością powrotu po śladzie (przydaje się dla powrotów do zaparkowanego auta w nieznanym mieście 😉
Taki zapis trasy przyda się również jako dokumentacja wycieczek, po powrocie do bazy, gdy analizujemy szlak albo robimy jakiś filmik wspomnieniowy… no, coś w tym rodzaju.
Stawiam na aplikację do nawigacji po prostu.
@T – wytłumacz to producentom. Np. http://eee….e/features . Problem w tym, że te twoje tablety, to tablet-PC, a na nazwę slate google w zasadzie milczy (chociaż urządzenie od Asusa ze „slate” w nazwie ma normalnego windowsa…). Poza tym, jak zauważył to Michał, nie wmówisz mi, że np. taka Motorola Xoom to smartfon. Bo z tego by wynikało, że jest telefonem, który nie potrafi dzwonić!
Zresztą zobacz sobie filmik ;] – http://yout…rjwaqZfjIY
Smartfony to mają możliwość dzwonienia 😉
Tablety to są na Windows. Na Androidzie sąsmartphony, czasem z ekranem przerośniętym do 10″.
Tablet to notebook z dotykowym obrotowym ekranem, na przykład Lenovo X220t. Tablet ma klawiaturęfizyczną w odróżnieniu od slate, który jej niema. Ni powtażajcie głupot za jobsem, kolo jużwykorkowałi mózgó nie pierze, czas wrócić do rzeczywistości.
Głupoty piszesz. Tablet na windowsie… Idac twoim rozumowaniem, jak tablet to jedynie graficzny. Na nexusie 7 mozna zainstalowac natywnie (trudne slowo) ubuntu 12.10. Ignorant albo troll…