Przy okazji naszej relacji z Acer Weekend obiecywaliśmy Wam, że wkrótce wyjaśnimy, według jakiego klucza powstają obecnie sygnatury sprzętu marki Acer. Jeżeli więc ciekawi jesteście, jak poprawnie odczytać oznaczenia na laptopach i jak na pierwszy rzut oka odróżnić sprzęt z wyższej półki, od notebooków klasy entry, zapraszamy do naszej maniaKalnej ściągi.
Widoczny na zdjęciu powyżej model Acer Aspire S5-391 nosi już oznaczenie przypisane według nowego schematu, opartego o podstawowych pięć liter i cyfr. Ich dobór nie jest oczywiście przypadkowy. Rozłóżmy zatem sygnaturę na części pierwsze i zobaczmy, jakie informacje możemy z niej wyciągnąć.
Pierwsza pozycja zawsze oznacza serię, do której przynależy dany sprzęt.
- S – klasa Slim (smukłe komputery mobilne)
- M – klasa Mainstream (klasyczne laptopy)
- V – klasa Value (komputery budżetowe)
- E – klasa Entry (notebooki dedykowane mniej wymagającym użytkownikom).
Druga pozycja w sygnaturze określa wydajność maszyny.
- 7 – klasa Best (komputery dla najbardziej wymagających użytkowników, w tym również graczy)
- 5 – klasa Better (notebooki o ponad przeciętnej wydajności)
- 3 – klasa Good (laptopy o standardowej w segmencie mobilnym wydajności)
- 1 – klasa Entry (notebooki dedykowane mniej wymagającym użytkownikom).
Trzecia pozycja, oddzielona od dwóch poprzednich myślnikiem, określa rozmiar ekranu.
- 3 – przekątna 13,3″
- 4 – przekątna 14″
- 5 – przekątna 15,6″
- 7 – przekątna 17,3″
Czwarta pozycja w sygnaturze określa architekturę CPU i/lub przynależność do poprzednich serii.
- 9 – seria S
- 8 – seria TimelineX
- 7 – Intel, CPU wysokiej wydajności
- 5 – AMD
- 3 – Intel, CPU niskiej wydajności (PDC, Celeron)
- 2 – AMD
Piąta pozycja w sygnaturze określa generację maszyny, począwszy od pierwszej, zaprezentowanej wraz z wprowadzeniem nowej sygnatury.
Do tego wszystkiego mogą dojść także litery T i G, stojąca na samym końcu oznaczenia – symbolizują one odpowiednio przynależność do serii Timeline (T) lub obecność wydzielonej karty graficznej (G).
Sprawdźmy teraz, jak w praktyce wygląda czytanie sygnatury. Na celownik bierzemy wspomniany wcześniej model Acer Aspire S5-391. Czytamy oznaczenie i wiemy już, że sprzęt jest ultrabokiem (S), o ponadprzeciętnej wydajności (5), wyposażonym w ekran o przekątnej równej 13,3″ (3), bazującym na dawnej serii S (9) i jest to maszyna pierwszej generacji. Proste, czyż nie?
Teraz kolejny przykład – niedawno przez nas testowany model Acer Aspire M3-581TG
Rzut oka na sygnaturę i wiemy już, że sprzęt jest klasycznym notebookiem (M), o standardowej wydajności (3), wyposażonym w ekran o przekątnej równej 15,6″ (5), bazującym na dawnej serii TimelineX (8) i jest to maszyna pierwszej generacji. Do tego litera T sugeruje, że sprzęt należy do serii Timeline, a litera G, że posiada wydzielony układ graficzny (w tym wypadku jest to karta nVidia GeForce GT 640M).
I ostatni przykład – notebook, który właśnie trafił do naszej redaKcji (już niebawem przeczytacie u nas jego test), model Acer Aspire V5-171. Tutaj odczytanie sygnatury jest pozornie trudniejsze – nie wszystkie pozycje zgadzają się z naszym zestawieniem. Spróbujmy jednak. Sprzęt należy do klasy budżetowej (V), cechuje się ponadprzeciętną wydajnością (3), posiada ekran o przekątnej mniejszej, niż 13,3″ (1 – 11,6″) i wydajny procesor Intela (7). Jest to również maszyna pierwszej generacji.
Mamy nadzieję, że nasza maniaKalna ściąga okaże się przydatna w praktyce, oszczędzi Wam trochę czasu i ułatwi wybór optymalnego komputera. Jeżeli zauważyliście jakieś oznaczenia, których nie wzięliśmy pod uwagę w powyższym zestawieniu albo gdybyście mieli problemy z jakąś sygnaturą, śmiało dawajcie znać w komentarzach – postaramy się na bieżąco wyjaśniać każdy przypadek.
Udanych zakupów. 🙂
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
…może kiedyś te oznaczenia były na miejscu ale teraz lub zpojawieniem się innych straciły ważność universalności, albo zostały w artykule źle zinterpretowane, na przykładzie tylo dwóch/trzech modeli.
TM5744-384G50MNKK EM W7HB64EMT
ENTS44HR-B812G32MNWW EM W7ST32
AOD270-268KK EM W7ST32EMSSZA2
i jeszcze kilka takich, co to oznacza? pzdr
dobry opis, ale co z resztą symboliki? – np. M5-481PT 53314G52Mass. Jak rozpoznać po modelu, czy ekran jest dotykowy itp.?