Jednym z marzeń konsumentów i projektantów sprzętu elektronicznego są urządzenia mobile, które można by było giąć, miąć i zwijać bez żadnego problemu i szkody dla sprzętu. Dzięki badaniom koreańskich naukowców jesteśmy kolejny krok bliżej do stworzenia takiego gadżetu. Udało im się bowiem wyprodukować nietypową baterię.
Zespół profesora Keona Jae Lee z Koreańskiego Instytutu Nauki i Techniki (KAIST) zdołał umieścić niewielki litowo-jonowy akumulator na cieniutkiej, elastycznej błonie. Można ją zginać nawet pod dużym kątem, a napięcie wyjściowe baterii pozostaje niezmienne. Na powyższym filmiku możecie zobaczyć jak to wygląda. Póki co koreańscy naukowcy tylko zapalają pojedynczą diodę, ale rozwój tej technologii może wkrótce pozwolić na znacznie więcej.
Póki co KAIST nie planuje komercjalizacji swojego projektu, ale profesor Lee zapewnia, że ma on szansę stać się fundamentem dla elastycznej elektroniki zupełnie nowej generacji. Stworzenie zwijanej baterii to duży krok naprzód w tej dziedzinie – może więc już niedługo na rynku zadebiutują zwijane smartfony i tablety?
Źródło: TechCrunch
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
apple już pewnie dawno to opatentował…
Nokia nie tylko juz dawno opracowala taki telefon, ale zdazyla juz sprzedac patent na niego 😀
po co mi zwijana bateria ?
ja chcę żeby smartfon działał tydzień na baterii ,a nie kilka godzin !
Nokia już dawno opracowała taki telefon 🙂